Passzív napenergia hasznosítás a falszerkezetekben

2010-04-18 22:18:15 |

Az építészet évezredek óta használ olyan megoldásokat, ami a napsütéses hónapokban csökkenti, a hideg évszakokban pedig növeli a napsugárzásból nyerhető hőmennyiséget. A falszerkezetek megfelelő tájolásával, üvegezésével vagy speciális szigetelésével jelentősen csökkenthetők a fűtésre fordított költségek.

Nyári estéken, régi épületek mellett sétálva érezzük a vastag falak sugárzó hatását. Azt a hőt sugározzák magukból, amit napközben a napsütésből magukba szívtak. A tömegfal és a Trombe-fal ennek az egyszerű megoldásnak a továbbfejlesztett változatai, melyek egy masszív külső falból és az eléépített üvegezésből állnak. Ilyen módon az elnyelt hőt az épület belseje felé tudjuk "terelni", hasznunkra tudjuk fordítani.
A tömeg- illetve a Trombe falat mozgatható árnyékoló szerkezet, valamint a tömegfalban és az üvegezésben kialakított, nyitható-zárható szellőzőnyílások egészíthetik ki. A tömegfal külső felületét nagy elnyelő képességű, lehetőleg sötét színezéssel, felületképzéssel, esetleg szelektív bevonattal látják el. Itt történik a napsugárzás hőterhelésének elnyelése, amelyet a nagy tömegű fal tárol, és késleltetéssel a helyiségbe juttat.

A fal külső rétegeiben maradt tárolt hőnek a "kiöblítése" a tömegfalon átmenő szellőzőjáratok nyitásával, természetes légkörzéssel valósítható meg. E szellőzőnyílások nélkül tömegfalról, ezekkel együtt Trombe-falról beszélünk. Trombe-falak esetén a szellőző csappantyúkat akkor célszerű kinyitni, ha a légrésben lévő levegő hőmérséklete meghaladja a belső léghőmérsékletet, és szükség van fűtőteljesítményre (hideg hónapok). Helytelen használat esetén a csappantyúkat akkor nyitják, amikor a helyiség levegője melegebb. Ez nem csak energiaveszteséggel jár, hanem állagkárosodáshoz is vezet: a levegő nedvességtartalma borult időben vagy éjszaka a hideg felületeken kicsapódik.
Télen, éjszaka a társított szerkezet (árnyékoló szerkezet) saját hővezetési ellenállása és újabb légréteg létrehozása révén az elnyelő felület és a környezet között hőszigetelő hatást fejt ki, csökkentve ezzel a hőveszteségeket. Nyáron, nappal a társított szerkezet árnyékolja az elnyelő felületet, meggátolva ezzel a helyiség túlzott felmelegedését. Az üvegezésben kialakított szellőzőszárnyakat kinyitva nyáron a légréteg átszellőztethető, éjszaka a hűvösebb külső levegővel a tömegfal előhűthető.

Mérsékelt övi körülmények között, a nagy téli hőveszteség elkerülése érdekében kettős üvegezés ajánlott. Meglévő tégla-, kő- vagy vályogfal esetén is hatékonyan alkalmazhatók, ugyanis ezek tömegfallá/Trombe-fallá történő átalakításával a szoláris nyereség hasznosítása mellett hőszigetelő-képességjavulást érhetünk el. Nem alkalmazható azonban olyan falak esetén, amelyek rétegrendje külön hőszigetelést is tartalmaz. Ilyen esetekben falkollektor alkalmazása jöhet szóba.

Falkollektor

A Trombe-fal elvét alkalmazva, de nagy tömegű fal helyett egy könnyű és szigetelt szerkezetet használva a falkollektornak nevezett rendszert kapjuk, amely azzal jellemezhető, hogy az elnyelő felület mögött közvetlenül nincs hőtároló tömeg (pl. vastag téglafal), az energia levegővel, természetes légkörzés révén jut tovább. A hőtároló tömeg hiánya miatt késleltetés sincs, ezért a rendszer olyan intenzív szellőztetést igénylő helyiségek esetében alkalmazható, ahol a sugárzás, és a szellőzési igények szinkronban vannak.

Transzparens szigetelésű falak

A transzparens (átlátszó) hőszigetelések lényege az, hogy a külső falak külső síkját, a napsugárzást többé-kevésbé áteresztő hőszigeteléssel burkoljuk. A beeső sugárzási energia java részének elnyelése a hőszigetelés mögött, a fal síkján történik. Ezt a síkot a környezettől a hőszigetelő réteg választja el. Az elnyelt energia nagy része - a könnyebbik utat választva - a kis ellenállású, nagy hőtároló-képességű falba hatol be. A hőszigetelés és a fal érintkezési síkján olyan magas hőmérséklet alakul ki, hogy átlagos téli feltételek mellett a helyiségnek a szerkezeten keresztül hőnyeresége van, de még borúsabb időben is a hőveszteségek jelentősen lecsökkennek.
A legfontosabb technikai problémát éppen az előbb leírt folyamat jelenti - az anyagok károsodását és a helyiség túlzott felmelegedését megelőzendő - ugyanis a külső felületet nyáron védeni kell a napsugárzástól. Ez árnyékolással, hőhatásra elsötétedő különleges (fototróp, termotróp) üvegezéssel, szellőztetett légréteg beiktatásával lehetséges.
A transzparens szigetelés áttetsző vakolattal is fedhető, aminek adalékanyaga hordozórétegre kasírozott üveggyöngy. Ez kisebb teljesítményt nyújt, de nincs szükség nyári túlmelegedés elleni védelemre, a fedőréteg a magasabb napállásoknál (azaz nyáron) kevesebb sugárzást enged át. A transzparens hőszigetelés mellett szól, hogy meglévő épületek felújítása során is előnyösen alkalmazható.

Vízfal, fázisváltó fal

A vízfal sémája a tömegfaléhoz hasonló, de a falat víztároló edények, konténerek alkotják. A víz fajhője (és ebből kifolyólag hőtároló képessége) ötször nagyobb, mint a szokványos építőanyagoké, emellett a tartályokon belül a víznek a hőmérséklet-különbségből fakadó és azt kiegyenlítő cirkulációja miatt a hőmérséklet eloszlás egyenletes. A víz nagyobb hőtároló képessége több szoláris energia eltárolását teszi lehetővé, nagyobb hővezető képessége pedig az energia épületbe jutását teszi egyszerűbbé.
Épületszerkezetek, vagy helyiségek hőtároló tömegének növelésére előnyösen alkalmazhatók a fázisváltó anyaggal ellátott szerkezetek. Ezek olyan anyagok, amelyek szilárd-folyékony fázisváltása számunkra megfelelő hőmérsékletszinten megy végbe (20, 29, 32, 35, 50-60 °C), de mielőtt a halmazállapot változás bekövetkezik jelentős energiát ad le, vagy vesz fel.
Egyszerű példa az olvadó jég, ami egészen addig, amíg folyékony halmazállapotúvá válik 0 °C-os marad, azaz a hőközlés ebben a stádiumban a fázisváltásra fordítódik. Ugyanez igaz fordítva is, azaz amikor folyékonyból szilárd halmazállapotúvá válik az anyag.
Ha a fázisváltó anyagból kialakított tábla a falszerkezetben hőtechnikailag optimalizált helyen helyezkedik el, akkor hőakkumlátorként és hőcserélőként egyszerre működik: egyrészt hőcsillapítást végez, és késleltetési időt biztosít a falszerkezetnek, amely így egy falazott falszerkezet tulajdonságaival bír, másrészt kompenzálja a külső és belső hőmérsékletkülönbségét, adott esetben elraktározza a hőenergiát.

Ilyen anyagok edényekbe, műanyag csövekbe, méhsejt-szerkezetekbe, műanyagmátrixokba építhetők be, de adalékanyagként gipszbe és vakolatba kevert változatokat is kipróbáltak már. A tároló elemek energiagyűjtő falakba, vagy belső határoló-szerkezetekbe egyaránt beépíthetők. A fázisváltási hőmérséklet és annak alapján a fázisváltó anyag megválasztása alapos megfontolást igényel. A magasabb hőmérsékleten tárolt energia értékesebb (intenzívebben lehet vele fűteni), de az idény során kevesebb olyan nap lesz, amikor a szoláris nyereség elegendő lesz a fázisváltáshoz, tehát kevesebb szoláris nyereséget tudunk vele begyűjteni. Alacsonyabb fázisváltási hőmérséklet esetén az előbb elmondottak ellenkezője érvényesül.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Bérces Balázs


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Napkollektor az energetikai felújításban

A Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete javaslatokat fogalmazott meg az otthonfelújítási program tervezetéhez. Előremutatónak értékeljük tagvállalati szinten is, hogy az 1990 előtt épült...


Energiatakarékosság

Nyaranta egyre többször hallani túlterhelt elektromos rendszerekről, amik nem képesek lépést tartani a sok ezer klímaberendezés miatt megugrott energiaigénnyel. Néhány egyszerű megoldással és némi...