A leggyakoribb dézsás növényeink a leánderek, mályvarózsák, citrusfélék, csodatölcsérek. A legjobb számukra, ha 10-12 °C körüli, világos helyiségben tudjuk tartani tavaszig őket. A téli napsütés azonban legyen akármilyen világos is a helyük mégis csak töredéke a vegetációs időszak fénymennyiségének. Épp ezért minimális öntözéssel tartsuk a növényeket, tápoldatot pedig semmiképp ne adjunk ilyenkor, hiszen a cél: hogy a tél folyamán ne kezdjenek hajtani ezek a példányok. A télen képződött hajtások a fényhiány miatt megnyúltak, erőtlenek, fogékonyak a betegségekre és legyengítik a tövet. A télen növésnek induló példányok emiatt nagy hátránnyal kezdik a következő tavaszi életüket, és akár ki is maradhat a következő évi virágzás emiatt. Annak, hogy ne induljon meg a hajtásnövekedés, az alacsony hőmérséklet előfeltétele. Vizet csak annyit adjunk ilyenkor a növényeknek, hogy leveleik ne lankadjanak. Amennyiben csak melegebb helyen tudjuk tartani őket, akkor arányosan többet öntözzük a növényeket. Ha mégis hajtani kezdenének, csökkentsük a vízadagokat, és e csenevész téli növekményeket tavasszal, kiköltöztetésük előtt vágjuk le a növényekről. A kártevők közül a pajzstetvek, levéltetvek és az üvegházi molytetű (liszteske) azok, amelyek leggyakrabban megtámadják a telelő növényeinket. Többségük ellen könnyű védekezni, hiszen a legtöbb kontakt rovarölő szerre érzékenyek. Egyedül a pajzstetvekre nem hatásosak ezek, e kártevőket felszívódó hatású szerekkel irthatjuk ki, vagy amikor még kevesebben vannak, egyszerűen letörölhetjük őket a levelekről, fiatal hajtásrészekről. Mindegyiknél lényeges, hogy minél hamarabb felfedezzük a kártevők jelenlétét, különben egész ágrészek száradhatnak el tevékenységük nyomán. Dézsás növényeink kiválasztásánál fontos figyelembe venni azok hőmérsékleti igényét, és télikertünk, teleltető helyiségünk fűthetőségét. Hidegházi körülmények közt (5-12 °C-on) teleltethető növények a rozmaring, leánder, babér, kaktuszok, pozsgások, gránátalmák és a citrusfélék (citrom, narancs, lime, mandarin, grapefruit, kumquat). 13-17 °C-ot igényelnek télen a mérsékeltházi pálmák (legyező, főnix, kencia, washingtonia), a mályvarózsa, selyemmályva, akáciák, broméliák. Télen is szobahőmérsékletet (22-25 °C) kell biztosítanunk a trópusi eredetű növények többségének.
Telelő növényeink
Dézsás növényeinket az első fagyok beköszöntével már beköltöztettük téli szállásaikra. E fajok kora tavasztól késő őszig a szabadban érzik a legjobban magukat, a téli időszak az esetek többségében megviseli őket. Néhány dologra odafigyelve azonban kiküszöbölhetjük e növények téli legyengülését.
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!
Szólj hozzá a cikkhez!
Be kell jelentkezned,
hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.
A legkényelmesebb építkezés
Kétféle embertípus van, ha az építkezés kerül szóba: az egyik szeret mindent maga intézni, szaladgálni a beszerzendő anyagok után, vásárolni, intézkedni, nyüzsögni. És vannak azok, akik a...
Forgódobos hőcserélő
Az új energetikai követelmények következtében előtérbe kerültek ahőcserélős lakásszellőztető berendezések. Ezek egy része alevegő páratartalmára nincs befolyással, mások viszont a helyiség...