Számtalan típus
Az otthoni munkák legismertebb befogószerszáma a satu. Számtalan típusa ismert, az ezermesterkedők azonban többnyire a menetes orsóval asztalra erősíthető, és különféle pofa szélességű, műszerész satuként ismert változatait használják. A nagyobb méretűekkel sokféle anyag rögzítése megoldható a fúrási, fűrészelési, reszelési és csiszolási munkákhoz. A befogás méretét a pofák nyitási távolsága eleve behatárolja. Bizonyos esetekben ezen túl lehet „lépni”, ha ezt a munkadarab mérete és anyaga megkívánja. Ez esetben a pofák alatti öntvény felületeket is lehet befogásra használni, sőt a pofák leszerelése után – ha ez lehetséges- ezek vastagságával is növelhető a befogási távolság. A satupofákra helyezett L-alakú védő lemezek magára az öntvény fészkekre is ráilleszthetők, így a felületi sérülések is csökkenthetők.
A műszerész satuk az asztalra rögzítő alsó menetes orsó segítségével a vékonyabb lapanyagok befogására is használhatók, ha a satu alsó lapját és az asztallapot használjuk anyagbefogóként. Ha azonban van gépsatunk, abba már szélesebb munkadarabok is befoghatók, és még leerősíteni sem mindig szükséges, ha terjedelmes a munkadarab. Ha mégis ezt kell tenni, akkor egy másik csavaros szorítóval ez is egyszerűen megoldható.
A szélesebb munkadarabok asztalra rögzítéséhez csavaros szorítókat szokás használni. Ezt a feladatot általában a közepes méretű, 250 mm-es eszközökkel lehet megoldani, és nem árt, ha több is van belőlük a szerszámaink között. Azonban esetenként alkalmi szorítóként a régebbi, asztalra erősíthető konyhai darálók valamelyikének a csavaros szorítóját is lehet szorítóként használni, feltéve, hogy az asztalra helyezett munkadarabot a szorító talp alá lehet csúsztatni és az orsóval rögzíthető is. A szorítók talpa nyomot hagyhat a munkadarabok felületén, amit két rétegelt lemez alátéttel lehet megelőzni.
Lehetőleg a munkadarab nagyságához illő méretű szorítót érdemes használni, és fontos, hogy az eszköz ne jelentsen akadályt a megmunkálásnál. A ragasztási munkáknál természetesen ez a körülmény nem lényeges, mivel itt csupán a darabok elmozdulását kell megakadályozni a kötés megszilárdulásáig. A csavaros szorítóknak sok speciális változata is beszerezhetők, ám az alaptípusok is sokoldalúan használhatók.
Akinek van összecsukható munkapadja, az a munkadarabok befogásához használhatja magát a pad szétnyitható lapjainak az élét, vagy a lapok különféle távolságba levő furataiba helyezhető műanyag rögzítő pofákat. Ez nagyon sokoldalúan használható eszköz, amely egyben munkaasztal is. Még a kis átmérőjű rudakat vagy csöveket is könnyű a munkalap V-alakú élének segítségével befogni daraboláshoz, vagy más jellegű megmunkáláshoz. Ez a műanyag pofákkal is megoldható, mivel ezek párhuzamos oldalaikban is van egy-egy ilyen bemélyedés. Egy ilyen munkaasztallal és néhány csavaros szorítóval szinte minden fajta munkadarab rögzítése megoldható.
Az egyszerű szorítók mellett az otthoni munkáknál nagyon hasznosak a csavaros sarokszorítók. Ezek ugyan kimondottan derékszögben egymáshoz illesztett munkadarabok összefogásárra készültek, ám ezen kívül más munkadarabok leszorítására is használhatók, ha e célra csak az egyik szorítópofát használjuk. Egyes változataik még a darabok végeinek a 45 fokos gérbe vágásához is használhatók, bár ezt a műveletet jobb sablonban végezni.
Az apró tárgyak megmunkálásakor is fontos a darab szilárd befogása. Ezt a feladatot sikattyúba fogva lehet megoldani, mégpedig az órás sikattyúk cserélhető, négypofás betétű befogójával. Betétjének a hornyába könnyen beszoríthatók a kis, vékony alkatrészek vagy vékony tengelyek. A nagyobb vastagságú darabokat viszont már a kétpofás kézi sikattyúba ajánlatos befogni. Mindkét befogó szerszámot a munka során ideális helyzetben, satuba kell befogni, hogy a művelet elvégezhető legyen. Így még a mikrogépes megmunkálás különféle változatai – mint pl. a köszörülés, reszelés vagy a polírozás – is könnyebben végezhetők el. E célra használható a fúrógépek tokmánya is, ha csak az egyik szélső hornyot használjuk a kis munkadarab rögzítésre. A munkadarabok rögzítésekor a rendelkezésre álló eszközök kreatív használata is hozzájárulhat az adott feladat megoldásához.
A szögbe
állítható műszerész satuba bármilyen közepes méretű anyag befogható
A szélesebb
pofaméretű kis asztali satuba a kis munkadarabok is könnyen rögzíthetők
A műszerész satuk
rögzítő orsója anyagbefogóként is használható
A gépsatuk
nemcsak a gépi megmunkáláskor, hanem anyagbefogóként is hasznosak
A csavaros
szorító pofái alá mindig célszerű faalátéteket helyezni
A munkaasztalok
vízszintes lapjai közé a vastagabb munkadarabokat érdemes beszorítani
A különálló
befogópofák a méretesebb lapanyagok munkaasztalra rögzítéséhez ideálisak
A sarokszorítók
esetenként a csavaros szorítókat is helyettesíthetik
A kisméretű
alkatrészek befogására az órás sikattyúk pofái is alkalmasak