Fizikai értelemben léteznek léghangok és testhangok
Mindkettő egy közegben terjedő rezgést jelent, mely útján a hang terjed. A hatékony hangszigetelés szempontjából fontos külön kezelnünk a lég- és testhangokat. A kopogó hangok a szerkezeten belül terjednek, a léghangok pedig a helyiséget kitöltő levegő útján. Válaszfalakat e szempontok szerint a padlóban és a födémben terjedő testhangok támadhatják a tartószerkezetén keresztül, a felületét pedig léghangok terhelik.
A válaszfalak lelke a vázszerkezet, mely fából vagy fémből készül. Bár hihetnénk, hogy a fémváz előnytelenebb, rugalmas szerelhetősége miatt sok érv szól mellette. Hiába vezeti jobban a testhangokat, egy szakszerűen szerelt falváz a padlóhoz és a mennyezethez úgy csatlakozik dübelekkel, hogy a fém talpalás alá gumi vagy szivacsos alátét kerül. Így nem vezeti át olyan jelentős mértékben a födém rezgéseit a válaszfal szerkezetbe. A könnyűszerkezetes fal nagy előnye, hogy gyorsan készül, így nem kell várni a száradási technológiai szünetekkel, és a gépészeti szerelések, vezetékek, konnektorok már a kezdeti építési fázisban beépíthetők.
Habár a hangszigetelés elsősorban a fal tömegén múlik, a könnyűszerkezetes falnak pedig abból van a legkevesebb, az ebből fakadó kedvezőtlen tulajdonsága ellensúlyozható, méghozzá hangszigetelő paplanokkal. Ennek anyaga leginkább lágy, szálas szigetelés, mely legtöbbször üveggyapotból készül. Amennyiben fokozottabb hangszigetelésre van szükség, érdemes lehet a tartószerkezetet duplázni, és vastagabb szigetelőanyaggal dolgozni. Miután kitöltésre került a tartószerkezet a hengerelt szigeteléssel, rögzítésre kerülnek a gipszkarton lapok, melyek oldalanként dupla rétegben kerülnek felcsavarozásra.
Ha már egy kész házba költöztünk, nem tudjuk egykönnyen ellenőrizni a falak felépítését. Az tény, hogy a szigetelés nélküli gipszkarton fal úgy működik, mint egy dob. Ha az egyik oldalán megkopogtatják, a másik oldalon ugyanúgy szól. Ezt rombolás nélkül nem javíthatjuk, de ha egyszerűen csak a hangszigetelés teljesítményével vagyunk elégedetlenek, arra létezik utólagos javítási lehetőség, mely nem igényel bontási munkát.
Utólag is rögzíthetünk a falra hanglágy anyagokat, ilyenek pl. a fagyapot lapok. Ezek utólagos felületre való felszerelése esetén jelentősen javul a terem akusztikája. Léteznek ebből az anyagból a gipszkarton falakhoz hasonló, kétrétegű vázas falszerkezetek is, melyeket kimondottan akusztikus fékező falként készítenek.
újHÁZ Centrum