Okostégla

2020-01-01 19:14:14 | Módosítva: 2020-01-01 19:22:34

A tégla a legismertebb falazóanyag, amely már évezredek óta bizonyít. Ha a téglát választjuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy olyan rosszul nem döntöttünk. Az okostégla azonban még a téglánál is jobb választás. De vajon mit tudnak az okostéglák, amivel okosabbak a téglánál?


Magyarországon 2021. január 1-jét követően csakis közel nulla energiaigényű épületek kaphatják meg a használatbavételi engedélyt. A tégla a legismertebb falazóanyag, a levegő pedig kiváló hőszigetelő. A fenntartható és takarékosan üzemeltethető ház építése a megfelelő építőanyagok kiválasztásával kezdődik. Az intelligens otthonok alapját pedig azok az okos falazási rendszerek teremtik meg, amelyek az energiahatékonysági mutatóik alapján eredményesen veszik fel a harcot az elillanó hővel szemben. De vajon mihez kezdenek az okos téglák ezzel a levegővel a tégla belsejében?

Miért okos?

Minél több levegőréteg található meg egy szerkezetben, illetve a hőnek minél nagyobb utat kell megtenni a tégla zegzugos labirintusszerkezetében, annál jobb a hőszigetelő képessége. Az okostéglák üregszerkezetében jóval hosszabb utat kell megtennie a levegőnek, mint a korábbi hagyományos téglákban. A különleges üregszerkezet a levegőt sokkal hosszabb útra tereli a tégla belsejében, ezért jobban tartja a meleget, és nehezebben hűl ki a ház. Ez több szempontból is jó: egyrészt így nincs szükség utólagos szigetelési munkákra, másrészt a végeredmény is sokkal ellenállóbb. A tégla belsejében helyet kapó szigetelés teljes mértékben tűzálló.

Milyen fajtái vannak?

Három fajtája van. Az egyik az üreges „klíma”, ahol a tégla egyedien tervezett szerkezete biztosítja a kívánt hőszigetelő hatást. A leginkább hőszigetelő variáns, ahogy a neve is mutatja, a „thermo”. Ennél a tégla üregei a kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal bíró kőzetgyapottal vannak feltöltve, így biztosítva a lehető leghatékonyabb hőszigetelést. A harmadik, más kategóriát képviselő alfaja a hangszigetelő tégla, amely a hő helyett a hangszigetelésben nyújtja a maximumot. Ez nem annyira a külső, hanem inkább a belső, térelválasztó falazat kialakításánál ajánlott.

Válasszunk minőséget, megéri

A tégla kiválasztásán sokan nem mérlegelnek, egyszerűen a legolcsóbbnak tűnő megoldást választják. A falszerkezet hőszigetelő képességének legalább felét a tégla adja, a fűtési energiának pedig nagyjából egyharmada távozik innen a nem megfelelő rendszer miatt.

Feltétlenül szükséges a megfontolt, szakértői ajánláson alapuló döntés meghozatala és a minőségi alapanyagok választása. Aki azt gondolja, hogy az olcsó tégla kiválasztásával költséghatékony módon jár el, az téved, ugyanis ez az építőanyag a komplett ház felépítési költségének mindössze 4-5 százalékát teszi ki, ugyanakkor a falszerkezet hőszigetelő képességének minimum 50 százalékát nyújtja.


Hanggátló okostégla


Hanggátló válaszfal tégla


Hőszigetelő (thermo) okostégla


Klíma, illetve hőszigetelő (thermo) okostégla


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Otthonokosítás utólag

A rádiófrekvenciás és infrás távvezérlők lassan elárasztják otthonunkat. Infrással kapcsoljuk a TV-t, a rádiót, a hifi készüléket, esetleg a klímát, és egyes lámpákat is, de ez utóbbiakat már...


Kapuk és ajtók automatizálása

Az intelligens otthonokban garázsajtóinkat, garázskapuinkat és egyébajtóinkat is integrálni tudjuk az okosotthon kezelőfelületébe. Nemkell többé keresgélnünk a távirányítót, elegendő elővennünk...