Ha megtörtént a baj
A „Biztonsági folyosó” lehetővé teszi, hogy a sürgősségi járművek gyorsabban elérjék a baleset (ütközés) helyszínét, és megkezdjék a mentési munkálatokat. A folyosó kialakításához feltétlenül szükséges, hogy a járművek a lehető legkorábban szisztematikusan, szervezett módon szétváljanak, és ezt a helyzetet fenn is tartsák a forgalmi torlódás teljes időszaka alatt. Olyan széles folyosó – lehetőleg három méter széles szabad út – kialakítására van szükség, mely a nagyobb járművek (katasztrófavédelmi járművek, elszállítást végző járművek stb.) gyors áthaladását is biztosítja.
A „Biztonsági folyosók” kialakításának kötelezettsége nem képezi részét valamennyi európai ország közlekedési szabályainak, ezt az intézkedést még viszonylag kevés országban alkalmazzák: például Ausztriában, Csehországban, Németországban, Magyarországon, Luxemburgban, Szlovéniában és Svájcban. A szabályt nem alkalmazó országokban a „Biztonsági folyosók” intézménye kevéssé ismert. A kapcsolódó kutatások azt mutatják, hogy a „Biztonsági folyosók” kialakítása akár 40%-kal is megnövelhetik a súlyos balesetben megsérült személyek túlélési esélyeit azáltal, hogy lehetőség nyílik a sürgősségi ellátás és a szükséges orvosi segítségnyújtás mielőbbi megkezdésére.
Forrás: ORFK-OBB
Az Európai Közúti Biztonsági Tanács (ETSC) új rövidfilmjét eddig több mint félmillióan tekintették meg: www.baleset-megelozes.eu
(Ábra: atriumautomobile.de)