Szabályozási problémák és megoldások
Az ilyen szabályozásnak további negatív hatásai is vannak. A paneleknek a bekapcsolás után fel kell melegedniük – ekkor már fogyasztanak de még nem sugároznak kellő képen –, és rövid időn belül kikapcsolva nem melegednek fel megfelelően. Az utóbbi időben sikerült a panelok időkonstansát lerövidíteni (kisebb méretek és tömegek, nagyobb teljesítmények mellett), de a szabályozási probléma megmaradt.
Az igazi megoldás a fűtőteljesítmény változtatása. Ezt a változást elvileg kétféle képen lehet elérni; a felületi hőmérséklet változtatásával (csökkentésével), illetve a panelok fűtőfelületének csökkentésével. Az első megoldás – a felületi hőmérséklet csökkentése – nem megfelelő, mert a felületi hőmérséklet csökkenésével hatványozottan csökken a kisugárzott energia mennyisége. A második – a panelek fűtőfelületének csökkentése – a helyes megoldás, mert a teljesítmény csökkentésével, nem csökken az aktív felület hőmérséklete, így a hatásfoka sem változik.
Az új „kétkörös” fűtőpanel szerkezetileg úgy lett kialakítva, hogy a grafit ellenállás (mely „termeli” a meleget) 1/3-2/3 arányban két részre van osztva, és külön van rákötve a hálózatra. Így be lehet kapcsolni külön az egyik vagy a másik fűtőfelületet, vagy mindkettőt, tehát a teljes fűtőfelületét a panelnak. Ez okból a panel nem hagyományos 3-eres, hanem 4-eres kábellel csatlakozik a hálózatra.
A szabályozó nem egyszerű termosztát, hanem speciális több lépcsős szabályzó. Ha megfelelő szakértelemmel van a fűtés megtervezve és felszerelve, akkor a hagyományos infrapanelekhez viszonyítva kb. 30-40% energia megtakarítással lehet számolni az átmeneti fűtési időszakok idején.
A szabályozás egyszerű szobatermosztáttal és egy csillárkapcsoló segítségével is megoldható, de itt a felhasználónak kell eldönteni, hogy milyen teljesítményt választ; 33, 66 vagy 100%-ot.
További
információ:
Sunny-vill Kft.
Telefon:
+36-30-924-7096
indilaszlo@gmail.com
www.oziris.hu