Készházak, az építési piac nyertesei

2023-06-19 09:53:01 | Módosítva: 2023-06-19 09:58:45

Korábban rendszeresen használta a köznyelv azt a kifejezést, hogy könnyűszerkezetes ház. Ma az építési szakemberek kifejezetten kerülik ezt az elnevezést, mert meglehetősen pejoratív értelmezés kapcsolódik hozzá. Ha valaki azt mondja egy társaságban, hogy szeretnék egy könnyűszerkezetes házat építeni, rögtön azzal kérdeznek vissza, hogy miért nem egy „rendes házat” épít…

 

Tény az, hogy ez az elnevezés több okból is rossz

Egyrészt azért, mert nem fedi a valóságot; egy mai acélszerkezetes vagy favázas ház négyzetméterre vetített tömege meghaladja egy téglaházét, másrészt pedig a bevezetőben említett pejoratív értelmezés miatt. Sokkal jobb az az elnevezés, hogy gyorsház, készház vagy házgyári technológiával épülő ház, ami már elsősorban nem a falazat anyagára, hanem az építés technológiájára utal.

A készház jelentős része egy házgyárban készül el, ahol a számítógépen elkészített tervek alapján legyártják a kész falazatokat, benne a szükséges elektromos, víz-, csatorna- és fűtési elemek csatornáival, hozzá a tetőszerkezetet, és természetesen készen érkeznek a nyílászárók is az építés helyszínére. Így aztán érthető, hogy az építés leglátványosabb szakasza valóban egy-két nap alatt elkészül, pár nap alatt áll a ház. Persze ehhez előtte az alapot – általában lemezalapot – azért a hagyományos technológiával el kell készíteni, mégpedig pontosan, mert amikor érkezik a kész falazat, akkor már nehéz korrigálni az alap kisebb-nagyobb méretpontatlanságait. És azt is, ha az alapba beépített csatornarendszer hibás, törmelékkel, szeméttel teli…

A könnyűszerkezetes készház statikai vázszerkezetét általában fából vagy fémszerkezetből, különböző építőanyagok réteges összeépítésével hozzuk létre gyárban vagy a helyszínen. E házak fő jellemzője, hogy szárazépítési eljárással készülnek, tehát nincsenek kötési, száradási idők, így időjárástól függetlenül akár hidegben is végezhetőek a munkafolyamatok.

A szendvicsszerkezetű falazat belsejében merevítők és szigetelés van, és a szigetelésben futnak a kábelcsatornák, vízvezetéki szerelvények is. Ezek a falak érkezhetnek nyílászárókkal, gépészettel készre szerelten is, ezt szokták modulháznak nevezni. Ezzel a technológiával tényleg pár nap alatt lehet létrehozni a kulcsrakész házat. És megint más a mobilház, ami már olyan, mint egy lakó­kocsi; kerekeken viszik a helyszínre, lerakják, és bekötik a közműveket.







Egy építészeti és energetikai szempontból gondosan megtervezett készháznál minimálisra redukálható az energiafelhasználás. A mai technológiák mellett már nincs szignifikáns különbség egy hagyományos technológiával épült kőház, és mondjuk egy Liapor készház hőszigetelése között. A falazat vékonyabb, így a hasznos alapterület megnő, a külső hőszigetelés pedig szabadon választható az épület funkciójához igazodóan.

Továbbra is felmerül a kérdés egy gyorsház építése kapcsán, hogy könnyűszerkezetes vagy kő alapú legyen a falazat. Az igaz ugyanis, hogy hőszigetelés szempontjából a kétféle szerkezet teljesen egyenértékű lehet, hőtárolási képességük azonban különbözhet.

Minél nagyobb a falazat tömege, annál nagyobb a hőtárolási képessége. Ennek télen kisebb a jelentősége, mert a fűtési költségek ugyanúgy alakulhatnak, sőt a felfűtési ideje egy könnyűszerkezetes háznak nyilván rövidebb, mint egy nagy tömegű kerámiaháznak. Nyáron már más lehet a helyzet. Ilyenkor sokkal nagyobb jelentősége van annak, hogy a falak mennyire egyenlítik ki a napközbeni hőingadozásokat, mennyire akadályozzák meg, hogy a ház napközben túlmelegedjen. Ebből a szempontból a kerámiaház sokkal előnyösebb, mert nagy a falazat hőtároláshoz szükséges tömege. Egy jól szigetelő könnyűszerkezetes háznál előfordulhat, hogy nappal csak folyamatos klímázással lehet fenntartani az optimális lakáshőmérsékletet. Este viszont könnyű szellőztetni, mert a falak nem fogják visszasugározni az eltárolt meleget.

Végül még egy vélemény a már emlegetett könnyűszerkezetes ház pejoratív értelmezéséről. Bár ez szűnőben van, de ma sem mindegy, hogy az az érték, amit létrehozunk, mekkora értéket jelent majd az ingatlanpiacon, ha tovább akarunk lépni valamilyen okból. Itt bizony könnyen találkozhat a háztulajdonos azzal, hogy amikor a vevő megtudja, hogy az épület könnyűszerkezetes, akkor vagy tovább lép, vagy alkudozni kezd. Itt azért előjöhet az érvelés, hogy „inkább rendes kőházat vennék”!



Generálkivitelezők és alvállalkozások

Magyarországon sok megbízható cég van ma már, aki készházak generál kivitelezésével foglalkozik. A tervezés pontos, az egyes építési elemek engedélyei rendben vannak, a költségeket tartani lehet, tehát mindenképpen előnyben vagyunk egy megbízható generál kivitelező kezeiben a hagyományos építkezéssel szemben. Sajnos azonban a nagyobb generál kivitelezők is gyakran alvállalkozók sorával dolgoznak, akik persze mind „100%-ig megbízhatók”, de azért havonta változnak, mert a munkájuk nem megfelelő. Sokszor a fővállalkozó ugyanúgy ki van szolgáltatva az alvállalkozóinak, mint egy magánerőből építkező. Hiába válik meg a kontár munkát végző alvállalkozójától, ha az a mi házunkon már nehezen javítható hibákat okozott. Itt nagyon fontos a folyamatos ellenőrzés, és az építkező által fizetett megbízható építési ellenőr!




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Kaláka munka ma

Különösen a vidéki kisvárosokban, falvakban gyakori volt, hogy az emberek otthonukat kaláka munkában készítették. „Ma én segítek neked – akár egy-két hétig, amikor szükség van rá –, aztán te...


Várólisták és áremelkedések

A tavalyi évhez képest jelentősen megnövekedtek az építőanyagok árai, ráadásul a kereskedők komoly készlethiánnyal is küzdenek, ami miatt a megrendelőknek akár több hónapos csúszásokra is...