2023. novembertől hatályosak az új épületenergetikai szabályok
Az elmúlt években lassan, de biztosan kezdett egyre nagyobb teret nyerni az átlagemberek gondolkodásában is az energiahatékonyság fontossága, és a már bejáratott, a köztudatba bekerült energiatanúsítási rendszeren keresztül a közvélemény mellett a szakma, így a hitelintézetek is egyre több hasznos információt tudtak kinyerni a lakásállomány állapotáról, annak változásáról. Az összeurópai szakmai ajánlások is az energetikai tanúsítás egységesítését, minél szélesebb körűvé tételét célozzák, melynek célja, hogy javuljon a lakásállomány állapota. 2050-re ugyanis az Európai Zöld Megállapodás szerint átlagosan nettó nulla közelében kell lennie a hazai lakásállomány energiafogyasztásának.
Az energetikai tanúsítványok jogszabályi háttere, ezáltal a tanúsítvány készítésének a folyamata is változni fog. A változás legfontosabb részeit az alábbiak jelentik.
– Az adásvételnél és a bérbeadásnál is kötelező marad az energetikai tanúsítvány átadása, azonban az új szabályozás szerint nem kell a szerződésbe beleírni az okirat HET számát, azaz az energetikai tanúsítvány jobb felső sarkában található egyedi azonosítószámát. Arra viszont figyelni kell, hogy bár feltüntetni nem kell, de a szerződéskötés napjáig, legkésőbb a birtokbaadás napjáig be kell mutatni az okiratot.
– Bár eddig csak akkor kellett a hirdetésekben feltüntetni az energetikai besorolást, ha volt az ingatlanról tanúsítvány, azonban november 1-jétől kötelező lesz már a hirdetésben is feltüntetni azt.
– Az eddigi AA++-tól JJ-ig terjedő skála átalakul A+++-tól I-ig terjedőre. Emellett két energetikai besorolása lesz az ingatlanoknak. Az egyik az eddig használt energetikai jellemzőre vonatkozik, míg a másik a lakóegység szén-dioxid kibocsátása alapján kategorizálja be azt.
– Eddig a kiállítás időpontjától 10 éven keresztül voltak érvényesek ezek a tanúsítványok, azonban novembertől ez az idő 5 évre fog csökkenni. Az is fontos változás, hogy a 2023. november 1. előtti tanúsítványok 60 napig lesznek felhasználhatóak november 1-et követően, ezután minden a fenti dátum előtt kiállított tanúsítvány érvényét fogja veszteni.
– Közérthetőbbé válik a tanúsítványok tartalma. A változások szerint külön be kell majd kategorizálni a határoló szerkezetet (a külső falakat, nyílászárókat, tetőket), illetve a gépészeti rendszerek (fűtés, használati melegvíz-rendszer, légtechnika stb.) energetikai minőségét egy 5 szintű (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló) skálán, valamint sokkal részletesebb energetikai fejlesztési javaslatokat kell majd az ingatlanról megadni, amelyekkel el tudja érni az ingatlan a két legfelső („jó”, és „kiváló”) szintet.
forrás: pénzcentrum