Sütőtök

2024-12-10 10:41:20 | Módosítva: 2024-12-25 18:26:09

A sütőtök egy régóta nagyra becsült növény, hiszen egyszerű a termesztése, termései sokáig eltarthatóak és sokféleképp felhasználhatók. Nem csak tökfaragásra jó Halloween-kor, hanem a konyhában is sok jó étel alapanyaga. És a magja is ízletes, egészséges csemege.


A sütőtök eredete Közép-Amerikába nyúlik vissza. Az azték és maja civilizációk már évezredekkel ezelőtt termesztették ezt a sokoldalú zöldséget. A spanyol felfedezők hozták Európába, és azóta világszerte elterjedt. Nálunk hagyományosan a szürkehéjú, nagyméretű nagydobosi és a sárgahéjú, hosszúkás kanadai tök terjedt el. Mindkettő ízletesen elkészíthető, nagyon finom ételek alapjai lehetnek. A kisbabák is szeretik, könnyen emészthető, ezért az egyik legkorábban adható zöldségfélénk. Variálható burgonyával, almával, sárgarépával. A sütőtök rendkívül sokoldalú alapanyag a konyhában. Bár a zöldségeket általában ritkán használjuk desszertekhez, a sütőtök édes ételekhez is kiválóan illik, például tökpüré, tökös sütemények, lekvárok, szószok készítéséhez is jó. De sós ételekbe is tehető: levesekbe, főzelékekbe, töltelékekbe. Készülhet belőle lekvár, befőtt, ivólé, Halloweenkor pedig faragott töklámpásként funkcionálhat. A sütőtököt száraz, hűvös helyen érdemes tárolni. Némely fajtája akkor lesz jó édes, ha megcsípte a dér. Egy egészséges tök hónapokig eláll. Ha feldaraboltuk, akkor hűtőben tároljuk, de ne túl sokáig, mert elveszíti a tápanyagtartalmát.

Óriás tök versenyek

A sütőtök termesztése viszonylag egyszerű. Napos helyet és tápdús talajt igényel, és viszonylag sok vizet. Nagyon látványos különbségek lehetnek a méretben és a terméshozamban attól függően, hogy tápanyaggal jól ellátott, öntözött területen neveljük, vagy extenzívebb körülmények között. A magokat tavasz végén vagy nyár elején vetjük vagy állandó helyre, vagy palánta előneveléssel is szaporítható, így a májusi talaj menti fagyokat követően már előnnyel indul a palánta az akkori szabadföldi vetéshez képest. Rendszeres öntözésre és kapálásra van szüksége.

Az óriás tök versenyek világszerte népszerűek. A versenyzők igyekeznek a lehető legnagyobb tököt termeszteni. Ezek a tökök több száz kilogrammot is nyomhatnak. Az óriástökök termesztése különleges gondozást igényel, és sok türelmet, mindenki rekordernek megvan a maga módszere. Az interneten rendszeresen lehet kapni tökversenyt nyert tökökből származó magokat, de a genetika nem minden, a gondozás legalább olyan fontos! Itt a tél a tervezés időszaka, már most érdemes utána olvasni és magokat beszerezni, ha valaki belevágna ebbe az érdekes hobbiba, az óriás tök nevelésbe.

Bár a profik minden titkukat nem árulják el, de azt tudni lehet, hogy a tápoldatos öntözés az alap, és ahhoz, hogy óriás tökünk legyen, az első bekötött termést kell majd meghagyni, az összes többit eltávolítani, hogy a rekorder várományos kapjon meg minden tápanyagot. Minél több levele van annál nagyobb lesz a termés, hiszen a tápanyagok a levelekben készülnek, majd onnan jutnak a termésbe. A képeken is látható, hogy a nagy tökök alá valamilyen puha dolgot tesznek, hogy nagy tömegük miatt ne sérüljön az aljuk a talajon.





További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: sütőtök

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Sütőtök: egészséges zöldség és kozmetikumnak is jó

A sütőtök gazdag tápanyagokban. Béta-karotin tartalma erős antioxidáns, amely segít megőrizni a jó látást. A benne található kálium fontos a szív egészségéhez. A C-vitamin erősíti az...