Miért jó a csiszolt tégla?

2025-03-26 20:29:35 | Módosítva: 2025-03-26 20:31:39

2007-ben vezette be az egyik legnagyobb téglagyártó Magyarországon is a csiszolt téglarendszerét, amit akkor már Németországban 21 éve, Ausztriában 13 éve alkalmazott. A technológia jobb, gyorsabb és gazdaságosabb építést ígért. A termékcsalád a tégla égetését követő csiszolásnak köszönhetően milliméterpontos, hasonlóképpen az ebből épülő falazat is.


A kivitelezés ezzel az építőanyaggal speciális szaktudást igényel, melynek eredményeként pontos és kitűnő minőségű, jó hőszigetelő, esztétikus falazat építhető, mindössze 1 mm-es habarcsfúgával, a falazás munkaideje pedig akár kétharmadára is csökkenhet. A normál téglákat kb. 12 mm vastag falazó habarcsba rakják, a csiszolt téglánál viszont elegendő csak 1 mm vastagságú habarcs, és hogy a falazat méretét könnyebb legyen tartani, a csiszolt falazóblokkok kb. 1 cm-rel magasabbak az elődeiknél. A tégla alsó és felső felfekvő felületein csiszolt, magassága š 0,3 mm-es pontosságú. Függőleges fúgájuk habarcsmentes, horonyeresztékes (nút-féderes), vízszintes fúgájukat pedig az 1 mm-es vékony falazó habarccsal kell kialakítani.

Gyártáskor az égetés után a téglát két csiszolókorong között pontos méretre csiszolják. A csiszolás közben fellépő erőhatások miatt az esetlegesen repedt, vagy deformálódott téglák összetörnek, így a gyártósorról csak tökéletes méretű és minőségű termék kerülhet le. A csiszolt falazóelem beépítése nem hagyományos kőműves munka, használata szinte burkoló munka pontosságot igényel, ezért kizárólag kiképzett és ellenőrzött minőségben dolgozó kivitelezők alkalmazhatják. A felkészült, profi kivitelezők speciális szerszámokkal dolgoznak, többek között ez az egyik oka, hogy a csiszolt tégla termékcsaláddal házilagos módon nem építhető épület. A ragasztáshoz szükséges speciális habarcs a téglához automatikusan jár, a habarcs árát a tégla tartalmazza, ezeket a vevő egyben vásárolhatja meg. Sok gyártó a falazás folyamatát ellenőrzi.

A kivitelezés legfontosabb szakasza az első sor lerakása. Mivel a fogadószerkezet (lábazat, födém) szinte soha nem milliméter pontosságú, így a tökéletesen sík indítósorhoz lézeres vagy optikai szintező segítségével kell meghatározni a fogadószint legmagasabb pontját. Innen indulva speciális habarcsszintező segítségével kell a sík, és minden irányban vízszintes első (hagyományos) habarcsréteget teríteni, a kitűzésnek megfelelően pontosan a falazat alá. Ebbe ágyazódik bele az első sor csiszolt tégla. Ilyenkor minden téglát egyesével kell beállítani, vízszintességét, fogasságát és oldalsíkját ellenőrizni. Ezt követően már a vékony falazó habarcsot kell alkalmazni, amelynek nagy előnye, hogy falvastagságtól függően kb. 80-90 %-kal kevesebb kell belőle, mint a normál falazó habarcsból, hisz csak 1 mm vastag rétegre van szükség.


A terítéshez speciális habarcsterítő henger szükséges

A kis habarcsmennyiség miatt nem kell nagy habarcskeverőgép, elegendő egy vödör és egy keverőszáras kézi keverőgép. Természetesen kevesebb a szállítás, anyagmozgatás is, és nagyobb építkezések esetében a habarcssiló is elhagyható. A habarcsterítés a célszerszámok révén gyorsabb és egyszerűbb, nem keletkezik annyi hulladék, tisztább, rendezettebb az építési helyszín. A tégla, a közé kerülő vékony falazó habarcs és a beépítési módszer számos előnyös tulajdonságot kölcsönöz a falazatnak. Gyorsabb a falazás, szebb és jobb falazat. A vékony habarcsréteg miatt a falazat homogén és egyenletes megjelenésű. A kevesebb bevitt nedvesség miatt a fal gyorsabban szárad, hamarabb lehet a következő munkafázist kezdeni. Mindezek együttesen azt eredményezik, hogy falvastagságtól függően a csiszolt téglával a falazási idő akár 35%-kal rövidebb lehet.


Fotók: Wienerberger

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Csavard fel a matracot!

Az 5.5 Designers csoport néhány tagja egy multifunkciós matracot alkotott meg. Kitalálói csak „komfort adagolónak” hívják, nem véletlenül.


Lakótérbővítés

A szűkös lakótér kitágítására rengeteg ötlet született már. Ha egy lakásban megfelelő belmagasság áll rendelkezésre, akkor a klasszikus lakásbővítés módszere, a galériaépítés kínálkozik a legjobb...