Nem csak Magyarországon
Hanem világszerte ez a legnépszerűbb belsőépítészeti megoldás. A gipszkarton rendszer költség- és időtakarékos megoldás a hagyományos technológiákhoz képest. A szerkezete könnyű, így szinte semmilyen terhelést nem kell az épületnek viselnie. A gipszkarton válaszfalak gyorsan és könnyen felépíthetőek, nincs száradási várakozás, építés utána nagyságrendekkel kevesebb az építési törmelék, mint ha falaznánk. Semmilyen vakolás nem tud olyan tükörsima felületet létrehozni, mint a gipszkarton lapok, ezzel sokkal szebb lesz a falfelület, és spórolhatunk a festési anyag- és munkadíjakon. A gipsz hőre nem táguló anyag, tehát - ellentétben a hagyományos vakolattal - biztosan nem reped. Gipszkarton szerelt válaszfalak üreges szerkezete a legalkalmasabb minden épületgépészeti és elektromos vezeték gazdaságos elhelyezésére, szerelvények vagy hő- illetve hangszigetelés beépítésére.
A falszerkezetek statikai és épületfizikai adottságai a vázszerkezet, a gipszkarton lapok és a fal üregében helyezett szigetelő paplan együttes hatásából adódnak. Így olyan szerkezeteket hozhatunk létre, amelyek nagymértékben alkalmazkodnak az épület adottságaihoz. Ha az épület felhasználási célja megváltozik, a válaszfalak kismértékű munkaráfordítással gyorsan elbonthatók. A falszerkezetbe tetszőlegesen építhetők ajtók, ablakok vagy üvegtégla-berakás a belsőépítészeti igények szerint.
Léc- vagy fémszerkezetre szerelve, a szerelvények közötti résbe hőszigetelő anyagot téve, jó hőtároló képességet tudunk elérni az épületünknél. Ez energia-megtakarítást, tehát pénzmegtakarítást jelent. A szerkezetbe hangszigetelő anyagot téve zajmentessé tehetjük a megkívánt helyiséget. A léc vagy fémszerkezet alatt elvezethetőek a szerelvénye, csövek, ezzel megspóroljuk a falvésést. A leggyakrabban alkalmazott építési mód az oszlopvázas építés fém tartószerkezetre.
A használaton kívüli tetőtér messze a leggazdaságosabb lehetőséget kínalja arra, hogy új lakóterületet hozzunk létre. A gipszkarton itt is főszerepet kap. Tetősíkot két módszerrel burkolhatunk: fa lécszerkezetre önmetsző csavarokkal rögzítve, vagy állítható kengyelre szerelt fém profilvázra csavarozva. Mindkét esetben a szarufák közötti szigetelést kell először elvégezni. A szigetelés rögzítése szélesfejű szeggel vagy tűzőgéppel folyhat. A szigetelés szélességét úgy kell megválasztani, hogy hézagmentesen kitöltse a szarufák közötti távolságot.
Miután elkészült a szigetelés a tetősíkban és a fogópárok között, ezekre keresztirányba felcsavarozzuk a tartólécezést. Lécezés helyett állítható hevederekre szerelt fémprofilt is alkalmazhatunk. Amennyiben nem kasírozott a szigetelésünk, úgy a gipszkarton lap és a szigetelés közé párazáró fóliát kell beiktatni. Ezek után önmetsző gyorscsavarokkal kell felhelyezni a gipszkarton lapokat a lécezésre, fémvázra kereszt irányba. Először a vízszintes csíkot kell burkolni aztán a ferde tetősíkot. Nagyon ügyeljünk arra, hogy ne hozzunk létre kereszthézagot.
Felhasznált forrás: egipszkarton.hu