Épületeink homlokzatának számos elvárásnak kell megfelelnie, hogy tulajdonosa, használója számára valóban esztétikus, jól funkcionáló megoldást adjon. Mind hő- és páratechnikai, mind építészeti vonatkozásban jól kell teljesítenie, és alkalmasnak kell lennie az időjárási hatások hosszú távú viselésére alakváltozás és színváltozás nélkül. De nem elhanyagolható szempont a tisztántarthatóság sem. A kerámia fogalmával gyakran találkozhatunk nem csak az építészetben, hanem mindennapi életünk más területein is, konyhai alapfelszerelésként (tányér, csésze) ugyanúgy, mint a gyógyászatban (pl. implantátumok). A kerámia a görög kerameia („kiégetett”) szóból származik. Egykor csak az agyagból, döntően kaolinból rideggé, keménnyé kiégetett tárgyakat nevezték kerámiáknak, manapság a legtöbb olyan szervetlen, nemfémes, szilárd anyagot, amit nagy hőmérsékleten állítanak elő. Ebben az értelemben kerámiák az olyan oxid-, foszfát-, fluorit-, karbid-, de akár szulfidtartalmú termékek is, amelyek tulajdonságai és alkalmazhatósága a hagyományos, szilikát alapú kerámiákétól lényegesen eltérhetnek.
Mindent kibír
Az anyag kitűnő tulajdonságai miatt terjed homlokzati burkolatként is. A kerámia homlokzatburkolat alapanyaga az agyag, amely - szemben más homlokzatburkolatokkal - természetes, és nem tartalmaz vegyi anyagokat, így hozzájárul a fenntartható épületek kialakításához. Fagyálló, hosszú élettartamú, könnyen tisztítható - ennek köszönhetően védelmet ad a graffiti ellen - a graffitivédelem már a kezdetektől fogva benne van a felületi mázban, és a teljes élettartam alatt megmarad. A nem kívánt graffiti könnyen letörölhető a kerámiahomlokzat felületéről puha ruhával alkoholos, oldószeres anyaggal vagy graffiti-eltávolítóval. A kerámiaburkolat felülete ellenáll a különböző savaknak és lúgoknak, és a tisztítás során nem sérül. A karbantartási munkálatok ezért minimálisra csökkennek – az idő- és pénzmegtakarítás pedig döntő tényező a tulajdonosok számára.
A speciális égetési eljárásnak köszönhetően a kerámiahomlokzat egyéb fontos tulajdonságokkal is rendelkezik, mint például a nyomás-, ütés- és karcolásállóság, valamint a fagyállóság, színtartósság, UV-állóság és szennyeződéstaszítás. Az egyedülállóan sima felület szintén a speciális gyártási folyamat eredménye. Ezek a tulajdonságok biztosítják, hogy a kerámiaburkolat az igénybevételnek erősen kitett felületeken kitűnő választás. Ellenáll a mechanikai behatásoknak és az időjárás viszontagságainak, ugyanakkor kiváló minőségű és építészetileg igényes megjelenést ad az épületnek. Az égetett kerámia színtartóssága a gyártási eljárásból ered, nem fakul, ellenáll az UV sugárzásnak. A felület a kerámia alapanyag részét képezi, ezáltal a szín megőrzi eredeti tónusát. Szinte valamennyi környezeti behatással szemben ellenálló, legyen az hőhatás vagy csapadék.
A burkolólapok választéka, a színek, a felületek és a formátumok sokfélesége az építészeknek, a tervezőknek és az épülettulajdonosoknak rengeteg lehetőséget kínál a kiváló minőségű épületburkolat kialakításához. Színezett változataik üvegmázzal bevontak, a színskálájuk igen bőséges. Más változataikat barázdált felületi struktúrával is gyártják. A különösen robosztus és ütésálló változatban is készülnek kerámia duplafalú homlokzati burkolólapok. A széles szín- és felület választék lehetővé teszi egyedi homlokzatok létrehozását. A könnyű súly és az egyszerű szerelési folyamat csökkenti a munkaerő- és időigényt.
Átszellőztetett rendszerben
A kerámia homlokzatburkolat jó lehetőséget ad átszellőztetett homlokzatburkolati rendszerben. Megvizsgálva a szerelt, átszellőztetett homlokzatburkolatokat, az a tapasztalat, hogy a szellőző légrésnek jelentős szerep jut a nyári hővédelemben. A téli időszakban ez a hatás kisebb mértékű, mivel az alacsony hőmérséklet miatt a külső felület nem melegszik fel erőteljesen, így a légrésben kevéssé mozog a levegő. Az átszellőztetett szerelt burkolatok hatásukat leginkább az épületek északi oldalán fejtik ki, a hatásuk a nyugati oldalon kevésbé érvényesül. Az átszellőztetett kerámia burkolatok felépítése – tartófal; szigetelés; légrés; kerámia burkolat - révén biztosítja az épület hővédelmét. Az átszellőztetett homlokzatok pozitívan hatnak a falazati rendszer szerkezetére nézve. A szigetelés valamint a burkolat vastagságától függően a védelem növelhető.
Nagytáblás vékonyított lapok
A kerámiagyártás az utóbbi évtizedekben rengeteg kutatás-fejlesztésnek köszönhetően óriási fejlődésen ment keresztül. A hagyományos 9-14 mm vastagságban gyártott kerámia lapoknak van egy bizonyos méretkorlátja, ami a súlyból és a kezelhetőségben is adódik. Ezt a méretkorlátot hosszú évek alatt úgy tudták feloldani a vezető gyártók, hogy a lapokat elvékonyították 3-6,5 mm vastagságúra, és ezzel egy időben a méretüket is képesek voltak megnövelni; ezeket a típusú burkolatokat nagytáblás vékonyított lapoknak nevezzük. Ma a legnagyobb forgalmazott nagytáblás vékonyított burkolatok akár 120×278 cm méretű és 6 mm vastagságúak lehetnek.
Nagytáblás vékonyított lapok megjelenésével a kerámiaburkolatok felhasználási lehetősége is lényegesen kibővült, már nem csak klasszikus beltéri fal- és padlóburkolatként, bútorok frontjaként vagy konyhák munkalapjaként használhatóak, hanem kültéren homlokzatburkolatként is. Kopásállók és fagyállók, ami kifejezetten fontos tulajdonság homlokzaton történő felhasználás esetén. Kiemelkedően alacsony a vízfelvételük, nem foltosodnak, így szintén kiváló választás homlokzat burkolás esetén! A vékonyított nagytáblás burkolatok közvetlenül ragasztva és átszellőztetett homlokzati megoldásként is alkalmazhatók.