Az egyik rögzítő elem erre a célra a hagyományos kötélbilincs (U bilincs).
Roppantott sodronyvégek használata esetén, ezzel szemben nincs visszafordítva a sodrony, nincsenek kiálló csavarvégződések, ennek megfelelően ez sokkal csinosabb megoldás.
A roppantásos módszer lényege, hogy a terminálnak*, a sodronyt magába foglaló hüvelyét egy prés alatt megnyomják, így az rászorul a sodronyra, és többé már moccanni sem tud. Hátránya egyrészt, hogy a roppantáshoz présgépre van szükség, másrészt, hogy roppantás után a kötés már nem bontható, ha valami nem sikerült jól, akkor az a sodrony szakasz, végződéssel együtt selejtté vált.
Szerelhető sodronyvégződésekkel viszont kiküszöbölhetők ezek a hátrányok, hiszen, ahogy nevük is elárulja, oldható kötést biztosítanak a sodronyvéggel, anélkül, hogy a sodronyt hurkolni kellene. Szerelhető sodronyvégződéseket olyan helyszíneken használjunk, ahol helyben kell megoldanunk a műszaki feladatot, nincs mód préselésre, és sokat számít az esztétikai megjelenés.
A szerelhető sodronyvégződés alkatrészei
A szerelhető sodronyvég négy összetevőből áll. A fő elem maga a végződés, ami a felhasználási területtől függően többféle kialakítású lehet. A végződéshez menettel csatlakozik a kúpos kupak. A szerelvény belsejében egy szintén kúpos kialakítású ellendarab és egy alátét található. Mikor a kupakot rácsavarozzuk a végződésre, a két kúpos alkatrész összeszorítja a sodronyt. Húzó erő hatására a két kúp még inkább egymásba csúszik, így minél nagyobb erő feszíti a sodronyt, annál jobban szorul rá a végződés.
Az összeszerelés menete
Miután a szerelvényt szétcsavaroztuk, a menetes kupakot fűzzük fel a sodrony végére. Ezután következik a kúpos ellendarab felhelyezése. Egyes típusoknál az ellendarab több részből áll, ezeket fel kell helyeznünk a sodronyra, a működési elve megegyezik a fúrógépek tokmányának működésével. Miután a szerelvényt összecsavaroztuk, a kúpszeletek rászorulnak a sodronyra.
A szerelhető sodronyvégek másik típusánál egy sárgaréz kúp tölti be az ellen darab szerepét. Ennél a megoldásnál szét kell sodorni a sodrony külső pászmáit, és a szabaddá váló középső pászmára kell a kúpot felhúzni úgy, hogy a középső pászma 2 mm-rel lógjon túl a kúp végénél. Összecsavarás után a két kúp közé szoruló külső pászmák biztosítják a megfelelő rögzítő erőt. Az alkatrészek össze- illetve szétszerelésének szerszámigénye mindössze két villáskulcs, vagy egy satu és egy villáskulcs.
*A sodronyterminál egy mechanikai szerelvény, amelyet a sodronykötelek végének lezárására és rögzítésére használnak. A sodronyterminál feladata, hogy biztonságosan összekapcsolja a sodronyt egy másik alkatrésszel vagy szerkezettel, megakadályozva a kötél kicsúszását vagy elszakadását. Általában fémből, például acélból készül, és lehetővé teszi a sodrony megfelelő terhelésének átvitelét a kapcsolódó szerkezetre.
Sodronyok vágásához, szereléséhez mindenképpen használjon védőkesztyűt!
Menet - Trend Kft.
Nyomtatott brosúra megrendelése