Csernobili farkasok a rákkutatásban

2024-02-16 12:45:22 | Módosítva: 2024-02-16 12:53:29

Az új kutatások azt mutatják, hogy a csernobili lezárt övezetben élő farkas populáció genetikailag különbözik a régión kívüli társaikétól. Figyelemre méltó, hogy a besugárzott farkasok olyan védőmutációkat fejlesztettek ki, amelyek növelik a rák túlélési esélyeit.


A farkasok és más állatok populációi elterjedtek Ukrajna jelentős részében, mióta a veszélyeztetett területet elhagyták a hírhedt 1986-os nukleáris katasztrófát követően. Emberek hiányában a vadon élő állatok az emberi tevékenység megzavarása nélkül szaporodnak. Ahhoz azonban, hogy élvezhessék ezt a szabadságot, az állatoknak szembe kellett nézniük a radioaktív sugárzás problémájával.

A Princetoni Egyetem evolúciós biológusai egy évtizede tanulmányozzák a csernobili farkasokat, hogy megértsék, hogyan élik túl a sugárzást ezek az állatokat. Már 2014-ben vérmintát vettek a farkasoktól, hogy megértsék a rákkeltő sugárzásra adott reakcióikat. Néhányukat rádiós nyakörvekkel is ellátták, hogy információkat gyűjtsenek a helyzetükről és a sugárzásnak való kitettségükről. Valós idejű méréseket kaptak arról, hogy hol vannak, és mennyi sugárzásnak vannak kitéve.

A kutatás kimutatta, hogy a veszélyes környezetben élő farkasok egész életük során naponta több mint 11,28 millirem sugárzásnak vannak kitéve – ez több mint hatszorosa az emberre vonatkozó határértéknek.

Az is látható, hogy a farkasok immunrendszere megváltozott, hasonlóan a rák miatt sugárkezelésen átesett betegekhez. A genetikai elemzés azt sugallja, hogy a farkasok genomjának egyes részei kifejlesztettek némi ellenálló képességet a rákkal szemben. Hasonló eredményeket tapasztaltak az adott területen élő több száz félig elvadult kutya és ló között. 2023-ban a tudósok megállapították, hogy a Csernobil környéki szabadon élő kutyák genetikailag különböznek a világ más részein élő házi kutyáktól.


A kutatók azt remélik, hogy az eredmények felhasználhatók olyan védőmutációk azonosítására , amelyek növelik az emberek esélyét a rák túlélésére. Sajnos a COVID-19 világjárvány és az Oroszországgal folyó háború megakadályozták a kutatókat abban, hogy visszatérjenek a csernobili övezetbe. Nem tudni, hogy munkájukat mikor folytathatják.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Elkészült az új csernobili szarkofág

Befejeződött az új acélszarkofág építése a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris szerencsétlensége által sújtott csernobili atomerőműben, a szakemberek megkezdték a létesítmény "rátolását" a sérült...


Robotkutya Csernobilban

A Boston Dynamics Spot nevű robotja hihetetlenül népszerű lett az interneten köszönhetően azoknaka videóknak, amiket a fejlesztők rendszeresen megosztottak róla.