Lépésről, lépésre
1. Első lépésben, ha kopott a virágcserép vagy nem tetszik a színe, fessük le. Ha kimondottam karácsonyi manót szeretnénk, akkor pirosra, zöldre vagy akár aranyszínűre. A virágcserép alján lévő lyukba pedig, egy elég nagy csomóval, belül fűzzünk egy vastag fonalszálat, hogy fel tudjuk majd függeszteni a manót.
2-3. A vastag szálú gombolyagból sokszor tekerjük a kezünkre a fonalat, majd amikor elegendőnek véljük a mennyiséget, egy helyen kössük össze erősen, hogy nem essen szét.
4. Az összekötéssel szemben vágjuk el a fonalszálakat.
5. Fogjunk rá kézzel az összekötött részre, és borzoljuk meg a szálakat, így egy középen összekötött fonalgombócot kapunk.
6. Ha már megszáradt a lefestett virágcserepünk – ha esetleg az 1. pontban elfelejtettük az akasztó szálat, gyorsan pótoljuk –, kenjük be ragasztóval a cserép belső peremét (nem csak ragasztópisztollyal dolgozhatunk).
7. Nyomkodjuk a fonalgombócot a ragasztóba. Nem kell túl mélyre betennünk a cserépbe, mert a fonalgombóc közepe össze van kötve, szépen oda tud rögzülni a külső szálakkal, így jó sok manószakáll marad.
8. Kicsit igazítsuk meg ollóval a manószakállat, hogy ne legyenek túlságosan kilógó szálak, és szép egyenletes legyen.
9. A cserép peremére tegyünk még egy kis ragasztót, hogy a külső szálak is felüljenek a cserépre.
10. Attól függően, hogy mennyire gyorsan kötő ragasztóval dolgozunk, kis idő elteltével ragasszuk a fagolyó-orrot is a helyére.
Amikor az orr is megszáradt, készen is van a manó. Számtalan színvariációban készíthetünk manót a cserép festésével és a fonal színének változtatásával. Ha később is kedvet kapunk hozzá – vagy sok cserepünk marad a tavaszi virágátültetés után – a tavasz színeit is választhatjuk: világoszöld, sárga, narancs stb.
Forrás: Pinterest