EPDM lapostető szigetelés

2025-03-16 19:09:49 | Módosítva: 2025-03-16 19:14:03

Az EPDM (etilén-propilén-dién-monomer) a szintetikus műgumik egyik fajtája, etilén-propilén kaucsuk. Elasztomer (rugalmas polimer) képességei miatt széles körben alkalmazott ipari anyag. A kültéri alkalmazásban számít a legnépszerűbbnek, ezért is találkozhatunk vele a tetőfedések során, valamint ablak- és ajtótömítésekhez is kiválóan lehet alkalmazni.


A vízszigetelő gumilemez lapostetők szigetelésére is kiváló, ami az alapanyag kivételes tulajdonságainak köszönhető. Az EPDM lapostető vízszigetelő lemezek egyedülálló védelmet nyújtanak az ózonnal és az UV sugárzással, valamint magas vagy alacsony hőmérséklettel szemben, így a tűző nyári napsütésben sem kell aggódni a tömítések állapota miatt. A gumilemez szigetelés nem igényel fényvisszaverő festést, 50 év fölötti a várható élettartama. Alacsony mértékű hőre lágyulása révén szélsőséges körülmények között is nyugodtan lehet használni. A fizikai behatásnak is kiválóan ellenáll, nem fog elszakadni, megrepedni, esetleg deformálódni. Nem hiába használják rendszeresen az építőiparban, elsősorban kiemelkedő időjárás-állóságának köszönhetően. Mivel hatékonyan képes lezárni a réseket, nagymértékben csökkenti a hőveszteséget, valamint megakadályozza a por, nedvesség behatolását. Vízelvezető rendszerek és vízszigetelő rétegek is készülhetnek belőle.

A lapostető vízszigetelő lemezeket nagy varratnélküli leplekben gyártják egészen 6,10 m szélességig, ezáltal a legtöbb kisméretű lakossági tető egyetlen lepellel szigetelhető, helyszíni varrat-képzés nélkül. Igény esetén akár 15 m széles, 30 m hosszú gyári lemezek is elérhetőek. A lapostető vízszigetelő lemezek beépítése könnyű. A beépítés lángmentes, mivel a lemezt kontaktragasztó segítségével rögzítik a tetőhöz. Lemezek egymás közötti illesztése hidegvulkanizációs eljárással történik, így nem igényel lángolvasztást vagy hegesztést. A gumilemez rugalmas marad extrém alacsony hőmérsékleten is, így az év minden időszakában könnyű vele dolgozni. A lemez elaszticitása (erőbehatás megszűnése után visszanyeri eredeti méretét) több mint 300%, így kiválóan követi az épület mozgásait. Az EPDM lapostető vízszigetelő lemezzel készült tetők szinte alig igényelnek karbantartást. Ez a tulajdonsága, párosulva a tartóssággal és a versenyképes beépítési költségekkel, igen alacsony élettartamra számolt költséget eredményez.







Az EPDM gumilemez egy semleges anyag

Csekély mértékű környezeti hatással a gyártás, a beépítés és a használat során, és mivel más szigetelőanyagokhoz képest hosszú élettartamra lehet számítani, így kifejezetten környezetbarát lapostető szigetelésnek mondható. Mivel a vízszigetelő lemez és a teljes rendszere alkalmas az esővíz hasznosítására, így a tetőről összegyűjtött víz újrahasznosítható a háztartások vízellátásában. A szigetelő lemez anyagösszetétele biztosítja a megfelelő tűzellenállást, így nem szükséges külön tűzvédelmi elem hozzáadása tető építéseknél.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Melléképületek tetőfedése

A melléképületek főként a családi házas övezetekben megszokottak, és rendeltetésük igen változatos. Az ilyen építmények lakásnak nem minősülnek és többnyire a telkek félreeső helyén különféle célt...


Cseréptetők

A tetőfedő anyagok soha nem látott választékával szembesülhet az, aki házépítésre vagy felújításra adja a fejét. Reneszánszát éli a pala, a nádfedeles tető, széles körben terjed az előnyös...