Könnyűszerkezetes ház szigetelése

2025-03-04 22:05:29 | Módosítva: 2025-03-04 22:06:44

Mind a téglaházak, mind a könnyűszerkezetes házak jól hőszigetelhetők. A téglaházak nagy tömegüknek köszönhetően lassabban engedik át a hőt, ami segíthet a hőmérséklet szabályozásában, de jó hőszigetelés nélkül a téglaházak hűvösebbek lehetnek télen és melegebbek nyáron. A könnyűszerkezetes házak általában jól szigeteltek, mivel a szerkezet lehetővé teszi a nagy vastagságú szigetelőanyagok alkalmazását. Ezenkívül a könnyűszerkezetes házak gyakran „légtömörebbek”, ami csökkentheti a nem kívánt hőveszteséget. A legnagyobb különbség a könnyűszerkezetes és a hagyományos téglaépítésű házak között a hőtároló tömeg jelenléte vagy annak hiánya, ami előnyt és egyben hátrányt is jelenthet különböző körülmények között.


A könnyűszerkezetes falak esetében kiemelkedően fontos a hőszigetelés. Az épület energetikai besorolása 20 cm-es hőszigeteléssel „A” kategóriába esik. Ezen felül, a téglaházakhoz képest a fűtési költség jelentősen, akár 30-50%-kal csökkenthető. A könnyűszerkezetes házak szigetelésére többféle anyagot és módszert is használhatunk. Ezek közé tartoznak a hagyományos hőszigetelő anyagok, mint a kőzet- vagy üveggyapot, valamint a polisztirol alapú habok vagy a fújható üveggyapot és cellulóz szigetelő anyagok. A könnyűszerkezetes falak hőszigetelése során több kihívással is szembe kell nézni. Ezek közé tartozik a szerkezeten belül futó gépészeti és elektromos vezetékek kezelése, a szigetelőanyag megfelelő elhelyezése és a légtömörség biztosítása. A könnyűszerkezetes falakban gyakran futnak gépészeti és elektromos vezetékek. Ez azt jelenti, hogy a szigetelést gondosan ki kell alakítani e vezetékek és csövek körül, ami extra munkát és odafigyelést igényel.

A másik gyakori probléma, ha nem megfelelő testsűrűségű hőszigetelő anyagot választunk. Fontos, hogy a hőszigetelő anyagot minden esetben a gyártó utasításainak megfelelően és szakszerűen telepítsék. A szigetelőanyagot meghatározott sűrűségben és egyenletesen kell bejuttatni a falakba, hogy biztosítsa a megfelelő hőszigetelést és minimalizálja az összeesés lehetőségét. Ha a szigetelőanyagot túl lazán helyezik el, akkor az idővel összeeshet, ami csökkenti a hőszigetelés hatékonyságát és teret adhat a nem kívánt légáramlásnak, továbbá a roskadás következményeként – az így kialakult szigeteletlen részeken – hőhíd keletkezhet, ahol akár penészedés is kialakulhat. A fújható szigetelőanyagok különösen hatékonyak a könnyűszerkezetes falak szigetelésében, mivel ezek képesek bejutni a szerkezet minden részébe, és kitölteni minden rést és hézagot. A speciális befúvógépnek köszönhetően garantált a gyártó által előírt testsűrűség elérése is.



Táblás és tekercses szigetelőanyagok


A kőzetgyapot az egyik leggyakrabban használt hőszigetelő anyag könnyűszerkezetes házakban. Magas hőszigetelő képességgel rendelkezik, és jól ellenáll a tűznek. A kőzetgyapot lemezeket vagy tekercseket a szerkezeti elemek közé helyezik, ahol jól szigetelik a házat a hő, hang és a tűzterjedés ellen. Az üveggyapot szintén nagyon népszerű hőszigetelő anyag. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kőzetgyapot. Szintén tekercses vagy táblás kiszerelésben szerezhető be, és az egyik legnépszerűbb szigetelőanyagnak számít.

Fújható szigetelőanyagok


A poliuretán hab nagyon hatékony hőszigetelő anyag, amelyet közvetlenül a szerkezeti elemekre és résekbe fújnak. A hab gyorsan kiterjed és megszilárdul, így kitölti a repedéseket és a hézagokat, ezzel csökkentve a nem kívánt légáramlást. A fújható üveggyapot a szerkezetben lévő minden résbe és hézagba bejut, ezáltal kiváló hőszigetelést biztosít. Ez lehetővé teszi a szigetelés tökéletes illeszkedését a szerkezethez, még olyan területeken is, ahol a hagyományos szigetelőanyagokkal nehéz dolgozni, mint például a fűtési-, vízvezeték- és elektromos vezetékek körül. A nagy nyomású eszköznek köszönhetően gyorsan és hatékonyan, akár 1 nap alatt is szigetelhetők a könnyűszerkezetes vázak légrései. A fújható cellulóz szigetelőanyagok újrahasznosított papírból készülnek, és nagyon hatékonyak lehetnek a hő és a hang szigetelésében. A fújható üveggyapothoz hasonlóan gyorsan és hőhídmentesen lehet szigetelni a kívánt felületeket.

Forrás: fujhato.hu


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hőszigetelés falfestékkel, megoldás hideg falakra

Utólagosan is hőszigetelhetünk olyan problémás esetekben, mint társasházi lakásunk falai, műemlék típusú épületek, panelházak stb. Azalább javasolt rendszer megoldással utólag is, viszonylag...


Energiapazarlásaink

Az idei télen a magyar családok 40%-a havi 30 ezer forintnál is többet költött fűtésre, 15%-uk pedig 45 ezer forint feletti fűtésszámlát volt kénytelen otthona melegére költeni. Ennek ellenére...