Lakberendezés festéssel: színek és térelválasztás

2025-03-30 21:41:11 | Módosítva: 2025-03-30 21:46:36

Amikor lakásfestés előtt állunk, és elkezdünk a festékek színei között keresgélni, hamar azon kaphatjuk magunkat, hogy átláthatatlanul hatalmas a színválaszték. És ez a kisebbik „baj”. A nagyobbik „baj” az, hogy szebbnél szebb színek vannak, melyekből szinte félünk választani, nehogy lemaradjunk egy még szebb színű fal lehetőségéről. A színtanácsadó web-oldalak és prospektusok a színek párosításával még tovább bonyolítják a dolgunkat, mert azok is mind-mind gyönyörűek. Általában, ezen a ponton érdemes lemondani az eredeti elképzelésről, hogy választunk egyetlen színt, azt megvásároljuk és már festjük is falat.


Legyünk bátrak. Gondoljuk át a lakás – vagy a helyiség – összes funkcióját. Nézzünk meg, hogy hol vannak faltörések, ki- és beugrások, ajtó nélküli helyiségváltások (pl. előszoba-nappali, konyha-nappali, konyha-étkező). Ezeken a helyeken könnyű színt váltani, de a színváltás akkor is lehetséges, ha teljesen folytonos a falfelületünk. Akkor is érdemes lehet színt váltani – pl. az étkezőasztalnál –, amikor túl nagy a tér és így a falfelület is. A képek között is van példa rá, hogy a falnak csak egy széles sávja és felette a mennyezet kapott külön színt, így meghatározva az étkező helyét. A sarokban elhelyezett és színnel kiemelt étkező vagy pihenősarok még különlegesebb hatással bír. Bátran térjünk el attól a szokástól is, hogy a mennyezet egyszínű – fehér. Különleges tereket és kontrasztokat hozhatunk így létre a helyiségekben, sőt az egész lakásban.

Ne feledkezzünk meg a tervezésnél a lámpák meglévő helyéről. Mindig úgy színezzük a falakat, hogy az oldalfalakon és a mennyezeten lévő lámpák és lámpacsoportok az adott színű felületek optikai közepén – esetleg az egyik szélén – legyenek. Hasonlóan járjunk el a képek, a fali polcok és egyéb bútorok esetében is: a színessel kiemelt falfelület olyan, mintha egy másik helyiség lenne, ahová nem lóghat át a kép, a polc vagy a szekrény egy része.

Feldobhatjuk a helyiséget úgy is, ha nem festjük ki az egészet, csak kis lakberendezési ötlettől vezérelve az étkezőrésznek vagy a pihenősaroknak adunk egy új, karakteresebb színt. És hát lássuk be, sokszor nehéz ellenállni a gyönyörű színek adta lehetőségeknek, pedig eredetileg talán nem is akartuk még kifesteni az egész lakást. A részleges festéskor nincs is túl nagy felfordulás, csak a helyiség egy részét kell kipakolni, kimaszkolni a falrészt, és már festhetjük is.














Maszkolószalagok (festőszalag) és a festés

A színváltáshoz szükségünk lesz maszkolásra. Ez azt jelenti, hogy a színváltás helyén le kell ragasztanunk a már készre festett falat egy csíkon, mert nincs az az ügyes kezű ezermester – vagy festő szakember –, aki tökéletesen egyenesen tudja vezetni az ecsetet. Festőhengerrel sem lehetséges ezt megoldani, csak maszkolással.

Először a világosabb színnel fessük le a világosabbra tervezett falrészeket. Ha a festék leírásában az áll, hogy 2x, akkor mind a 2 réteg teljes megszáradása után tudunk csak tovább dolgozni. Amikor teljesen száraz a festék, akkor a színváltás helyén maszkoljunk a maszkolószalaggal. Vigyázzunk, hogy teljesen egyenes legyen a maszkolószalag széle, hogy a színváltásunk szép legyen. Az nem baj, ha több darabban kerül a falra maszkolószalag, de nagyon precízen, kevés átfedéssel illesszük össze, hogy folytonos legyen. Amikor végeztünk a maszkolással, akkor először ecsettel fessünk egy arasznyi széles sávot mindenhol a maszkolószalag mellett, majd akár nagy ecsettel, akár festőhengerrel fessünk ki a sötétebb színnel is, általában 2x.







Ha véletlenül a világosra festett kész felületre a sötét festékkel átmaszatoltunk, akkor azonnal, nedves ruhával, óvatosan töröljük le a maszatot. Ha kissé sérült a lemosott rész, akkor fessünk rá a saját – világos – színével. Jó eséllyel nyom nélküli lesz a javítás, hiszen a maszkolószalag alatt sértetlen a festék, mellette pedig javítottuk.

Nem szabad a legolcsóbb maszkolószalagot használni, amikor falfestéken maszkolunk, mert a festéket, akár a gletteléssel együtt képes leszedni a falról, amikor lehúzzuk készre festés után. Kérjünk tanácsot a festékboltban, hogy melyik maszkolószalag milyen felületre való, és gondosan tartsuk be a leírásban lévő tennivalókat is (lehet kapni sensitive=érzékeny változatokat is). Minél hamarabb, a második réteg lefestése után 2-3 órával szedjük le a maszokószalagot a falról. 2-3 óra alatt már biztosan szárad annyit a festék, hogy nem folynak össze a színek szélei. A maszkolószalagot nedves ronggyal enyhén átitatva, és ezután is csak lassan, centiről centire haladva, óvatosan húzzuk le.

Nagyon bosszantó, de előfordulhat, hogy a méregdrága maszkolószalag is leszedi a festéket, sőt a glettet is itt-ott a falról. Nem kell megijedni, a frissen festett fal könnyen javítható. Várjuk meg a festék teljes száradását, keresgéljük meg a hibákat, és ha kell, húzzuk át egy kevés, spaklira tett glettel a hibás felületet egy tenyérnyi darabon. Amikor a glett teljesen megszáradt – porzik –, finom csiszolólappal csiszoljuk meg, hogy teljesen sima legyen. Csiszolás után tenyerünket végighúzva a felületen érezni fogjuk, hogy elég sima-e. Ezután maszkoljuk ki újra, és fessük le. Egészen kis felületeken a sensitive maszkolószalag, hamar leszedve már nem szokott újra „rombolni”. Ha a glett nem, csak a festés sérült meg a maszkolószalag leszedésénél, akkor elég a sérült részen a festéket finom csiszolólappal kicsit megcsiszolni, és kis átfedéssel a festést javítani. A megfolyt festéket is csiszolással javíthatjuk. Száradás után óvatosan csiszoljuk le a pici dudorokat, majd fessük át újra. Érdemes ecset helyett jó minőségű festőhengert használni – a javításoknál kicsit, a nagyobb felületeken közepes méretűt vagy nagyot –, mert nagyon szép egyenletes lesz a végeredmény, és gyakorlatilag nem tud megfolyni a festék. De soha ne felejtsük el a henger használata előtt: körben egy sávot ecsettel kell megkenni, mert a henger széle nem ér el mindenhova, illetve kevésbé precízen tudjuk navigálni.

A maszkolószalag mindenhol nagy segítségünkre van. A padlóra tett papírok – vagy fólia stb. – széleit ragasszuk le, hogy ne mozduljanak el. Az ajtótokokat, a parkettaszegélyeket, a mennyezeti díszléceket, a beépített szekrények fallal találkozó széleit is mind ragasszuk le gondosan festés előtt, mert nagyon sok takarítástól megkíméljük magunkat. A készre festett falat is könnyen megsérthetjük, amikor pl. az ajtótokokat vagy a parkettaszegély mossuk le közvetlenül a fal mellett. Ha rászántuk az időt, és mindent leragasztottunk, amit kell, akkor alig kell majd takarítani festés után. Elég lesz lehúzni a maszkolószalagot. És ezeken a felületeken elegendő, ha az olcsóbb maszkolószalagokkal ragasztunk, mert nem olyan érzékeny a felületük, mint a festett falé.

Fotók: Pinterest

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

A raklap bútorok divatja töretlen

Mármint a tőlünk kissé nyugatabbra fekvő országokban. Ám a kezdeti kezeletlen konstrukciók helyett most már az igényesebb kivitel jellemzi az ilyen berendezési tárgyakat. Közben az élelmes...


„Lélegző” falfestékek

Nem látjuk, nem érezzük, néha még csak nem is kelt nedves érzést, mégis minden helyiségben jelen van. Ez a pára. De mindenki tudja, hogy a helyiségekben levő pára kondenzálódhat, azaz lecsapódhat....