A megszokás mindenképpen ott van az indokok között. A régebbi mosószerek nem voltak elég hatékonyak, ezért alakulhatott ki, hogy 40 fok alatt nemigen mostak velük, de egyes holmikat 60 fokon, a fertőtlenítést is igénylőket 90 fokon mosták. Ebben persze az is benne volt, hogy a víz felmelegítésének energiája nem nagyon számított, olcsó volt, és környezetvédelmi szempontok is másodlagosak voltak. Ha megfigyeljük a mosószer gyártók ajánlásait, akkor viszont ma már zömmel 30 fokot javasolnak, legfeljebb 40 fokot. Nyilván azért is, mert a ma használatos mosószerek jól tisztítanak 30 fokon is. Ha pedig koszosabb ruhával van dolgunk, mosás előtt be tudjuk áztatni őket, akár például az összegyűjtött fürdő- vagy zuhanyvízben, ami további energia- és víztakarékosságot jelent, és ugyanakkor nem jár kényelemcsökkenéssel sem. A hőfokon kívül sokat számít az is, hogy milyen hosszú a program, hányszor és milyen fokozaton centrifugál. Melegebb időben, illetve ha túl száraz lakásunk levegője, érdemes alacsonyabbra állítani a centrifuga fokozatát, ha ez gépünkön lehetséges, és így tovább csökkenteni az energiafogyasztást.
Az alacsonyabb mosási hőfok mellett szól kétségtelenül az energia-megtakarítás. Ez egyetlen háztartáson belül is kimutatható, forintosítható, de globális méretekben hatalmas energiákról beszélhetünk, amik zömmel feleslegesen vesznek kárba, mert a ruhaneműk nagy része nem igényli a 40 fokos mosást sem a korszerű mosószerek mellett. Az alacsonyabb hőmérsékleten történő mosás a ruhák ápolásában is segít: a 20 fokos gyorsmosás akár megnégyszerezheti a ruhák élettartamát ahhoz képest, mintha 40 fokon mosnánk azokat.
Egy átlagos mosás energiafogyasztása 30 fokon kb. 0,33 kWh; 40 fokon már 0,55; 60 fokon 0,9; 90 fokon pedig 1,5 kWh – láthatóan ötszöröse a 30 fokos mosásnak. A rendkívül költséges vízmelegítés bizony meghatározó része a világ energiafogyasztásának, és zömmel teljesen felesleges. Ha az embernek lesz egy rossz tapasztalata, elveszíti a hidegebb mosásba vetett bizalmát, és túlkompenzálásba kezd. Gyakran egyébként nem tudatosan, hanem megszokásból választunk mosási hőfokot. Ezt a választást érdemes tudatossá tenni, és akár méréssel megerősíteni vagy megkérdőjelezni. Fogyasztásmérés segítségével meg tudjuk mérni és össze tudjuk hasonlítani a különböző mosási programok fogyasztását. Érdekes, hogy ha a por alakú mosószerről folyékonyra váltunk, önmagában a mosószer típusának megváltoztatásával egy 40 °C-os mosási cikluson belül is jelentős a megtakarítás. Ha a hőfokot lejjebb tekerjük, kevesebb áramot használunk, ráadásul kíméljük a szöveteket. Olykor érdemes megnézni a ruhákon lévő címkét, az is ad némi támpontot.
Mikor lehet indokolt a magasabb hőmérsékletű mosás?
A konyharuhák esetében sem érdemes spórolni a hőmérséklettel. Ezek az anyagok bírják a strapát, bizonyos időközönként nem árt kifőzni is. A konyhában sok szennyeződés, baktérium kerül rájuk, és ezeket csak magas hőfokon lehet elpusztítani. Nagyon szennyezett, zsíros, olajos, pl. munkásruhákat is érdemes 90 fokon mosni, ha a ruhán lévő címke megengedi. Ha valaki beteg, az ágyneműjét, törölközőjét szintén 90 fokon mossuk ki, hogy elkerüljük a visszafertőződést.
Az ágynemű mosása leginkább 40 fokon kell történjen. Ez éppen elég ahhoz, hogy tiszta legyen. Ez a hőmérséklet nem roncsolja az ágyneműt sem, ezáltal hosszabb lesz az élettartama. Törülközőhöz ugyancsak ez ajánlható a 40 fok. Egy minőségi pamut inget is 40 fokon kell mosni, viszont érdemes ellenőrizni a ruha mosási útmutatóját. Még az is fontos, hogy a fehér ruhákat nem szabad együtt mosni színesekkel. A fekete ruhák mosása is 40 fokon javasolt. Ajánlott nem összekeverni más színes ruhákkal.
A babaruhák mosása kényes kérdés, ezért a mosásukat is nagyon körültekintően kell végezni. A ruhán nem maradhat semmi, ami ingerelheti a babát. Ajánlatos kíméletesen, 40 fokon mosni, általában nem szükséges a 60 fok.
Színes ruhákat általában 30 Celsius fokon ajánlott mosni, azonban mindig fontos ellenőrizni a ruhákon található címkéket, amelyek utasításokat tartalmaznak a megfelelő mosási hőmérsékletre vonatkozóan. Blúzoknak, melltartóknak, ingeknek – amelyek nem túl szennyezettek – elég egy 30 fokos rövid program. Gyapjú és kötött holmiknak is elég a 30 fokos mosás, de kímélő programmal! Lakástextileket, függönyöket is elég 30 fokon kimosni. A farmerokat – bármennyire is erős anyagnak gondoljuk – sem szabad magas hőfokon mosni.