A felújítási munkát minden esetben felmérés előzi meg, ami során megállapítást nyer a károsodás oka, fajtája. Ezen ismeretek birtokában lehet a megfelelő anyagokat kiválasztani, és a rétegfelépítést meghatározni.
Tipikus homlokzatfelületi károk
A homlokzat elszíneződésének elsődleges oka a levegőben található por, korom, szerves- és szervetlen részecskék lerakódása. Kiemelten káros a légszennyező anyagok (pl. SO2) és a víz keveréke, amely a pórusokba jutva roncsolja a fedőréteget. Az elszíneződés legelőször azokon az épületrészeken jelentkezik, amiket az eső nem tud átmosni, de a homlokzat színének megváltozását okozhatja egy hibás csatorna vagy ereszkialakítás is.
A mikroorganizmusok megjelenése és elszaporodása az esztétikai hibán túl más problémák kialakulását is okozza. A homlokzat ideális megtelepedési hely a különféle gomba spórák számára, hiszen elegendő táptalaj, fény és nedvesség áll rendelkezésükre a növekedéshez. További probléma a penészképződés során felszabaduló allergének jelenléte. A Caparol által kínált homlokzatfestékek pl. pigment töltőanyaguknak köszönhetően olyan felület hozható létre, melyen a szennyező részecskék kevésbé tudnak megtapadni. Más pigmentek pedig a felületen lerakódott szennyezőanyagokat bontják le a napfény és a nedvesség segítségével. Gomba- és algaölő szerek is találhatóak ezekben a festékekben.
Festéklepattogzás, felpúposodás
Gyakran találkozni rossz állapotban lévő, lepattogzott festékbevonatú homlokzatokkal. Ennek elsősorban a nem megfelelő felületi tapadás az okozója. A festékleválás, pattogzás további oka lehet az alapfelülethez rosszul megválasztott fedőréteg (a páradiffúziós tulajdonságok figyelmen kívül hagyása). A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a homlokzatra kerülő festékbevonatnak a meglévőnél kisebb páradiffúziós ellenállással kell rendelkeznie. Ügyelni kell az egyes kötőanyagok összeférhetőségére is, különös tekintettel a szilikátfestékek alkalmazhatóságára.
Szintén problémát okozhat a felület előkészítésének hiánya vagy nem megfelelő kiválasztása. A nem megfelelő tapadás miatt hajszálrepedések keletkeznek, és a víz a bevonat alá jutva károsítja a felületet. A felsorolt szempontokat figyelembe véve törekedni kell a kis vízfelvétellel, ugyanakkor jó páraáteresztő tulajdonsággal rendelkező fedőfestékek alkalmazására. A szilikonbázisú és sziloxilán erősítésű festékek - előnyös páradiffúziós tulajdonságaik mellett - jó felületi tapadással, és kis belső feszültséggel rendelkező anyagok.
Homlokzati repedések típusai
A homlokzati repedések időjárás-érzékennyé teszik a felületet. Repedések kialakulhatnak a festékrétegben vagy a vakolathordozó épületszerkezetben is. Ezt a jelenséget a következőképpen csoportosíthatjuk:
- A1 - A vakolat felületi repedései hálószerű hajszálrepedés formájában jelentkeznek. Ennek okai lehetnek a zsugorodási folyamatok vagy a gyors vakolatkiszáradás.
- A2 - A vakolatrétegen áthatoló, de nem a szerkezetből kiinduló, hálószerű, jól látható repedések, amelyek a helytelen vakolat összetétel, vagy a túl vastag egyrétegű vakolás következtében alakulnak ki.
- B1 - Falazati fúgarepedések, amelyek a falazóelemek fúgáiból indulnak ki, és a homlokzaton rajzolódnak ki.
- B2 - A vegyes falazat eltérő vízfelvételéből és térfogatváltozásából adódó repedések.
- C1 - Építéstechnikai és szerkezeti repedések, amelyek épületmozgásból vagy dinamikus terhelés miatt keletkeznek.
- C2 - Geodéziai, épületfekvési okokból keletkező repedések (pl. földcsuszamlás, földrengés stb.)
A felújításhoz szükséges bevonatrendszer rétegfelépítését a repedések jellegéből adódóan lehet meghatározni.
- Repedéseltömítő festés - erősen töltött homlokzatfestékek és hajszálrepedések eltüntetésére.
- Egyrétegű elasztikus festés - lehetnek plaszto-elasztikus vagy szilikonbázisú festékek, felületi és kisebb vakolati repedések javításához.
- Kétrétegű elasztikus festés - a festék rétegvastagságának növelésével nő a repedésáthidaló-képesség
- Szalagerősítéses elasztikus festés - határozott vonalú repedések átfedése, elasztikus festékrétegbe ágyazott erősítőszalag segítségével.
- Fátyolerősítéses elasztikus festés - szinte minden típusú repedés javítására, elasztikus festékbe ágyazott poliészter fátyol segítségével.
- Ásványi beágyazóréteg üvegháló erősítéssel - modifikált cement vagy diszperzió bázisú beágyazóréteg, üvegháló erősítéssel durva vakolt felületek javítására.
- Táblás hőszigetelés - Segítségével könnyen áthidalhatóak a homlokzati repedések.
Az "A" és "B" jellegű repedések jól javíthatóak a festési technikákkal. Erre a célra szilikonbázisú festékeket érdemes használni alacsony páradiffúziós ellenállásuk miatt. Az elasztikus festékek a korábban említett gomba- és algaölő tulajdonságaikon túl vízlepergetőek, és nem utolsósorban környezetbarátok, oldószermentesek.