A fogyasztó 2009 augusztusában vásárolt két elektromos tűzhelyet, összesen 78 ezer forintért. Ezek egyike meghibásodott öt hónappal a vásárlást követően, ezért a fogyasztó kérte a vállalkozástól, hogy javítsa ki a hibás tűzhelyet. A vállalkozás arról tájékoztatta a vásárlót, hogy a használati útmutatóban világosan leírták, hogy szakszervizzel kell üzembe helyeztetni a terméket, ennek elmulasztása a jótállás elveszítésével jár. Az pedig, hogy esetleg nem olvasta el, vagy nem vette figyelembe az útmutató előírásait, mindenképpen a fogyasztó felelőssége. A fogyasztó ezután békéltető testülethez fordult jogai érvényesítése érdekében.
Szakszerű beszerelés, más által
Az eljárás során a fogyasztó nyilatkozott arról, hogy egy egyéni vállalkozó villanyszerelő által került sor az üzembe helyezésre. A vállalkozás szerint azonban mivel ez nem a használati útmutatóban foglaltak szerinti eljárásmód, ezért jogszerűen tagadták meg tőle a jótállás keretében történő javítást. Ráadásul véleménye szerint teljesen joggal követeli meg a szakszerviz általi üzembe helyezést, hiszen életveszélyt is okozhat a nem megfelelő működés. A békéltető testület a fogyasztó kérelmét megalapozottnak tartotta, és ennek megfelelően ajánlásában arra hívta fel a vállalkozást, hogy a döntés kézhezvételétől számított 15 napon belül javítsa ki, vagy cserélje ki a hibás tűzhelyet, ha pedig erre nem képes, akkor fizesse ki annak 39.000 forintos vételárát.
Nem korlátozható jogok
És hogy mi alapján hozta meg döntését a testület? A korábbi Ezermester számban már elemzett kötelező jótállásról szóló kormányrendelet melléklete szerint kötelező jótállás áll fenn többek között villamos energiával működtetett sütő-, főzőberendezésekre is. Ennek ideje a vásárlástól számított egy év. A rendelet értelmében semmis azaz érvénytelen az a megállapodás, amely a rendeletben foglaltaktól a fogyasztó hátrányára tér el. A békéltető testület eljáró tanácsa szerint a rendeletben foglaltak korlátozásának minősül az, ha kizárólag a vállalkozás által megjelölt szerviz helyezheti üzembe ráadásul nem ingyenesen a termékét, máskülönben a jótállás érvényét veszíti. E körben a tanács szerint az, hogy szakértelemmel rendelkező más vállalkozó helyezi üzembe a terméket, nem sérti a fogyasztó jogait, nem veszélyezteti életét, egészségét, ugyanakkor természetesen egyáltalán nem mindegy, ki végezte el a munkát. Mivel megfelelő szakértelemmel bíró személy által történt ez meg, miközben a kötelező jótállás korlátozása kizárt, ezért a vállalkozás helytelenül járt el, amikor megtagadta a jótállás keretében történő javítást a vásárlótól.