Mindenképpen ott kezdeném, hogy nem fogyatékosság a balkezesség, nem is valamiféle másság, egyszerű emberi tulajdonság. A lakosság kb. 10%-a balkezes. Sajnos még manapság is - főleg a nagyszülők - hajlamosak megpróbálkozni az átszoktatással. Ez nem csak felesleges, ártalmas is lehet, durva beavatkozás a gyermek természetes fejlődésébe. Még az is megzavarja a gyermek lelki fejlődését, önbecsülését, ha csak figyelmeztetik minden mozdulatánál, hogy a szép kezeddel tedd ezt vagy azt; mutasd a szép kezed stb. Ilyenkor a gyerek azt érzi, hogy valamely testrésze a bal keze hibás, suta, ráadásul ő semmit nem tud megcsinálni. Ha túl sokat mondogatjuk ezt neki, előbb utóbb valóban félénk, visszahúzódó lesz.
Tehát, a tudomány mai állása szerint tilos az átszoktatás. A balkezes gyermekek/emberek nem csak, hogy nem ügyetlenebbek jobbkezes társaiknál, nagyobb részük kreatívabb és ügyesebb, intelligenciájuk sokszor magasabb az átlagosnál. Sok mindent mindkét kézzel el kell sajátítani ebben a jobbkezes világban. Ettől már kisgyermekkorban a finommotoros készségek magasabb szintre fejlődnek, mint a jobb kezes gyermekeké.
Balkezes eszközök
Felületesen nézve gyártanak sok mindent balkezesek számára, azonban amikor valami igazán hasznos balkezes eszközt szeretnénk vásárolni, igencsak szűkre szabott választékkal találjuk szemben magunkat. A szerszámgépgyártók sem kényeztetik el a balkezes mesterembereket, bár a szimmetrikusra tervezett szerszámgépek leírásában rendszeresen találkozhatunk a jobb- és balkezesek is biztonságosan használhatják tájékoztatással.
A legáltalánosabb - szinte minden hipermarketben megtaláljuk - a balkezes olló. Ennek kétféle változata is kapható. Van olyan, amelyiknek csak a nyele van balkézre formázva, a penge ugyanolyan, mint a jobbkezeseké, így balkézzel használva takarásban van a vágás. Egy igazi balkezes ollónak a pengéje is fordított, így a használó látja, amit vág, anélkül, hogy állandóan az olló mögé kellene néznie. A vágás így gyorsabb és pontosabb lesz.
Balkezes véleményem szerint ártunk az iskolába készülő gyerekünknek azzal, ha minden használati tárgyát igen fáradságosan és költségesen beszerezzük neki balkezes változatban. Ennek igen egyszerű oka van: nem fog tudni semmit elvégezni jobb kezes eszközökkel, így később a barátoknál, a szakkörön stb. vagy majd a munkahelyén a jobbkezeseknek berendezett iskolában, irodában, műhelyben tényleg ügyetlenkedni fog. Ennél könnyebb feladat őt kisgyermekként, türelmesen megtanítani a jobbkezes eszközök balkezes használatára is. Tovább tart ugyan, de a többi gyerek is csak most tanul vágni, enni stb., van kit lemásolni, van idő a mozdulatok balkézre fordítására. A kifejezetten balkezesek számára készült eszközök beszerzésére ráérünk később, akár felnőtt korban.
Néhány kiemelkedő balkezes tulajdonság:
- jó helyzetértékelés, problémamegoldás
- empátia (mások alaposabb megismerése)
- vizuális érzékelés fejlettsége
- szokatlan összefüggések felismerése (meglátni valamit egy másik értelemben)
- forrófejűség, vadság
- magányosság
- hagyományromboló, kísérletező természet
- autodidakta (cselekvés révén tanuló)
Ajándéknak való
Számos ajándéktárgy - toll, bögre stb. - kapható, de ezek a termékek a balkezesek számára bosszantóak is lehetnek, hiszen a feliratozott tollat, amikor a balkezes kézbe veszi, fejjel lefelé lesz rajta a felirat. A bögrére szitázott ábrát nem látja, mert a bögre hátulja van felé. Készítessük el ezeket balkezes változatban, így lesz igazi személyre szabott ajándék. Kártyatartós pénztárcát sem egyszerű balkezes ember részére vásárolni, hiszen fejjel lefelé lesznek a kártyák a pénztárca minden kinyitásakor (ez még veszélyes is, mert kicsúsznak a kártyák a tartóból). A már említett balkezes ollók professzionális felhasználóknak természetesen beszerezhetők szabóolló, cikk-cakk olló, fodrász olló stb. változatban.
Számítástechnika eszközök közül az egér talán a legfontosabb, ezek gombja szoftveresen átállítható minden egéren, de az ergonómia kialakításúak jobb kézre vannak tervezve. A kiegészítő funkciós egerek minden gombja csak a jobb kézben tartott egéren érhetők el kényelmesen. Drágán és ritkán, a nagyobb gyártók készítenek kimondottan balkezes egeret, billentyűzetet (amin numerikus billentyűzet is a bal oldalon van).
A teljesség igénye nélkül, néhány praktikus, beszerezhető balkezes eszközök: Svájci bicska, konzervnyitó, zöldséghámozó, ceruzahegyező, vonalzó, dugóhúzó, süteményes villa stb. Vannak balkezes termékek, amik tulajdonképpen kétkezesek, hiszen szimmetrikusak, ilyen pl. a balkezes férfiaknak szánt alsónadrág, amin vízszintes a slicc. Vannak olyan eszközök is, amelyek nem használhatók rendeltetésszerűen balkézben, ilyenek pl. hangszerek, pedig a zenészek között magasabb a balkezesek aránya, mint az átlag népességben), ezért kaphatók pl. balkezes gitárok (vagy át kell húrozni).
Forrás: Balkezesek a világtörténelemben)
- Az emberiség fejlődése során a balkezeseket boszorkányként megégették. A latin sinistre szó jelenti a bal-t, ebből ered a legtöbb európai nyelvben a negatív jelentés: baljóslatú, rossz előjelű, szörnyű, rossz kéz, esetlen, gyenge, értéktelen, suta stb. Ezzel szemben a dexter jelentése a jobb, azaz ügyes, helyes, törvény stb.
- A balkezesek hajlamosabbak a diszlexiára, így érthető miért van a balkezesek között sok rendkívüli tehetség a reálérdeklődést igénylő matematikában, tudományokban, technikában, művészetekben.
- A népesség kb. 10%-a balkezes. Japánban, ahol még ma is nagyobb a diszkrimináció, csak 5% (valószínűleg kevésbé tudják vállalni balkezességüket).
- A férfiak hajlamosabbak a balkezességre (férfiak 12%-a, a nők 8%).
Dobos Éva