Kis alapterületű hálószobákban az előtétfalban kialakított mélyedés a világítótesteket is elrejti, és különleges anyagú burkolata teszi egyedivé az egész helyiséget |
Számos esetben egyszerű megoldásokkal is jelentősen átformálható egy szoba jellege. Például az ülő garnitúra, vagy az alacsony fiókos szekrények feletti falra felragasztott szélesebb extrudált sztirol szegélyléc kerettel lehatárolható egy falrész. Ez azután merészebb, karakteres színre festett felületével jó alapot biztosít egy nagyobb méretű, jól kiválasztott keretes poszternek vagy más faldísznek. Az ilyen falfelület már kiemelten hangsúlyossá teszi, feltéve, hogy a fal színét és a faldekorációt, annak kontrasztosságát jól választottuk meg. A keret ilyen esetekben többnyire fehér legyen, hogy elváljon a falak alapszínétől. A kereten belül pedig olyan színt célszerű választani, amely harmóniában áll, vagy ellenkezőleg, erőteljesen elüt az ülő garnitúra és a bútorzat színtónusától.
A kisebb alapterületű szobákban előnyös hatású az ablak mellett íves sarokkal kialakított keskeny előtétfal rész, ha a falak színe kontrasztosan megválasztott |
A kerettel lehatárolt és markáns színű falfelületen egyéb burkolólap kompozíció is dekoratív hatású lehet. Ezt esetleg vékony és a most divatos kisméretű díszburkoló kőlapokból kialakított, szabálytalan sorvégű burkolat is alkothatja. Alatta pedig akár gázbeton falazóblokkokból és gipszkartonból épített tároló bútor alkothatja a helyiség berendezésének egy részét. Kiugró falrészeknél még a keretezés is elhagyható.
Az elütő festésű felület helyett különleges hatású, kontrasztos, nagy mintázatú, esetleg domborhatású tapéta is érdekes lehet, ha kellően elüt a környezetétől és vonzza a szemet. A jól megválasztott fali matricák is alkalmasak a kereten belüli festett falrész dekorálására. Minőségi fózolt, azaz leélezett szélű laminált padlóval, vagy dekor burkolólapokkal is lefedhető a felület, ha a fektetés iránya 45 fokban eltér a függőlegestől, és keskeny szegély keretezi. Az ilyen átalakítások megvalósítása szinte semmiféle szakértelmet nem igényelnek, a költségei sem jelentősek.
Falszint emelés
Hálószobákban az ágyfej fölé széles keretbe foglalt és pl. tűzött felületű falelőtéttel lehet hangsúlyossá tenni a fekhelyet |
Adott esetekben az egyik oldalfal szintjének a megemelésével is jó eredményt lehet elérni. Ennek mértéke legalább 5-10 cm legyen, mert ezt már jól lehet észlelni. A nagyságát az alatta elhelyezett berendezéshez igazodva célszerű meghatározni, ám ha szinte az egész fal szintje megemelkedik, akkor a sarkoktól legalább 30 cm szélesen maradjon meg az eredeti fal szintje. Ebbe a megemelt falfelületbe akár fülkéket is ki lehet alakítani, amelyekbe különféle dísztárgyak helyezhetők el, sőt a fülkék megvilágítását is ajánlott megvalósítani. E célra a különféle LED-es szalagvilágítások a legalkalmasabbak.
A tartókeret akár faléc is lehet, de célszerűbb a szárazépítésben használt vékony acélidomokból kialakítani a kereteket. Különösen, ha tároló fülkék törik majd meg az emelt falfelületet. A fülkék helyét ugyanis keretszerűen kell kialakítani.
A kandalló környezetét és a mögötte levő falat is kihangsúlyozza a kisebb méretű keretes előtét fallap |
A fedőanyag most is gipszkarton, amelyből már eleve ki kell vágni a keretszerkezeten kialakított fülkék helyét. Az esetleges tábla toldások a lemezidomokra essenek. A fülkék oldalait a kivágott darabokból célszerű kivágni, és a sarkokon méretre vágott L-idomokkal megerősítve kerüljenek beerősítésre. Minden élt sarokerősítő hálóval kell lefedni, amit a besimító gipszréteg teljesen láthatatlanná tesz. Ezek az illesztéseknél megakadályozzák a repedések kialakulását. A fülkék belső felülete sima legyen, a megemelt felület azonban akár rusztikusan strukturált mintázatú is lehet. A festés igény szerint lehet markánsan kontrasztos, vagy különféle, a többi oldalfalétól eltérő színű.
Előtétes falkeretek
A laminált felületű, alumínium polctartó idomokkal tagolt fali előtétpanel is attraktív hatású jól megválasztott polcokkal |
Az ilyen megoldásokat főként nagyobb alapterületű helyiségek falainál érdemes kialakítani. Ezzel a megoldással az eredeti falfelületet 20, vagy akár 40 cm mély oldalkerettel lehet látszólag „mélyíteni”. Több esetben az is elegendő, ha csak a mennyezet alá kerül ilyen horizontálisan végigfutó kiegészítés. Előnye, hogy akár a háttérvilágítás is rejtetten a keretbe építhető és az eredeti falfelület különféle módon tehető dekoratívabbá.
Az ilyen kereteket többnyire a szárazépítéshez használatos lemezidomokból összeállított váz és gipszkaton borítás alkotja. Lehetőleg az oldalfalakig, valamint a mennyezetig érjenek. Az éleket most is besimítható sarokerősítőkkel kell védeni a sérülésektől. Kellő mélység esetén az oldalakba akár tároló fülkék, vagy beépített polcok is kialakíthatók. A nagy falfelület hangsúlyosabbá tétele már csak fantázia és ízlés kérdése. Az ilyen falkeretek nappalikban és hálószobákban is előnyösek. Azzal azonban számolni kell, hogy az ilyen átalakítások többé-kevésbé optikailag befolyásolhatják a helyiségek térarányait, a túl sötét színű falrészek szűkítik a teret. Ezért e ténnyel nem árt már a tervezéskor számolni.
A jól kiválasztott színű fautánzatú bútorpanelekből egyedi háttérelem készíthető, ami horizontális hornyolással tagolható | Esetenként egy félbelmagasságú és polclappal lefedett előtétfal is előnyösen változtathatja meg egy szoba jellegét |