Hármas rakodószekrény
Az első változat egy hármas osztású szekrénykorpusz, amelyet szabályosan ismétlődő térközökkel beerősített polcok tesznek vízszintes irányban tagolttá (A). A mélységét a szerint határozzuk meg, hogy könyvek, kisebb dísztárgyak kerülnek majd a polcaira (1), vagy ajtókkal zárt részeit ruhásszekrényként is szeretnénk használni (2). Az előző célra elég a 330 mm az utóbbi esetben pedig 450 mm-re válasszuk a korpuszoldalak szélességét. A függőleges oldallapok vastagsága 32, de még inkább 38 mm legyen. Ezt kettőzve összefogott 16, illetve 19 mm vastag bútorlapokból alakíthatjuk ki. A magasságuk maximum 2614 mm legyen, de akár egy "szinttel" alacsonyabbra is választhatjuk. Hátlapként 5 mm vastag laminált farostlemezt használjunk, és a belülre kerülő szélső oldallapok, valamint a középső osztólapok 5 mm-rel kisebbek legyenek a káva szélességénél. A hátlap így szilárdan összefogja a korpuszt, még akkor is, ha valamelyik polclap vonalában - vízszintes irányban - toldására kényszerülünk. Az oldallapok élére lekerekített élű műanyag takarólécet ragasztva esztétikusabb lesz a bútor, mintha a szokásos élfóliával fednénk le. Az oldallapok összefogására bútorösszehúzó csavarokat használjunk, a korpusz sarokkötéseit pedig köldök-, vagy lamelló-csapos kötésekkel, esetleg oldható bútorösszekötő vasalatokkal oldjuk meg. A polcok - a fedő- és fenéklapok kivételével - csak látszólag kétszeres vastagságúak, valójában az elülső élük alá ragasztott hevederlappal megvastagítottak, és élükre az oldallapokra ragasztott lekerekített élfedő idomot használjuk.
A szekrénytest összeállítását az egyik oldallapra felerősített fedő- és fenéklap beragasztásával kezdjük el, majd a közbenső válaszfalat is erősítsük a helyére. Erre illesszük fel a középső fedő- és fenéklapot, majd a másik közbenső válaszfalat, végül a szélső rekesz helyét is hasonló módon alakítsuk ki. Amíg a ragasztó köt, az elemeket a sarkoknál szorítókkal rögzítve biztosítsuk elmozdulás ellen. Ezt követően csavarozzuk helyére a hátlapokat, ügyelve rá, hogy toldásuk esetén vízszintes élük egy polclap közepére essen. A toldott hátlapokat lemeztányéros facsavarokkal, mind a két lapot lefogatva rögzítsük.
Ezt követően a polclapokat erősítsük a helyükre. Ezek felerősítéséhez olyan fém konzolokat használjunk, amelyek csappal csatlakoznak az oldal- és osztólapok furataiba. A rájuk helyezett polclapokat a konzoltalpak furatán keresztül alulról behajtott facsavarokkal rögzíthetjük szilárdan a szekrénytestbe, és hátulról a hátlapon is átmenő facsavarokkal is ajánlatos a helyzetüket megerősíteni. Az első konzolok a polclapok vastagított része mögé kerüljenek. A polcok mindig egy vonalba essenek, különben a bútordarab szabályos rendje megbomlik. Az ajtók, fiókelőlapok mindig csak a polclapok élének a közép felezőéig érjenek, és mindig a polcosztásokat kövessék. Ajtókat, akár fémkeretbe foglalt üreges polikarbonátból kialakítottakat is, illetve fiókokat bármelyik fakkba utólag is beépíthetünk, ám úgy, hogy a bútoron belüli szimmetriát az ilyen kiegészítések ne változtassák meg. A legfelső szint rekeszeit azonban soha ne fedjük le ajtóval, mert ez és a középen, vagy a két szélen levő nyitott rekeszek együtt adják meg a bútordarab megkapó rendezettségét, az ott elhelyezett tárgyak milyenségétől függetlenül.
Rekeszes szekrénysor
Négyzethálós elrendezésű, sokoldalúan formálható a másik rekeszes szekrény (3) is. A fakkok mélysége ugyan csak 330 mm, ám a 19 mm vastagságú laminált bútorlapokból leszabott függőleges osztólapok 370 mm szélesek. A fakkok 400x400, illetve 500x500 mm-esek, a polclapok pedig - az előző bútorhoz hasonlóan - elöl hevederlappal vastagítottak. Az osztólapok elöl lekerekített élűek, amit horonyba ütött műanyag élfedő idommal a legkönnyebb kialakítani, de helyette a lekerekített élű, 3 mm vastag, ragasztott műanyag élfedő is megteszi. A szekrénykorpuszt alul emelt szintű lábazat fogja egybe. Hátlap nélkül is elkészíthetjük, ám az ajtókkal, netán üvegajtókkal lezárt rekeszeket érdemes hátulról is lezárni. Ha ilyen szerepel a terveinkben, előre informálódjunk a kapható üvegajtók méretéről, és a fakkok nagyságának a meghatározásakor ez legyen a modulméret alapja. Ám ha a mérete nem megfelelő, inkább mondjunk le az alkalmazásukról.
A polcos szekrényfal előnyös tulajdonsága, hogy a modulméret betartása mellett bármikor, és akár sávonként utólag is bővíthető, továbbá tetőtéri szobák ferdén felfutó falaihoz is jól igazítható. Szélesebb, 540-590 mm-es oldallapokat alkalmazva még akasztós és fehérnemű tárolására alkalmas szekrények kialakítására is alkalmas.
A szekrényt sávonként állítsuk össze. Ez annyit jelent, hogy az első, harmadik, és a további páratlan számú, két oldallappal határolt egységét szilárdan csavarozva kell majd összeállítanunk, a mellettük levő sávokat viszont csak bútorösszehúzó vasalatokkal rögzített polclapok alkotják. Az első, fal felőli egység oldallapjára konfirmátor csavarokkal fogassuk fel a polclapokat, majd a másik oldallapot is csavarozzuk fel. A lábazati lécet is csavarozzuk az oldallapokhoz, majd egy-egy 30x30 mm-es támléc segítségével az alsó polc aljához is fogassuk hozzá. E célra azonban használhatunk felcsavarozható, műanyagházas, excenteres bútorösszehúzókat is (4). A belső függőleges válaszlapokra jelöljük fel a polcok helyét, és ezek alsó vonalától 6 mm-re a felfelé jelöljük be a műanyagcsészés polctartók csavarjainak a helyét. A többi fix bútorkorpuszt is hasonló módon, a polclapok helyét nagyon pontosan tartva állítsuk össze. Ezt fúrósablonokat alkalmazva könnyű betartani, a polcok felcsavarozását pedig sarokszorítók használatával tehetjük pontossá. A csavarokhoz szükséges lyukakat célszerű előre elkészíteni, így az összeszerelő munkát jelentősen meggyorsítjuk.
Ha a fix, polcos korpuszokat már összeállítottuk, következhet az ezeket összekapcsoló polcok és egyben a szekrényfal összeszerelése. Ehhez természetesen összehúzó csészékkel (5) felszerelt polclapokra van szükségünk. Célszerű a polclapokat a lapszabászatban már eleve kimart csészefészkekkel megrendelni. A műanyagcsészéket - deszkaalátétek közé fogva - csavaros szorítóval préseljük a helyükre. Ezt követően már csak az oldallapokba hajtott tartócsavarokra kell mindegyiket felütnünk, és a csavarok szorosra húzása után a polcok szilárdan összekapcsolják a korpuszokat. Előbb a legfelső összekötőpolcot rögzítsük a kávák közé, majd a lábléceket fogassuk a helyükre, és ezt kövesse a többi polclap beerősítése. Ha minden szerelvény pontosan a helyén van, a polcfal összeszerelésével gyorsan végezhetünk.
Az esetleges fiókokat egyszerű fiókvezetőléccel, vagy görgős fiókvezetékkel szerelhetjük a szekrény középső fakkjaiba, az ajtókat pedig rugós kivetőpántokkal fogassuk az osztólapokra. A kész szekrényfalat így szükség esetén részegységekre bonthatjuk, és újbóli összeállításához sem kell sok idő.