Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy jelenleg csúcsidőszakban is elegendő áramot biztosítanak a magyarországi erőművek, de 2016-17-re már komoly hiányok lehetnek. Ezért fontos, hogy a hazai áramfelhasználás 40 százalékát jelenleg biztosító Paksi Atomerőmű bővítéséig - amely 2020-2025-re tehető - más erőművi fejlesztések is megtörténjenek - mondta a szakember.
Fontosnak nevezte ez energetikai együttműködést a visegrádi négyekkel és a többi szomszédos ország piaci szereplőivel. Megemlítette, hogy az áramszolgáltatás terén a cseh, a szlovák és a magyar regionális rendszerek fizikai összeköttetése után megtörtént a kereskedelmi összeköttetésük is, és hasonló együttműködésre törekednek a gázpiacon is, amivel "kordában tarthatják az árakat".
Holoda Attila a háromnapos konferencia első napján részletesen beszélt a Nemzeti Energiastratégiáról, és a hozzá kapcsolódóan készülő cselekvési tervekről: az erőmű-fejlesztési, az energiahatékonysági, az épületenergetikai, a megújulóenergia-fejlesztési és az ásványianyag-gazdálkodási cselekvési tervről.
Vaszkó László az MTI érdeklődésére elmondta: a konferencia második napján első ízben rendezik meg a "Költséghatékony közösségi intézmények" szekciót, ahol az önkormányzatokat, közintézményeket érintő energiahatékonysági témákkal kapcsolatos előadások lesznek, és már tizedik alkalommal adnak helyet a csaknem kétszáz résztvevőt vonzó villanyszerelő fórumnak.
A találkozó keretében már harmadik alkalommal lesz - az országban egyedüliként - áramárverés, amelyen öt hazai energiakereskedő versenyez majd kilenc nagyfogyasztóért - mutatott rá Vaszkó László.