Egy 2.300 méter mély termálkút 115 Celsius fokos vizét felhasználva a város évente közel 44 ezer gigajoule fűtési hőigénye biztonságosan ellátható - olvasható az SWR Bauconsulting Kft. által készített jelentésben.
Amennyiben a termálvíz hőkészletét - a 115 és 95 Celsius fokos tartományban - áramtermelésre is felhasználják, úgy évi 21,7 gigawattnyi elektromos energia állítható elő, ami közel tízszerese a város áramigényének.
A számítások egy 2010-es, szeizmikus vizsgálaton alapulnak, amelyet az önkormányzat a termálvizet rejtő mélykarsztréteg felderítése érdekében végeztetett el.
A jelentés szerint az évi 1,4 millió köbméternyi vízhozamú termálkút a 14 ezer lakosú város intézményeinek áram- és hőigénye mellett mezőgazdasági, élelmiszeripari üzemek, turisztikai és gyógyászati intézmények hőigényét is kielégítheti.
A felmérés tartalmaz arra vonatkozó számításokat is, hogy mennyibe kerülne egy megajoule, geotermális hőkészletből nyert energia, ez azonban üzleti titok - mondta az MTI-nek Glöckler Ferenc, Bonyhád aljegyzője.
Hozzátette: az önkormányzat számára lényegesen olcsóbb lenne a felhasznált áram, és az 1200 távfűtött lakás számára néhány százalékkal csökkenthető lenne a hődíj is. A geotermális energia legfőbb haszna a tervezhetőség, és az, hogy az önkormányzat függetlenné válna a piaci áraktól - jegyezte meg.
Mint mondta, ha csak távfűtésre használnák a termálvizet, az mintegy másfél milliárd forintos beruházást igényelne, a villamosenergia-termeléshez szintén milliárdos befektetés szükséges.
A tervek szerint a beruházást pályázati támogatással egy projektcég valósítaná meg; később a város képviselő-testülete dönthet arról, hogy a céget az SWR Kft.-vel közösen hozza-e létre.
Bonyhádon az önkormányzati tulajdonú fűtőmű a 44 ezer gigajoule hőt évente közel 1,3 millió köbméter földgáz elégetésével állítja elő.