Fényenergiával működő bionikus szemet fejlesztettek ki

MTI

2012-05-15 17:45:24 | Módosítva: 2012-05-15 17:47:53

Fényenergiával működő retinaimplantátumot - bionikus szemet - fejlesztettek ki a kaliforniai Stanfordi Egyetem kutatói.

A látássérült páciens szemének ideghártyája alá beültetett implantátumok energiaellátását jelenleg elemekkel oldják meg. A Nature Photonics című brit szakfolyóirat legutóbbi számában ismertetett új eszközhöz speciális szemüveget használnak arra, hogy a közeli infravörös fénysugarakat a szembe juttassák. Ez a fény ellátja energiával az implantátumot, és elküldi a szembe a látáshoz szükséges információkat is.

Egyes szembetegségek következtében elpusztulhatnak a szem fényérzékelő sejtjei, ami végül vaksághoz vezet. A szem ideghártyája alá beültetett implantátum stimulálja a szem hátulján lévő idegeket, ami a páciensek egy részénél javítja a látást.

Retinaimplantátum beültetése után van két brit férfi, akik a beavatkozás előtt teljesen vaknak számítottak, azóta viszont érzékelik a fényt, és látnak árnyakat. Az ideghártyájuk alá ültetett chip energiával való ellátásához azonban egy elemet is el kellett helyezni a fülük mögött, amelyet vezeték köt össze a chippel.


Az egyetem kutatóinak újítása finomította a módszert, szükségtelenné tette a bonyolult elektronikát és huzalozást, hiszen retinaimplantátumuk napelemhez hasonlóan működik - számolt be róla a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

MTI

Címkék: bionikus szem, retina

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Öko mosószerek

A bio, öko kifejezések már sokszor elcsépeltnek tűnhetnek, és néha olyan termékre is rákerülnek, aminek köze sincs a környezet kíméléséhez. Komolyan véve azonban azt, hogy minél kisebb ökológiai...


Pára, hőszigetelés, szellőzetlenség, penész

Nem először és bizonyára nem utoljára írunk penészes lakásokról, gombás falakról, rossz levegőjű otthonokról. Az érdekes az, hogy ez a probléma nem szűnőben van, hanem inkább egyre növekszik, és...