Csökkenthetők a strandszezon veszélyei

MTI

2012-07-03 21:57:00 | Módosítva: 2012-07-03 22:02:43

Néhány alapszabály betartásával minimálisra csökkenthető a baktériumok, vírusok, gombák és egyéb élősködők miatti fertőzés veszélye a strandokon - olvasható a budapesti Semmelweis Egyetem közleményében.

Rozgonyi Ferenc, az egyetem Bőr, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának professzora szerint az egyik ilyen alapszabály, hogy semmilyen sérüléssel nem szabad strandra, uszodába vagy termálfürdőbe menni. Nemcsak a nagyobb sebekkel, hanem a kisebbekkel sem: például ha valaki elvágta az ujját, lehorzsolta a térdét vagy berepedés van két lábujja között

.

A hideg vizes medencéknél nem elsősorban a víz okozza a problémát, hanem a medence partja, a strand kövezete és a zuhanyzó. Ezeken a területeken könnyen kerülhet a bőrre baktérium vagy gomba, amely a sebbe vagy a sérülésre jutva fertőzést okoz. Mindezek miatt is nagyon fontos a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz kerüljön a medencébe, és fertőtleníti is a lábat. A zuhanyozóban pedig ajánlott papucsban beállni a víz alá - tette hozzá a szakember.

Rozgonyi hangsúlyozta, hogy ha valakin nincs sérülés, akkor is van esély a megfertőződésre, bár lényegesen kisebb. A kórokozók igyekeznek megtapadni a bőrön, a szőrzeten és a nyálkahártyákon, de ha valaki strandolás után alaposan és rendszeresen tisztálkodik szappannal és folyóvízben, akkor ezek nem okoznak bajt.

Strandolás után érdemes megvizsgálni a testet, nincs-e rajta kullancs, és ha van, akkor azt el kell távolítani. Aki árnyékot keresve tölgyfa alá fekszik, sokkal nagyobb eséllyel kap kullancsot, mint más fa alatt. A kullancs számos kórokozót hordozhat, csípésével és nyálával fertőzi a szúrt csatornát.

Az egyetemi tanár a meleg vizes medencékkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezekben minden széklettel szóródó baktérium és vírus egy bizonyos ideig életben marad, sőt - ha szerves anyagok is kerülnek a 30-38 Celsius-fokos vízbe - a baktériumok gyorsan el is szaporodnak. Az ilyen baktériumok vagy vírusok a lenyelt vízzel hasmenést okozhatnak. Ha olyan ember megy a meleg vízbe, akinek valamilyen nemi szervi fertőzése van, megfertőzhet másokat is, a nemi betegségeket okozó baktériumok ugyanis itt szintén elszaporodhatnak és fertőzést okozhatnak.

Veszélyforrást jelenthet az is, ha a fürdő vagy strand területe nincs rágcsálómentesítve. Az egerek és patkányok leptospira baktériumokat hordozhatnak. Ha a strand vize meleg víz, de nem fertőtlenítőszeres, a leptospirák megfertőzhetik a fürdőző embert a bőrön át vagy a vízzel lenyelve a bélen át, májgyulladást és sárgaságot, esetleg agyhártyagyulladást okozva.

Leginkább azok vannak veszélyben, akik meleg vízben töltenek el hosszú időt, és utána egyáltalán nem vagy csak sima vízzel mosakodnak meg. A megfelelő higiénés állapotú fürdőhelyeken a strandolás utáni alapos tisztálkodással minimálisra csökkenthető a fertőzés kockázata - vélekedett a szakember.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) közleménye szerint a medencés strandok döntő többsége Magyarországon szabályosan, a közegészségügyi előírásokat betartva működik. A víz minőségét mikrobiológiailag folyamatosan ellenőrzik az ÁNTSZ szakemberei és laboratóriumai.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

MTI

Címkék: strandszezon, strand

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Személyi- és vagyonbiztonság a strandokon

A nyári meleg beálltával egyre többen keresik fel a strandokat. Afürdőzők mellett a bajkeverők és a tolvajok egyaránt megindulnak a vizek irányába. A forróságban igen kellemes időtöltés a...


Strandlopások megelőzésére ajánlások

A tolvajok kedvenc nyári vadászterülete a strandok, uszodák környéke. A hatalmas tömegben senkinek sem tűnik fel, ha valaki felemel egy táskát a földről, és a kijárat felé indul vele. Minden...