Mikor szűnhet meg
A biztosítási szerződést folyamatos díjfizetéssel tarthatjuk életben. Ha a szerződő egyszerűen nem fizeti tovább az esedékes biztosítási díjat, akkor a biztosító törli a szerződést. Ez a díj esedékességétől számított – biztosítótársaságoktól függően, jellemzően – 60 nap, de lehet 30 vagy akár 90-is. Természetesen érdekmúlással (pl. eladás) is megszűnhet a biztosítás, ekkor a biztosítási díj annak a hónapnak a végéig illeti meg a biztosítót, amikor az érdekmúlás bekövetkezett. Az érdekmúlást azonban igazolni kell (pl. adásvételi szerződéssel vagy haláleset dokumentálásával).A fentiek szerint megszűnhet a biztosítási szerződés a díj nemfizetésén kívül felmondással is. Felmondásra mindkét szerződő félnek joga van, a követelmény egyedül az, hogy a felmondást az évforduló előtt legalább 30 nappal a szerződésbeli partner tudomására kell hozni írásban. Felmerül a kérdés azonban, hogy van-e egyéb mód a biztosítás évközi felmondására, illetve ha egyoldalú felmondás következik be, akkor az milyen következményekkel járhat.
Nem mentség
Nem jelent mentséget a díjfizetés elmulasztására, hogy „nem kaptam csekket vagy számlát a biztosítótól”, mert a biztosítónak jogszabályi kötelezettsége csak utólagos bizonylatadásra van, a már befizetett díjakra. Sokan azonban nem véletlenül, feledékenységből, hanem tudatosan – pl. anyagi problémák miatt – a díjfizetés beszüntetésével akarják kikényszeríteni, hogy a biztosító „egyoldalúan” felmondja a biztosítást. A biztosítási ügynökök és brókerek – egy új biztosításkötési lehetőség (jutalékának) reményében – biztatják is erre ügyfeleiket, mondván; egyszerűen ne fizesse tovább a régi biztosítás díját, és akkor az a biztosítás „magától” megszűnik.Nagyjából ez így is van, a régi biztosító valóban – a díjfizetés elmulasztása miatt – felmondja a biztosítást, de az elmaradt biztosítási díjra ettől még igényt tart, és (jogosan) a biztosítási szerződésre hivatkozik. Jogilag akár behajtó cégnek is kiadhatja a tartozást vagy pert kezdeményezhet.
A végső kérdés az, hogy megteszi-e ezt rutinból, vagy inkább lemond az elmaradt bevételéről, mert nem érdemes neki jogi eljárásokat kezdeményezni és végigvinni. Megelégszik-e a felszólítások kiküldésével? A válasz pedig fentebb már olvasható; megteheti ezt! Ezért senkit nem bíztatunk arra, hogy ilyen módon váltson biztosítót. Számtalan példát lehet hallani arra, hogy viszonylag kis összegű tartozások (büntetések ki nem fizetése stb.) miatt annál jóval nagyobb értékeket árvereznek el.