Természetesen elsődleges szempont az ilyen burkolatoknál a küllem mellett a kopásállóság. Az általában 1,4-3,5 vastagságú burkoló lemezeknél különféle kategóriák ismertek. A lakossági felhasználásra gyártottak többnyire 23-as, az erős igénybevételt elviselők 32-es, az ipari alkalmazásra készültek pedig 41-es fokozatúak. Ezért fontos, hogy felmérjük; a burkolatot milyen hatások érik majd a használat közben.
A padló kopásállósága ezért nagyon lényeges, az erősebb
igénybevételhez érdemes vastagabb koptatórétegű anyagot választani. Ez a
lakossági PVC padlóknál általában
A mennyiség meghatározása
Lakószobákban ugyanis már megszokottak a fautánzatú és
felületükön enyhén prégelt, azaz felületnyomott változatok, amivel kiválthatók
a sokkal drágább fa és laminált burkolatok. Mivel ennél a burkolatnál lehetőleg
cél az illesztés nélküli felület, olyan széles anyagot célszerű választani,
amelyik teljesen befedi az aljzatot. Ha ez mégsem lehetséges, az illesztési
hézagot hegesztéssel is lehet egyesíteni. A PVC padlóburkolók általában 1,5, 2,
3, és
Minden oldalon legalább
Az aljzatnak teljesen simának kell lennie, mert a viszonylag vékony anyagon az egyenetlenségek átnyomódnak, és idő előtti kopásokat okoznak. Ezt önterülő aljzatkiegyenlítővel lehet elkerülni. Ha pedig a padlón előzőleg is PVC burkolat volt, azt a ragasztórétegével együtt teljesen el kell távolítani.
Az új padlóanyagot teljesen kiterítve legalább egy napig a helyiségben aklimatizálni kell, hogy kisimuljon. Ezt követően a lefektetéskor a felesleges részeket éles késsel vágjuk le, ügyelve arra, hogy a lineris mintázatok a fallal párhuzamosan fussanak. A falbeugrásoknál és egyéb szükséges beszabásoknál ezt mindig figyelembe kell venni. A sarkoknál átlós bevágásokkal könnyítsük meg a vágási vonalak bejelölését, a felesleges részt pedig acél vonalzó mentén vágjuk le. Az összetettebb profilú ajtótokoknál célszerű karton sablont használni.
Ha a burkolólapokat toldani szükséges, akkor a másik oldali beszabásokat úgy végezzük el, hogy a toldás helyén kb. 5 cm-nyi átfedés legyen. Összevágáskor a lemezek alá helyezett acéllemezen acél vonalzó mentén egyszerre, hézagmentesen vágjuk össze a padlószéleket. A toldás helyén PVC hideghegesztő folyadékot (pl. Tarket „A” típusút) célszerű használni, ami megakadályozza a szélek későbbi felválását.
A PVC padló leragasztásához diszperziós, kimondottan PVC
padlóragasztót (Thomsit, Mapei stb.) kell használni. Ezt
Ha kétoldalas ragasztószalag rögzíti a kisebb padlólemezt, akkor nem csak a széleken, hanem átlósan keresztben is ajánlatos leragasztani az alját, hogy a lemeznek kevesebb legyen a mozgási lehetősége.
A szegélyek adják meg a padló végleges küllemét. A szokványos lágy szegély - amit a padlóra és a falra is fel kell ragasztani - ma már igénytelen, helyette különféle falra csavarozható, vagy rögzítő lemezekre felfogható műanyag idomokat érdemes használni. Egyes típusoknál a különféle sarokelemek könnyítik meg a szegélyidomok felerősítését. A helyigényük többnyire csekély, ám ez adja meg az új burkolat komplettségét, igényességét.
A mintás PVC padlóknál a minták egymáshoz illesztése miatt 10 cm-nél nagyobb ráhagyással kell számolni, a padlótekercseket az aljzaton kiterítve egy napig kell pihentetni
Az aljzatra kenőlappal egyenletesen kell a ragasztót felteríteni a pontosan beszabott és félbehajtott padlólemez mellett
A ragasztó szikkadása után a visszahajtott padlólemezt már az aljzatra lehet fektetni, és a szélek felé hengereléssel a légbuborékok is megszüntethetők
A ragasztószalagos rögzítéseknél a lemez szélét hengereléssel kell lepréselni
Az ajtókeretek környékén célszerű a széleket erős ragasztóanyaggal megerősítve rögzíteni
A keskenyebb helyiségekbe üvegszál erősítésű, kétoldalas ragasztószalaggal is lerögzíthető a PVC padló
A padlóburkolat szegélyezéséhez a lágy PVC szegély idom nem túl dekoratív hatású
A falra erősíthető és bármikor leszedhető profilos szegélyidomok mögé elektromos kábelek is elrejthetők
Az fóliázott, MDF maganyagú idomos szegélylécek igényes keretbe foglalják a PVC padlóburkolatokat is