Ciki-e vagy sem?
Zöld levéldísznövényként bankokban, irodaépületekben sokszor találkozhatunk hatalmas műnövényekkel. És van is létjogosultságuk, hiszen az élő növények kényesek, a sok-sok ajtónyitogatásra, a klímára (ami szárítja a levegőt), a kevés természetes fényre. A műnövények pedig ugyanúgy színesítik, barátságosabbá teszik a teret, de a rendszeres, alapos portalanításon túl nem igényelnek gondozást. A lakásban, kisebb irodákban, ablaktalan fürdőszobában, folyosókon hasonló a helyzet, és még színesebbé tehetők a terek a jó minőségű, színes virágcsokrokkal. A kényelmi célokon túl valljuk be, nem mindenki tudja megfelelően gondozni élő növényeit, akár a bankban, akár otthon hamar elpusztulhatnak. A zöldnövényeket állandóan pótolni, és vágott virággal sűrűn díszíteni a helyiségeket szinte lehetetlen anyagi vállalkozás. Így talán megköthető kompromisszum a műnövények és művirágok elfogadása.
Eddig több szó eset a művirágok mellett, lássuk az ellenérveket is. A feng shui „tiltása” mellett, az évtizedekkel ezelőtti, még manapság is elő-előkerülő kemény műanyagból készültek tényleg nagyon csúnyák. Sem anyagukkal, sem természetellenes színükkel nem hasonlítanak a természet élő növényeire. A nagyon olcsó, láthatóan ócska darabok sajnos készülhettek egészségre káros műanyagokból, melyekből láthatatlan gőzök távoznak, károsítva a helyiség levegőjét. Az üzletekben kapható, termékcímkés művirágok (elvileg) nem tartalmazhatnak káros anyagokat, különösen a CE jelzéssel ellátottak Uniós egészségügy szabályoknak megfelelnek. Minél jobban hasonlít egy művirág az igazira, annál jobb anyagból készül, ezért ha beszerzése mellett döntünk, válasszuk a kicsit drágábbat, de jobbat.
A művirág csak akkor fogja valóban díszíteni otthonunkat, ha mindig tisztán tartjuk. A jó minőségű pl. selyemből készültekről, nem lehet egyszerűen portöltővel letörölni a port, mintahogyan az egyéb lakástextíliákat sem elég törölgetni. A portalanítás után le kell zuhanyozni, vagy gőzölős takarítógéppel megtisztítani. Rendszeresen, ugyanolyan időközönként, mint a függönyöket, szőnyegeket, ágytakarókat. Sajnos azonban néhány év alatt, különösen a világos színű szirmok elvesztik természetes színűket, szürkülnek a portól. Ha már semmilyen tisztítás nem segít, dobjuk ki és szerezzünk be másikat.