A hosszú élet titka
Minden borotvának vannak karbantartási periódusai. Napi használatot feltételezve minden egyes használat után ajánlatos egy alaptisztítást végezni. Akár körkéses, akár rezgőkéses borotváról van szó, a használat után – minden nap – emeljük le a késházat, és óvatos kocogtatással szórjuk ki belőle a szőrszálakat. A kocogtatás után egy erőteljes fújással még javíthatjuk a tisztítás hatásfokát, bár ennek a ház asszonya nem szokott örülni.
A rezgőkéses borotvának a késrészét igen egyszerűen el tudjuk érni a készülékhez kapott tisztítókefével. Mivel csak pár másodperces műveletről van szó, érdemes a kések lekefélését is minden használat után elvégezni. Ha ezt megtesszük, a durva porszerű szőrszálak sokkal kevésbé fogják dörzsölni a vékony fedőszitát, így az később fog kikopni, kilyukadni. Amikor viszont a szitán a legkisebb hibát, átkopást, lyukat észleljük, azonnal cserélni kell.
A körkéses borotva késházának levétele után – a kocogtatás és kifújás mellett – ugyancsak ajánlatos a hozzáférhető részek napi tisztogatása, a mellékelt kefével. Ügyeljünk arra, hogy a kefe szőrszálai ne akadjanak a késház rácsába, mert azon sérülést okozhatnak.
A napi tisztításon felül a körkéses borotvát havonta egy kicsit alaposabb nagytakarításnak kell alávetni. Első lépésként most is vegyük le a késházat, és a por nagy részét kocogtassuk ki belőle. Ezután egy csipesszel nyissuk ki az egész késszerkezetet rögzítő küllős vagy fogaskerékszerű zárat, majd emeljük ki a műanyag tartórészt. Így már hozzáférhetővé vállnak a kések és a sziták is, amik könnyen kiemelhetőek a helyükről.
Az elemeket egyesével alaposan tisztogassuk le. Ha a kefével ez már nem nagyon megy, akkor le is moshatjuk az alkatrészeket, de a víz után nagyon gondos szárítás kell hogy következzen, radiátorra terített papír zsebkendőn. A kések vágó éle acélból van, ezért azt nagyon vékonyan be kell olajozni valamilyen víztaszító kenőanyaggal, nehogy rozsdásodni kezdjen.
Az összeszerelés – fordított sorrendben – nagyon egyszerű; sziták, körkések, műanyag leszorító a helyére, majd legvégül zárjuk vissza a rögzítő kereket.
A körkéses borotvák szitarészének élettartama sokkal hosszabb, mint a rezgőkésesé, de 2-3 év alatt az is kikophat annyira, hogy átlyukadjon. Ilyenkor a kést és a szitát is cserélni kell. Ez csak a nagyobb értékű borotváknál gazdaságos, mert ezek az alkatrészek elég drágák. Előfordul, hogy a tartalék kés-szett többe kerül, mint egy új borotva.
Napi karbantartás
Havi karbantartás
Körkéses borotva
Rezgőkéses
borotva
A rezgőkéses
borotva szitája könnyen levehető, a kés elérhető
A kerék
elforgatásával nyissuk ki a késház zárját
Emeljük ki a
szerkezet műanyag tartórészét
Vegyük ki a
körkéseket
Emeljük ki a
körkés szitáit
Ennyi darabra
lehet szétszedni a késházat egy körkéses borotvánál. Tisztítsuk meg alaposan az
alkatrészeket, ha mostuk is, alaposan szárítsunk meg minden darabot