Az egyik legfontosabb a fuga pótlása. A térkő puha homokba vagy apró szemű sóderágyba van fektetve, így nem egy szilárd felület. Mozog a környezetével, így sem a nagy meleg, sem a sok csapadék, sem az erős fagy különösebb kárt nem tud tenni benne. A fugázáshoz is homokot használnak, de a rendszeres használat és takarítás miatt egy idő után fokozatosan eltűnik ez a homok a fugaközökből, a résekből. Ezt rendszeresen pótolni kell, hogy a térkövek ne tudjanak egymáshoz túl közelre kerülni, mert ha összeérnek, megsérülnek. Ez nem csak esztétikailag probléma, hanem költséges is javítani, és esetleg évek múlva nem is szerezhető már be ugyanolyan méretű és színű térkő, ha a sérülés mértéke miatt cserélni kell. Ezért 1-2 évente pótoljuk a fugákban a homokot, sepregessük a résekbe. A térköveket nem csak a fuga pótlásakor szükséges sepregetni, hanem rendszeresen el kell távolítani róla a fűnyesedéket fűnyírás után, az egyéb zöldhulladékokat, és ősszel a lehulló faleveleket is. Ez azért fontos, mert csapadékos időszakban szerves anyagok oldódnak ki a zöldhulladékból, amelyek elszíneződéseket okoznak a térköveken. Ezeket az elszíneződéseket később már magasnyomású mosóval sem lehet eltávolítani, mert beleívódik a felületbe, a legkisebb résekbe is.
A térköveket érdemes rendszeresen lemosni slaggal, mert sok szennyeződés kerül rá a levegőből is, és a közlekedéssel is. Ezeket a szennyeződéseket az eső nem mindig mossa le elég hatékonyan. A rendszeres mosás mellett is lehetőleg évente mossuk át az egész felületet magasnyomású mosóval is, különösen, ha mohásodik. Ha a térkő burkolat a fugáiban homok helyett moha van telepítve, akkor a mosással nagyon óvatosnak kell lenni, nehogy tönkretegyük a növényt.
Azonban akár slaggal, akár nagynyomású mosóval tisztítjuk a térkövet, a fugaközöket kíméletesen mossuk, hogy a fugák közül ne mossuk ki a homokot. Eláztatni sem szabad túlságosan a térköves területet, mert ahol megáll a víz, ott iszaposodás kezdődik, ami nagyon hamar a térkövek süllyedéséhez vezet. Ha kissé egyenetlen a felület, akkor az eső után is seperjük le a megálló vizet, hogy ne süllyedjenek tovább az egyes lapok. A térkőre csepegő kerti csap vagy a virágcserepekről szivárgó öntözővíz pedig megfakítják a térköveket, mert sok bennük a só és az ásványi anyag. Általános tévhit, hogy a térköveket nem lehet jégteleníteni, pedig a kalcium-kloridra épülő anyaggal szabad. Azonban a hagyományos sózást (nátrium klorid) kerüljük el, mert hamar kikezdi a térkő felületét, ráadásul a só a környezetre is ártalmas.
Fehér foltok a térkövön?
Gyakori, hogy fehér foltok jelennek meg a térkő felszínén. Ez egy természetes, de csak esztétikai probléma. Mészkivirágzás a neve, egy kémiai folyamat: a térkőben lévő cementből válik ki a kalcium-hidroxid, ez okoz fehér foltokat a felületen. Kiszámíthatatlan, hogy hol jelennek meg ilyen foltok. Rendszerint maguktól eltűnnek idővel, és nem is rontják a térkő minőségét. Felgyorsítható a folyamatot: ecetes vízzel át kell kenni a problémás részeket, és a mészfoltok rögtön eltűnnek.
Épker nyomán