Akár egy teljes melegházat is készíthetünk PET palackokból. Erre a két literes, nem színezettek a legmegfelelőbbek. A hagyományos fóliás borításhoz képest még e hulladékból épülő növényház bizonyos előnyökkel is bír. Mivel a palackok hengerpalást alakúak és nem egy egyszerű lapból állnak, mint a fólia vagy a polikarbonát lemez, így a palack belsejében maradó levegőréteg komoly hőszigetelő hatással bír.
Hogyan építsük meg
A képeken látható építményeken látszik, hogy a vázának összeszerelése is egyszerű. A szükséges alapanyagok is olcsón beszerezhetők. Az ilyen melegház nem feltétlenül túl esztétikus (bár szépre is megcsinálható), de mindenképp nagyon hasznos a palántanevelések időszakában, a koraiság fokozásban, vagy a téli teleltetés során. A palackok közötti rések akár meg is hagyhatók, hiszen ennyi szellőzésre szüksége van a bent élő növényeknek a túlmelegedés elkerülése miatt.
A megépítéséhez (például 2×2 méteres alapterülethez) elhasználhatunk nagyjából 1000 palackot. Ennyit már gyűjteni, tárolni sem egyszerű, nem árt az utcabeliektől is kérni, vagy kifosztani egy szelektív hulladékgyűjtő udvart.
A palackokat fel kell vágni, és fel kell fűzni hosszú botokra, vagy pl. erős bambuszkarókra, hogy az egyenesen tartsa őket. A sorok közötti rések nem okoznak gondot, nem árt a szellőzés, de a végén szilikonnal vagy egy ráragasztott fóliával be is tömhetjük a réseket. Lényeges, hogy a tető lejtős legyen, mert különben leszakad az első havazáskor.
A rúdra felfűzött palackokat a megépített kereten belül egymás mellé helyezzük, így kialakul lassan a melegház borítása. Nem csak klasszikus kocka, vagy téglatest alakú PET palack házakat lehet építeni, hanem egyszerűbb és gyorsabb, ha egy sátortető szerkezetet alakítunk ki, és helyezünk a földre. Egyedüli hátránya, hogy belül csak a középvonalon lehet felegyenesedve közlekedni. Persze különböző méretekben készülhet. Minél nagyobb a belső légtér annál kisebb a túlhevülés veszélye.
A melegházban akár másfél hónappal korábban is kezdhetünk palántákat a szabadba ültetni, így májusban már a saját paradicsomtöveinkről csemegézhetünk, és novemberig élvezhetjük a saját melegházunk előnyeit. Ez a klasszikus melegházakhoz hasonlóan nem csak a koraiságot fokozza, hanem az őszi hűvösebb időben a termesztési időszakot is képes valamennyivel meghosszabbítani.
A palackok egyedileg is felhasználhatók
Palackcserép, és mini melegház is készíthető egy-egy palackból. A PET palackok alja levágva palántanevelő cserépként is használható. A félbevágott palackot pedig ha ráborítjuk a növényre, akkor mini-melegházként óvja azt. Kiválóan használható rózsák dugványozással történő szaporításához. A bennük levő kis légtér miatt azonban az ilyen „mini üvegházat” csak árnyékos helyen használjuk, különben az üvegházhatás elve miatt könnyen nagyon magasra emelkedhet benne a hőmérséklet, és percek alatt megsülhet benne a növény.