Használjuk helyesen a termosztátot
Ami azt illeti, kész csoda, ha valódi szobakomfortot szeretnénk elérni a termosztátok állandó állítgatása nélkül. Ez nemkívánatos helyiségfűtést és szükségtelen energiaköltségeket eredményezhet. Az energiaárak emelkedésével a lakástulajdonosok és bérlők egyaránt keresik az energiafogyasztás, és ezzel a fűtési költségek csökkentésének módjait. Fontos, hogy a radiátor-termosztát zökkenőmentesen mérje a helyiség valós hőmérsékletét. Az alábbiakban olyan tippeket fogalmaztunk meg, amelyekkel az otthoni termosztátokkal a lehető legjobb hatékonyságot lehet elérni.
– Az egyenletesen és komfortosan elosztott fűtéssel lehetséges a szobahőmérsékletet úgy csökkenteni, hogy a komfortérzet nem romlik érdemben. Minden egyes hőfok-csökkentés 5% energiamegtakarítást eredményez.
– Ugyanabban a helyiségben az összes radiátortermosztát legyen azonos hőmérsékletre beállítva. Semmilyen megtakarítás nem érhető el azzal, ha az egyik radiátor-termosztátot lejjebb csavarjuk vagy kikapcsoljuk. Ilyenkor a többi radiátornak több hőt kell leadnia, ami egyenetlen hőleadást eredményez a helyiségben.
– Ne akadályozzuk meg a termosztátot abban, hogy minél pontosabban legyen képes mérni a helyiség hőmérsékletét. A nem megfelelő hőmérséklet-érzékelést kiválthatják függönyök, felakasztott ruhák, bútorok stb. A termosztát környezetében ugyanolyan hőmérsékletnek kell uralkodnia, mint a helyiség többi részében, ezért biztosítani kell a szabad levegőáramlást.
– A termosztát folyamatos állítgatása sem energiát, sem pénzt nem takarít meg. Állítsuk be a termosztátot egy állandó értékre, és hagyjuk, hogy a termosztát önállóan szabályozza a helyiség hőmérsékletét.
– Amikor szellőztetésre készülünk, tekerjük le az összes termosztátot, hagyjuk nyitva az ablakokat 5-6 percig, majd a szellőztetés befejezése után tekerjük vissza a termosztátokat a korábbi hőmérséklet-beállításra. Ha a szellőztetéskor nem kapcsoljuk le a termosztátokat, a huzatra a fűtés bekapcsolásával fognak reagálni.
– Jó, ha minden nap többször szellőztetünk, akár esik, akár fúj. Otthonunk relatív páratartalma ne legyen 40-50%-nál magasabb, és a friss oxigén dús levegőre is szükségünk van az elhasznált, széndioxidban feldúsult levegő helyett.
– Energiát és pénzt lehet megtakarítani, ha éjszakára 2-3 fokkal lejjebb vesszük a hőmérsékletet. Ráadásul 17 °C-on jobban és egészségesebben lehet aludni. Ne feledjük azonban, hogy ha több mint 3 fokkal csökkentjük a hőmérsékletet, az éjszaka megtakarított energia a helyiség újramelegítésére fordítódik.
– Az optimális nappali szobahőmérséklet 21 °C körül van, míg éjszakára 17°C ajánlott. A ritkán használt helyiségekben csábító lehet teljesen lekapcsolni a fűtést, de nem érdemes. Az ilyen helyeken is tartsunk legalább 14 °C-ot, mivel ennél alacsonyabb hőmérséklet épületkárosodást, nedvesség-képződést, páralecsapódást és penészedést okozhat.
– Ha a szobatermosztát megfelelő helyen van elhelyezve (belső falon kb. 1,5 m-es magasságban), akkor az jobban képes a helyiség pontos hőmérsékletét mérni. Ez azt jelenti, hogy a radiátor kiegyensúlyozottabb szobahőmérsékletet képes biztosítani. Gondoskodni kell arról, hogy a termosztátot ne érje közvetlen napsugárzás, mert a mért érték így pontatlan lesz.
– Azt mondják, az igazi szobakomfort az, amikor nem kell foglalkoznunk a hőmérséklettel. A jól használt termosztátok pontosan ezt teszik lehetővé. A kívánt hőmérsékletet a nap vagy éjszaka bármely szakaszára ütemezhetjük – akár szobáról szobára –, hogy megfeleljen a család mindennapi rutinjának. Mindezt úgy, hogy közben energiát és pénzt takarítunk meg.
– Ha a termosztát 15 évnél idősebb, ki kell azt cserélni. A korszerű, energiatakarékos szobatermosztátokat kifejezetten úgy tervezték, hogy megfeleljenek a ház összes fűtési igényének.
– Ha hosszabb időre elutazunk, a hőmérséklet csökkentésével energiát lehet megtakarítani. Az okos, programozható termosztátokon lehetséges fagyvédő módot vagy távollét módot beállítani, ha vakációra utazunk.