Kísérleti üzem Kardoskúton
Az „előállító üzemben”, egy 2,5 megawatt összteljesítményű elektronizáló rendszerben villamosáram segítségével hidrogénre és oxigénre bontja a vizet, a hidrogént pedig kompresszorozással hatalmas tartályokban fogják fel. A megtermelt hidrogénnel jelenleg kétféle dolgot lehet kezdeni. Az egyik lehetőség, hogy a betárazáshoz használt földgáztüzelésű kompresszorokban a földgázhoz keverik, vagyis elégetik üzemanyagként, a másik pedig, hogy alapanyagként eladják. Elvi lehetőségként amúgy a nagynyomású hidrogén max. 2 százaléknyi betáplálása is adott a tárolóvezetékbe, de ezt a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé. Jelenleg egy kísérleti jellegű üzemről van szó, ahol a kialakított elektrolizálót üzemeltetésében is tapasztalatokat szereznek, és folyamatban van egy szabadalmi bejegyzés az anyagvizsgálat terén. Biztonságtechnikai szempontból nagyon alapos tanulmányozást igényelt, hogy a hidrogén, illetve maguk a csövek, szerelvények hogyan fognak viselkedni. Ridegtörés, szakadás, szivárgás stb. akármi történhet.
A cél nem pusztán a hidrogén értékesítése, hanem annak hosszabb távú tárolása, és adott esetben a visszaalakítása villamos energiává, amire az itt meglévő földgáztároló infrastruktúra szolgálhat. A jelenlegi projekt a felszíni technológiákra vonatkozik, de a hidrogén felszín alatti, porózus kőzetrétegekben való tárolási lehetőségeit is vizsgálják. Emellett a tényleges tiszta hidrogén tárolórétegekbe való besajtolását és kitárolását is kutatják. Ez az első lépés ahhoz, hogy a hidrogéntechnológia és a hidrogénipar valóban teret nyerjen Magyarországon; hogy az ország csökkentse az energiafüggőségét. Továbbá az első lépés a nagy teljesítményű, költséghatékony, szezonális villamosenergia-tárolás irányába is.
Jelenleg 4750 megawattnyi naperőmű üzemel Magyarországon, ebből 2900 megawatt az ipari, 1700 a háztartási méretű napelemekből származik. A klímastratégiában Magyarország azt fogalmazta meg, hogy 2030-ra 6,5 gigawattnyi napelemes kapacitásunk lesz, de ezt „minden bizonnyal túlszárnyaljuk, számítások szerint addigra 10 gigawatt lesz. Magyarország átlag áramfogyasztása ugyanakkor 6000-6500 megawatt, ezért a megtermelt többletáramot tárolni kell akkumulátorban vagy más formában. Jelenleg Magyarországon 25 megawattnyi ipari méretű akkumulátor van, így minden lehetőség fontos, amely kiváltja az akkumulátoros tárolást. Ilyen például a hidrogéntechnológia.