Minden fűszernövény egyben gyógynövény is
Ez a chili paprikákra is igaz. Bizonyos térségekben, ahol jellemzően higiéniás problémák vannak (a Gangeszből főznek, vagy a Mekongból isznak) fűszert-fűszerrel esznek, mert – bár nem tudatosan alkalmazzák – kell a kompenzáció. Ebben az értelemben a chili is gyógynövény, de senki ne tekintse csodaszernek.
A rendszeres, mértékletes fogyasztása jó hatással van az emberi szervezetre. A chili serkenti a vérkeringést, javítja az emésztést és antibakteriális hatású. A növény hatóanyaga a capsaicin, mely erős antioxidáns hatással is bír. Capsaicin tartalma miatt csökkenti a koleszterinszintet, és fájdalomcsillapító hatású. E hatását alkalmazzák reuma, migrén, fogfájás, pikkelysömör kezelésében külsőleg is.
Egyesek a „mazochisták növényének” tartják a chilit, hiszen sokan fogyasztása közben szenvednek, az ízeket már nem is érzik, csak a csípősséget. Ám nem egyformán érzékelik az emberek a csípőset, aminek részben genetikai, részben kulturális okai vannak, és kis mértékben a csípősség tűrésre „edzeni” is lehet.
A paprika azért termel capsaicint, hogy az állatok ne fogyasszák el jóízűen. Egyféle kémiai védekezés ez a növényevő állatok ellen. Egy növényen sem egyforma a capsaicin tartalom. Egyes kutatások szerint a második terméskötésben a legcsípősebbek a paprikák. Az érési ciklus során is változik a capsaicin tartalom a bogyóban. Egy hazai kutatás szerint az érési színátmenet idejében van a legtöbb hatóanyag a termésekben. Az érés későbbi fázisában már megindul a capsaicin kismértékű lebomlási folyamata. Vízelvonásos capsaicin növelés esetében, valójában egyáltalán nem növekszik az abszolút capsaicin tartalom, csupán a kevesebb víztartalom miatt „sűrűbb” lesz a termés, és a relatív capsaicin tartalma emiatt megnő. Ne gondoljunk jelentős változásra, hiszen 3 százalék vízveszteségnél már hervad a növény, 5 százaléknál pedig ráncosodik a bogyó.
Egyes termelők a levél gyűrögetésével emelik a hatóanyag szintet, ami valóban reakciót vált ki a növényből. Fizikai behatásra, válaszreakcióként a chili több capsaicint termel, mert úgy érzi „nincs biztonságban”, meg fogják enni. Ám ugyanúgy elérhetjük ezt a hatást, amikor levesszük az alsó leveleit a növénynek, vagy amikor megkapáljuk, és elvágjuk a növény harmatgyökereit. Amikor leszedjük az első terméseket, ugyanúgy sérül a növény. Tehát a műveléssel folyamatosan stresszben tartjuk, nincs szükség plusz beavatkozásra.
A világon pörög a chili nemesítés, sok új fajta jelenik meg évente. Sőt a termelők többsége is kísérletezik, keresztez. Ezzel a világon semmi gond nem lenne, de a médiában nem mindig jelenik meg minden részlet pontosan. A legeklatánsabb példa, a jelenlegi Guinness Világbajnok paprika a HP22B, ismertebb nevén a Carolina Reaper. Megtörtént a keresztezés és – bár pontos információja senkinek sincs – az biztos, hogy túl korán dobták piacra, így e rekorder fajtára rámozdult a világ. Ennek az lett a következménye, hogy a fajtára jellemző elvárt küllemi tulajdonságok elvétve jelentek meg a növényeken. Elkezdtek keringeni olyan információk, hogy ez a fajta 6-8 féle különböző formájú terméseket is hozhat, de ez nem baj, mert az is ugyanaz – ez persze nem igaz. Emellett a bejegyzett 2,243 millió SHU érték, szép lassan „lesüllyedt” 1,6 millió SHU-ra (ez a csípősség mértékegysége). Ebből az következik, hogy a keresztbeporzástól (hibridizálástól) még sok évnek kell eltelnie, és sok nemesítői munka szükséges még egy fajtával ahhoz, hogy tényleg stabil legyen.
A növényvédelem nagy odafigyelést igényel, de a termelők már tudják, mikor milyen kártevőre kell számítani. Kezdődik a szezon a lótetűvel, majd a csigakártétellel kell valamit kezdeni. Júniusban a növényházakban mindig megjelenik a szélesatka, illetve augusztustól a poloska kártétel a jellemző. Ezek tervszerű növényvédelmi kezelésekkel kordában tarthatók. A talajszint alatt sokkal nagyobb problémák vannak a monokultúrás termesztés miatt. Azt kell megoldani úgy, hogy paprika is legyen, és a talajélet is megmaradjon. Ehhez alternatív megoldások kellenek, illetve be kell iktatni egy kis vetésforgót is.