Miből legyen a kerítés?

2023-11-19 19:50:33 | Módosítva: 2023-11-19 19:59:17

Házunk összbenyomásához nagymértékben hozzájárul, hogy milyen kerítés határolja el az utcától. Az utcafronti kerítés meghatározó, az oldalsó és hátsó kerítések már nem annyira, ezért gyakori, hogy a kevésbé fontos oldalakra olcsóbb megoldás kerül, de a főfronton fontos a dizájn.


Sok féle megoldáson egyetlen cikkben nem tudnánk végigmenni, ezért most egy elég elterjedt formát választottunk ki; elkészülnek a kerítésoszlopok – rendszerint kőből, de lehet fém oszlop is –, majd az oszlopközöket kerítéselemekkel töltjük ki. Ez klasszikusan fából készült, mert az a legolcsóbb, és a szerelése is könnyű. Sajnos a karbantartás igénye viszont nagy, hiszen a szabadtéri fa elemeket legalább 2 évente le kell csiszolni, és újra kell festeni, ha hosszú élettartamot szeretnénk elvárni tőle.

Nagyon divatos a fát helyettesítő WPC kerítés

A WPC deszka a faforgácsból és hőre lágyuló műanyagból áll, amit magas nyomással formáznak. Mivel nagyobbrészt fa adja az alapját, megőrzi annak külalakját. A műanyag összetevőnek köszönhetően viszont ellenáll az időjárás viszontagságainak. Például nem korhad, és nem fakul, olyan mértékben, mint a deszkakerítés. Mindennek köszönhetően nagyon tartós, és nem igényli azt a rendszeres karbantartást, amit a fa alapanyagú kerítés. A WPC deszkákkal ugyanolyan könnyű dolgozni, mint a fával. Könnyű megfúrni, és a megfelelő elembefogókra könnyű felcsavarozni a kerítéselemeket. Terhelhetősége azért nem korlátlan, de megfelelő.

Fémkerítés

Az erősebb, tartósabb kerítéselemek fémből, gyakorlatilag acélból vagy alumíniumból készülnek. Ha összehasonlítjuk ezt a két fajtát, akkor mindegyik mellett lehet érveket és ellenérveket is találni. Az alumínium kerítés előnye, hogy mechanikai sérülés során a levegővel érintkezve újra egy védőréteg képződik, ami megakadályozza a rozsdásodást. Ez gyakorlatilag minden alumíniumra vonatkozik, emiatt a szabad térben az alu kerítéselemek csak esztétikai okból kapnak bevonatot. Az anyag önmagában szinte korlátlan élettartamot garantál. Cserében viszont drága.




Az acél sajnos nem viselkedik így, a nyers acél levegővel és nedvességgel érintkezve oxidálódni, rozsdásodni kezd, ezért a felületet tökéletesen elfedő bevonattal kell megvédeni. Ma már nagyon korszerű bevonatok vannak, amik addig, amíg meg nem sérülnek – pl. nekimennek autóval – addig tökéletes védelmet biztosítanak az acél kerítésnek is. Gondoljunk csak az autók karosszériájára; azok is acéllemezből készülnek, és ha vigyázunk rá, akkor évtizedekig nem fog rozsdásodni. De ahol megsérül, ott hamar pótolni kell a bevonatot, különben megindul a korrózió. Az acélkerítés esetén is szükséges a mielőbbi javítás javítófestékkel, ha sérülés éri. Az acél kerítésnek - felületkezelési módjának köszönhetően - így is kb. 30 év az élettartalma, tehát egy generáción át kitart, és cseréje általában csak akkor válik szükségszerűvé, amikor új trendek, technológiák miatt talán amúgy is változtatnánk a kerítésen.

Az acélfelület védelmére több – gyakorlatilag egyenértékű – technológia is létezik. Az acélkerítések porszórásos festését más néven színterezésnek nevezzük. Az eljárás lényege, hogy a zsírtalanított felületre elektrosztatikus szórópisztoly segítségével egy színezett műanyag-por alapú festéket hordanak fel, majd kemencében 160-200 Celsius fokon ráolvasztják. Az így kapott műanyag bevonat rendkívül tartós és rugalmas, valamint hő- és UV-álló. A technológia nem csupán praktikus és egyszerű, de környezetvédelmi szempontból is jobb, mint a hagyományos oldószeres festés, mivel használatával gazdaságosabb és tartósabb végeredményt kapunk.

Porszórással a hagyományos festéssel szemben tizedmilliméterre egyforma vastagságú bevonatot kap a fém felület; jól ellenáll az UV-sugárzásnak és az időjárási viszontagságoknak. Egy másik technológia a tűzi horganyozás. A tűzi horganyozás alapvető célja, hogy olyan védelmet nyújtson a fémeknek, mely ellenáll a vegyi-, és hőhatásoknak is. A tiszta acélszerkezetet horganyfürdőbe mártják, mely 435-450 °C-os. A horganymedencében a vas és cink reakciója által létrejött bevonat rárakódik az acélfelületre. Ez egy ún. elektrokémiai eljárás, melynek további előnye, hogy a zártszelvény oszlopok belső felülete szintén tűzi horganyozott bevonatot kap. A horganybevonat általános vastagsága 60-70 mikron.



Speciális igények esetén a tűzi horganyzott kerítéseket és oszlopokat tovább erősíthetjük színterezéssel. Színterezett termékek első lépésben galvanizáláson esnek át, majd később porszórásos technikával egy műanyaggal kevert festékréteget kapnak. Ez a két eljárás együtt szintén erős felületvédelmet nyújt a kerítéselemeknek.

A galvanizálás során a fémdarabot egy fémsó-oldatos galvánfürdőbe mártják. A galvánfürdő pozitív sarkára egy egyenáramú áramforrást kötnek, az acélszerkezetet pedig a negatív sarokra. A pozitív töltésű fémionok az oldatban a szerkezet felületéhez tapadnak, és 10 mikron vastagságú réteget hoznak létre rajta. A megszáradt termék később színterezésen esik át, így kapjuk a kész terméket. A galvanizálás önmagában a tűzi horganyozáshoz képest kevésbé tartós felületvédelmet biztosító eljárás.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Fémkerítések festése

Bárhogyan is óvjuk a külső fémkerítéseket és korlátokat, egy idő múlva a bevonatuk mindenképpen felújításra szorul. Az időjárás szélsőséges hatásai, és az előzőleg nem kellő gondossággal felvitt...


WPC anyagú teraszok tisztítása

Az egyre inkább alkalmazott WPC anyagú teraszok és egyéb padlójellegű burkolatok mondhatni szinte tisztítást nem igényelnek, ám azért a használatuk közben a felületük óhatatlanul elszennyeződik,...