Anglia
A készülődés már októberben elkezdődik, karácsonyi díszbe öltöztetik az utcákat,
decemberben megjelennek a Télapók, bár Angliában nem ünneplik a Mikulást. A karácsonyi
lapokat december elején elküldik egymásnak az emberek, és a kapott üdvözlőkártyákat
kiteszik a szobafalra. A gyerekek piros, hosszúszárú harisnyáikat december 24-én kikészítik,
mert karácsony éjjelén Santa Claus, vagy Father Christmas a kéményen át a kandallóba
ereszkedik, és megtölti ajándékokkal. Az angolszász karácsony nem ismeri a szenteste
fogalmát, ott december 25-én kezdődik az ünnep, az angolok e napon délelőtt mennek
templomba, s ezután bontják ki az ajándékokat, melyek - sokszor már jóval korábban
- a feldíszített fa alatt gyűlnek. Az előbbiekből adódóan az éjféli mise is hiányzik
náluk. Az ajándékozás után ünnepi ebéd következik. Angliában az ünnepi édesség
a karácsonyi puding, melynek alapja mazsola, füge, aszalt szilva és egyéb szárított
gyümölcsök, narancs- és citromlé stb.
Írország
Az ünnep december 13-án kezdődik, ez a 13 nap a Little Christmas (Kis Karácsony). Az ír családok december 25-én gyertyát állítanak az ablakpárkányra, fenyőfát díszítenek, majd whiskyt készítenek ki a Télapónak, sárgarépát a rénszarvasoknak. Az ajándékcsomag kibontása után, délután 2-3 óra körül fogyasztják el az ünnepi ebédet.
Franciaország
A karácsonyi ünnepeket megelőző adventi időszak kezdetét jelzi, hogy a Champs-Élysées fényben pompázik. A szenteste - hozzánk hasonlóan - Franciaországban is családi ünnep, de a katolikusok számára az éjféli mise nemcsak vallási, hanem társadalmi esemény is. A család minden tagja részt vesz az éjféli misén, és amíg a ház üres, megjön Karácsonyapó (Pére Noël, Pére Chellende), és a kikészített ragyogóan tiszta kis cipőkbe beledugja mindenkinek a maga ajándékát. Franciaországban elmaradhatatlan a fatörzs, a fahasábot formázó, mélyhűtött csokoládétorta.
Németország
Advent idején fenyőfát állítanak az üzletekben, lámpafüzérekkel, szalagokkal díszítik az utcákat. December 4-én, Borbála napján aranyesőágakat raknak a vázába, melyek karácsonyra kivirulnak. Megnyílik a karácsonyi vásár, ahol enni-inni és ajándékot vásárolni is van lehetőség. A német családok - a gyerekek bevonásával - szentestére karácsonyfát állítanak, a családtagok ajándékot adnak egymásnak. A gyerekeknek Karácsonymanó (Weihnachtsmann) hozza az ajándékot. Az ünnepi vacsora fő fogása a libasült, a püspökkenyér és saját készítésű karácsonyi aprósütemény.
Ausztria
A bécsi utcákat, üzleteket a "Csendes éj" dallama tölti be. Óriási karácsonyfákat állítanak a főtereken. A karácsonyi vásár a Városháza előtti főtéren, kis faházikókban zajlik, ahol az apró ajándéktárgyaktól a szőrmekabátig minden kapható. December 16-án elkezdődik a Bécsi Szimfónikusok karácsonyi koncertsorozata. December 24-én este minden bezár, mindenki otthon ünnepel. A gyerekeket sok családban a nagyszülők kísérik a városok utcáin, amíg a szülők a rejtegetett karácsonyfát feldíszítik.
Oroszország
Oroszországban szilveszter estéje a fenyőfadíszítés ideje. A gyerekeket Fagyapó, azaz "Gyed Maroz" ajándékozza meg.
Olaszország
Az ország különböző vidékein más és más karácsonyi szokások élnek. Az olaszok nem ugyanazon a napon kapják meg az ajándékokat. Észak-Olaszország egyes részein december 25-én Télapó (Babbo Natale) vagy a kis Jézus hozza az ajándékot, másutt Szent-Luca december 13-án. Rómában a Háromkirályok napján (január 6.) Befana, az öreg, de jóságos boszorkány, aki seprűn közlekedik, és kéményen át, juttatja el a csomagokat.
Spanyolország
A spanyol gyerekek nemcsak december 25-én, hanem január hatodikán a három királytól
is kapnak ajándékot. A nagyvárosi felvonulásokon a három király feldíszített szekéren
járja az utcákat.
Dánia
December hónap az ünnep jegyében telik, az utcákat, üzleteket kivilágítják, feldíszítik füzérekkel, fenyőágakkal. A gyerekek különleges karácsonyi bélyeggel üdvözlőlapokat küldenek egymásnak. A dán családok mennyezetre négy gyertyával díszített adventi koszorút akasztanak, és advent minden vasárnapján meggyújtanak egy gyertyát. A gyerekek saját készítésű díszekkel maguk díszítik a karácsonyfát és a lakást. A karácsonyi vacsora este 6 óra körül kezdődik.
Finnország
December 24-én délután a családok karácsonyfát díszítenek, este égő gyertyákat helyeznek a sírokra. A fenyőfát 20 nappal karácsony után bontják le.
Svédország
A december 24-től, január 6-ig tartó időszak a karácsonyi ünnep időszaka. Régen minden család hozott az erdőből egy fahasábot, meggyújtotta a nyitott kandallóban, és amíg égett, addig tartott az ünnep. Az ajándékot egy Jul-Bock nevű szalmából készült kecskebak hozza, aki a mennydörgés istenének, Thor-nak az állandó kísérőjére emlékeztet. Ilyen szalmából készült szerencsehozó kecskebakot állítanak a svéd családok a lakásajtóba vagy a karácsonyfa elé (az IKEA áruházban ezért kapható ilyen).
Norvégia
December első napján kezdődik a ház, a lakás feldíszítése, melynek elengedhetetlen kelléke a virág. A svédekhez hasonlóan kecskebakot és gabonakeresztet állítanak a ház elé, minden ablakba csillagot akasztanak. December 24-én égő gyertyákat tesznek a sírokra. Vacsora után, az ajándékok kibontása előtt a család körülveszi a a karácsonyfát.
USA
A jellegzetesen amerikai ünnep, a Hálaadás - a családi összetartozás jelképe -
november utolsó csütörtökén, elhalványítja a karácsonyt. A családok Hálaadáskor,
az 1620 novemberében az újvilágba érkező zarándokokra emlékeznek, akik az első évet
átvészelve, hálát adtak az Úrnak, hogy átsegítette őket a nehézségeken. A Hálaadást
követő héten kezdődik a karácsonyi készülődés. A Fehér Ház előtt felállítják
a hatalmas fenyőfát, melynek gyertyáit az elnök és felesége gyújtják meg. A családok
újra összegyűlnek, és közösen töltik el a szentestét, az ajándékokat a talpig
pirosba öltözött Télapó (Santa Claus) hozza.