Fenyő hosszabb távra

2014-12-17 14:15:11 | Módosítva: 2014-12-17 14:15:11

Elég groteszk belegondolni, hogy a szeretet ünnepére állítunk egy jelképet, a karácsonyfát, amit gyakorlatilag feláldozunk a szeretet ünnepének oltárán. Azzal szokták vigasztalni az így gondolkodókat, hogy ezek a fák direkt erre a célra lettek termesztve, nem erdőből vágták ki őket. Ez rendben is van, de ha már adott egy fa, amit 2 perc alatt ki lehet vágni, vagy 22 perc alatt ki lehet ásni, akkor miért ne élhetne tovább, javítva a kertünk így az adott település levegőjét is még évekig?


Egyes városokban (hazánkban például Gyulán) van olyan „Karácsony park”, ahová a lakásban lakók is elvihetik és kiültethetik a karácsonyfájukat. Idővel a terület egy kis fenyőerdőre kezd hasonlítani, ahol ki-ki meglátogathatja múltjának karácsonyfáit, akár nyaranta, egy kis piknikezéssel egybekötve.

A fenyő kiültetése

A gyökeres karácsonyfát célszerű fagymentes, de hűvös helyen tartani az ünnepekig, és lehetőleg minél kevesebb időt töltsön a fa a meleg szobában. Tegyük egy nagy vödörbe a tövét, és szórjuk körbe homokkal. Ez egyrészt nedvesen tartja, másrészt stabilan áll tőle a vödörben. A homokot tartsuk folyamatosan nedvesen, és a leveleit is jó, ha naponta vízzel megpermetezzük.

Ha jót akarunk tenni leendő kerti barátunkkal, akkor nem feltétlenül a szobában, inkább előszobában, vagy a lakás leghűvösebb helyiségében állítsuk fel az ünnepekre. Pár napos bent tartózkodása után néhány napig szoktassuk hidegebbhez, és ha nem fagyott a talaj, akkor ki is ültethetjük a kertbe. Fagyott talaj esetén ezzel tavaszig várni kell, addig is hűvös helyen, például a garázsban, a homokot rendszeresen nedvesítve várja meg a fa kiültetésének idejét.


Nem feltétlenül csak a szokásos fenyőfajok alkalmasak karácsonyfának, bármilyen örökzöld fenyő, tuja, ciprus, boróka alkalmas erre, ami megtetszik nekünk. És az sem lényeges, hogy a plafonig érjen, mert minél kisebb a fa annál könnyebben viseli az átültetéssel és a Karácsonnyal kapcsolatos megpróbáltatásokat. Kis odafigyeléssel tehát bármelyik gyökeres fa tavasztól a kertünkben folytathatja pályafutását.

A díszeket óvatosan tegyük fel, olyan csíptetőket ne használjunk, ami az ágakon, leveleken sérülést okoz, mert e sérüléseken gyorsan távozik a víz a fából, tehát egy fenyő képes úgy is kiszáradni, hogy öntözzük, de annyi levélsérülést szenvedett, hogy azon keresztül emberi példával élve „elvérzik.” A kiültetésre szánt fán csillagszórót és gyertyát se égessünk, jól mutat annak a fénye a fa mellett egy asztalon is.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Karácsonyfák és talpak

Amikor a karácsonyfa megvásárlására indulunk, rendszerint már van elképzelésünk, hogy mekkora fát szeretnénk, és mennyi pénzt szánunk rá. Vannak hagyományaink, amikhez ragaszkodunk, de időnként...


Karácsonyfa, nem csak egy hétre

Összeszedtünk néhány tippet, hogy mit érdemes tenni a gyökeres fenyővel azért, hogy túlélje az ünnepeket és még hosszú ideig dísze lehessen majd a kertünknek.