Legjobb persze, ha gyökeres fenyőt veszünk megfelelően nagy földlabdával, és több fokozatban szoktatjuk be a meleg légtérbe. A későbbi megtartáshoz azonban gondos kezelés mellett is kicsi az esély, különösen, ha egy kis nejlonzacskóban is elférő földlabdával vásároljuk meg.
A vágott fenyőnek igyekezzünk minél több vizet adni. Lehetőleg olyan talpban tartsuk, amibe lehet vizet tölteni. Amennyiben a már meglévő fenyőtartó talpunkba nem lehet vizet önteni, úgy csavarjuk a fa végét egy nedves ruhába. Ezt legalább kétnaponta vizezzük be újra. Az is sokat segít, ha a díszítés előtt néhány órával vízbe állítjuk a fát. Így megszívja magát annyira, hogy az legalább egy héttel meghosszabbítsa a szépségét. Egyesek ehhez a vízhez sót és egy kevés glicerint is javasolnak adni. Ezzel a módszerrel akár 2-3 hétig is megmarad a meleg lakásban.
Egyes szakvélemények szerint érdemes a vágott fenyő tövét a végleges beállítás előtt tömény sóoldatban tartani egy teljes napon keresztül – vagyis tömény sós vízzel töltött vödörbe állítani. A felszívódó só kinyomja a fenyő gyantatartalmát, és ez hosszú időre meggátolja a tűlevelek hullását.