A ledek között is vannak vibrálás-mentesek, magasabb frekvencián vibrálók (mint a szemkímélő TV-k) és (az alacsonyabb frekvencián) durván vibrálók. A gyártók sajnos többnyire nem teszik közzé ezt az információt.
A magasabb frekvencián vibráló ledek általában fényerő-szabályozható típusok. Ezekkel nincs is gond, mert általában minőségi termékek. A fényerő-szabályozást sok esetben a ledek váltóáramú meghajtásával oldják meg. Nagyfrekvenciásan nem is okoz gondod a vibrálás, mert azt a szem már nem is érzékeli. (Egyes vélemények szerint azért ez is rossz.) A problémát a 100 Hz alatt vibráló, többnyire a hálózati 50 Hz-en villódzó led fényforrások okozzák. Ezek olcsó elektronikát tartalmaznak, nem kímélve a szemünket. Kevésbé fontos helyekre (mellékhelyiségek, folyosók, garázsok, lépcsőházak stb.) gazdaságos megoldás lehet, de az érzékeny szeműek semmiképp ne használják intenzíven, például olvasólámpának. Nem célszerű nappaliba, gyerekszobába, étkező asztal fölé sem tenni, tehát olyan helyekre, ahol sokat tartózkodunk, és erősebb fényre van szükségünk, mert ugyanúgy elfáradhat a szemünk, mint egy olcsó fénycsöves munkahelyen.
Magunk is le tudjuk ellenőrizni
Hogy egy fényforrás vibrál vagy sem. Telefonunkon – ha erre van lehetőség – akkor kapcsoljuk ki a villódzás-gátló kapcsolót a kamera applikációban, majd így közelítsünk rá a fényforrásra. Az élő képen intenzív villogást, hullámzást fogunk látni azoknál a fénycsöveknél, amelyek túlságosan alacsony frekvencián rezegnek. A kijelzőn a vízszintes csíkozódás által tehát meg tudjuk állapítani, hogy a fényforrásunk vibrál vagy sem, és több fajtát is összehasonlítva a vibrálás erősségében is rangsorolni tudunk.
Nem csak a ledről, de a fénycsövekről is meg tudjuk állapítani, ha vibrálnak, sőt még a hagyományos izzó vibrálása is érzékelhető, igaz ez utóbbi esetben lényegesen gyengébb, gyakorlatilag egy 50 Hz-es izzás ingadozás figyelhető csak meg.
Minél gyengébb minőségű egy fénycső, azaz a meghajtó elektronikával minél inkább spórolni akart a gyártó, annál durvább a csíkozódás a fényképen, a kijelzőn. A minőségi, egyenárammal meghajtott led chipek nem vibrálnak, így csíkozódás sem figyelhető meg, ahogy a nagyfrekvenciás fényerő-szabályozható led lámpák esetében sem.