Led fénycső a hagyományos helyére
Meglévő T8 armatúrába tökéletesen illeszkedik minden led fénycső, tehát akár meg is hagyhatjuk a lámpatestet. A nagy különbség azonban az, hogy a led fénycsövek beépített tápegységgel rendelkeznek, így a hagyományos fénycsőhöz szükséges gyújtót és előtétet (fojtót) távolítsuk el. Az egyszerűség kedvéért a fojtót egyszerűen áthidalhatjuk, viszont, ha a ezt nem tesszük meg a led fénycső tönkremegy. A led fénycső működéséhez kizárólag hálózati 230 volt szükséges. Ezután az „input” feliratnál lévő érintkezőknél kössük az egyikre a fázist a másikra a nulla vezetéket és kész. A másik oldalon nem kell vezetéket bekötni. Ezt nevezzük egyoldalú bekötésnek.
Van megoldás arra is, ha úgy szeretnénk átalakítani a régi armatúrát, hogy a led csövet tetszőlegesen rakhassuk be. Utóbbi megoldásnak akkor látjuk igazán hasznát, ha az átalakítás és csövek beszerelése nem egyszerre történik, vagy ha a munkának csak egyik részét végezzük mi. Ilyenkor a ledes fénycső két oldalról lesz betáplálva (ha egyébként erre alkalmas), az egyik oldalon a fázist, a másik oldalon a nullát fogja megkapni.
Egyes ledes fénycsövekhez adnak egy – a hagyományos fénycső gyújtójára igen-igen hasonló – alkatrészt, amit be is lehet helyezni az eredeti gyújtó helyére. Ez valójában egy rövidzár. Ennél a megoldásnál nincs szükség a régi armatúra alkatrészeinek kiszerelésére, hanem a „rövidzár” behelyezése, és a fojtótekercs áthidalása után a ledes fénycső egyből a helyére tehető.
A ledes fénycső végén az érintkezők elfordíthatóak, hogy mindenféle armatúrába be lehessen tenni őket.
Egyoldalas
bekötés
Hagyományos
fénycsöves armatúra átalakítása
LED fénycsöves
armatura bekötése