A hőszigetelés sorrendje

2022-08-20 10:05:19 | Módosítva: 2022-08-20 10:10:24

A hőszigetelést könnyű elrontani, és az egyik legáltalánosabb probléma a nem megfelelő sorrend. Hiába valókká válhatnak a minőségi alapanyagok, ha kihagyunk épületrészeket, mert evvel sokszor több kárt okozunk, mint amennyi hasznot. A megfelelő szakember kiválasztása is sajnos nagyon nehéz, mert hiába ismerik a kivitelezők az alapanyagok felhasználását, ha alapvető ismeretekkel nincsenek tisztába, esetleg látványos, de rossz lesz a végeredmény.


Például nem mindegy

Nem mindegy, hogy előbb a födémet vagy a homlokzatot hőszigeteljük-e. Ha a födém nincsen szigetelve, akkor a homlokzati hőszigetelés szinte értelmetlenné válik, és ez fordítva is igaz. A lakás melege hasonlóan távozik az épületből, mint amikor egy gyertya ég. Felfelé távozik a legtöbb hő, de az oldalirányú áramlás is jelentős. Próbáljuk ki, óvatosan tegyük a kezünket egy égő gyertya lángja fölé, érezni fogjuk, hogy hol a legmelegebb. A mennyezeten hasonlóan távozik a fűtött lakás hője, hiába van a homlokzat leszigetelve.

Elsőként határozzuk meg azt, hogy a házon melyek azok a helyek, amik a legkevésbé szigeteltek. Általában ez a födém, így az esetek jelentős részében itt kell kezdeni a szigetelést. Ez a hőszigetelések egyik legegyszerűbb munkálata, hiszen mindössze méretre kell vágnunk a szükséges szigetelőlapokat, és szorosan egymás mellé kell fektetni a padláson. Ha ún. lépésálló hőszigetelőlapokat választunk – amik keményebbek –, akkor a padlás ugyanúgy használható marad, járható marad a felülete.





A födémszigeteléssel sok energiát spórolhatunk meg, de a következő még ne a falak burkolása legyen, mert ennél sokkal fontosabb a lábazat. Az egyik legnagyobb hiba a házak szigetelésekor, ha a lábazat kimarad. Ide olyan hőszigetelő lapokat kell választani, melyek képesek tartósan ellenállni a nedvességnek. A lábazat szigetelése után érezhetően melegebb lesz a padló a lakásban.

Amikor a födém és a lábazat készen van, csak ez után következzen a homlokzat hőszigetelése, mert normál esetben a falakon keresztül cserélődik a legkevesebb hő. Természetesen, ha a teljes homlokzati szigetelést végzik, munkafázisban lehet az utolsó lépés a lábazat hőszigetelése, de ne teleljünk át éveket csupasz lábazattal.




A homlokzati hőszigetelés és a lábazati hőszigetelés szakszerű kivitelezése is nagyon fontos, mert ha hőhidak alakulnak ki, páralecsapódás és így penészesedés lesz a falakon, éppen abban a magasságban, ahol a bútorok is akadályozzák a levegő szabad áramlását, ami nagyon kedvez a penészesedés kialakulásának.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Belső hőszigetelés tapétával

Az tagadhatatlan, hogy az épületek hőszigetelését hathatósan csak külső szigetelő réteg falra erősítésével lehet megoldani. Ez azonban jelentős beruházás, és nem is mindig megoldható, pl. egy...


Mikor és mivel szigeteljünk

Egy új ház építésénél, de még felújításnál is fontos gondoskodni az épület hőszigeteléséről. Az építtetőnek előbb-utóbb döntést kell hoznia arról, hogy milyen anyagot válasszon erre a célra....