Műholdvevők felszerelése és karbantartása

Figyelembe véve a lehetőségeket el kell döntenünk, hogy a tetőre vagy például a ház oldalsó falára kívánjuk helyezni a parabola tükröt. Mindkét esetben ügyelni kell arra, hogy a venni kívánt műhold pozíciójára beállítható legyen a parabola tükör. Ha több műhold vételét szeretnénk, akkor antennaforgatót kell alkalmazni, amely a szobából szabályozható, és mindig a kívánt műholdra forgatja a parabolát. A tetőn elhelyezett antennarúd alkalmazása esetén a fellép szélnyomás miatt a tetőgerendához szilárdan kell rögzíteni a tartó rudat, és gondoskodni kell a villámvédelemről is. Oldalfalra szerelésnél lényeges követelmény, hogy a falfelületnek kell szilárdságúnak kell lennie, hogy elviselje az antenna súlyát és a szélnyomás hatását, különösen akkor, ha a parabola átmérje 110 cm.

Szerelés sorrendje

  1. Szerelés első lépéseként jelöljük ki az antennatartó helyét a falon úgy, hogy függőlegesen felhelyezzük a tartót a falra és bejelöljük a 3-4 db tartócsavar helyét.
  2. Fúrjunk 3 db 12 mm-es átmérj furatot a falba és helyezzünk beléjük M12-es fémdübeleket.
  3. Helyezzük fel függőlegesen a tartót a falra és 12x100-as, hatlapfejű facsavarokkal rögzítsük.
  4. Szereljük fel a parabolára a földön: a beállító lemezt és a fejtartó rudakat.
  5. Szereljük fel az összeszerelt parabolát a tartórúdra és rögzítsük az állítócsavarokat.
  6. Szereljük fel a fejet a fejtartó rudakra.

Parabola beállítása

A beltéri egységet a gyártó mellékelt „Szerelési útmutatója” szerint kell összeszerelni és csatlakoztatni a fejet a Tv- készülékhez. A beltéri egységet koax-kábel köti össze a fejjel.
A parabolatükör irányba állítására két lehetőség nyílik: a műszeres vagy kézi beállítás. A pontos és gyors beállítás – amit a szervizek végeznek – műszerrel történik úgy, hogy a fej és a koax-kábel vége közé iktatják be a mérőeszközt, és bekapcsolják a beltéri egységet. A beállításkor az antennát a megfelel, függőleges és vízszintes pozícióba kell forgatni, és utána rögzíteni kell. Mikor a műszeren a jel eléri a maximális értéket és a tévén a kép tiszta, megtörtént a beállítás. Másik mód: iránytűvel beállítják közelítően a pozíciót, majd először vízszintesen elmozdítják az antennát és rögzítik. Ezután lassan elkezdik függőlegesen a tükröt elmozdítani és figyelik a kép minőségét. Ezt a vízszintes és függőleges elmozdítást addig végzik, míg el nem érik a helyes pozíciót, amikor a kép tiszta és éles.
Könnyebb a beállítás a korszer digitális műholdvevőknél (pl. a különböző Columbia és Digital 4000-es sorozatoknál), mivel az antenna irányba állítása nem igényli a kivezérlést ellenőrző műszer közbeiktatását. Ezeknél a készülékeknél a vízszintes és függőleges jel nagysága minden csatornánál látható, sárga és piros sáv formájában. A sávok hossza jelzi az antenna beállítás helyességét.
A műholdvevők különösebb karbantartást nem igényelnek, időnként a parabolatányért a lerakódott piszoktól meg kell tisztítani. Téli időszak után célszer a csatlakozásokat megvizsgálni, a szennyeződéseket a csatlakozókról eltávolítani. Ha a koax-kábel szigetelésén repedések jelennek meg, cseréljük ki a kábelt.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Vigyázat! Itt csalnak!

Valószínűleg sok ezer Kft. és Bt. kapott olyan hivatalosnak tűnő levelet, hogy fizessen be gyorsan 24 ezer forintot, mert különben még pótdíjat is kell majd fizetnie.


Digitális mérlegek

Lassan kiszorulnak a piacról a régi, analóg, mechanikus mérlegek. Az új változatokban a digitális szó rendszerint a kijelzés módjára utal, és a mechanikus "erőmérő" szerkezet ezekben az eszközökben...