Illatos gyógyvizek

2024-02-01 12:54:19 | Módosítva: 2024-02-01 13:14:21

Akinek van otthon pálinkafőzője, nagyon egyszerűen készíthet vele akár friss, akár szárított gyógynövényekből hidrolátumokat is. Ezek egyébként az illóolaj gyártás melléktermékei, ám ha nincs elég növényünk, akkor illóolajunk ugyan nem lesz, de hidrolátumunk még lehet…


Akár otthon is elkészíthetőek

Ezek a növényi vizek használhatók arcvíznek, testpermetnek, de némelyikkel akár limonádékat, teákat, bólékat és süteményeket is ízesíthetünk. Érdemes a tél közeledtével narancs-, vagy citromhéjból készíteni ilyet, de a lucfenyő hidrolátuma is nagyon kellemes illatú. A növényi alapanyagot tegyük a cefretartályba vízzel együtt, vagy ha a készülékünk alkalmas rá, vegyünk a cefretartályra egy növénytartó tornyot. Ebben az esetben a cefretartályba kerül a víz, fölé a toronyba a növényi részek. Ekkor a gőz megy át a növényi részeken, és az viszi magával az illóanyagokat, melyek a folyamat végén hidrolátumként csapódnak le. A torony nélküli megoldásnál a növények a vízben áznak, majd átmennek gőz halmazállapotba, végül lecsapódnak. Kicsiben, pálinkafőző nélkül is készülhet hidrolátum, edények segítségével, erről a módszerről több videó is található az interneten.


Illatos vizek, de nem csak az illat a lényeg

A hidrolátumok közel azonos gyógyhatással rendelkeznek, mint a növény, amiből nyerték, illetve annak illóolaja, de annál szelídebben, gyengédebben hatnak. Az illóolajok egyik előállítási módja a vízgőzzel történő desztilláció, ennek során keletkeznek tehát az aromavizek is, miután elkülönítik a desztillátumból az illóolajat. A hidrolátum tartalmazza a növény vízben oldódó hatóanyagait. Általában gyenge hatóanyagokról beszélhetünk, amelyek bőrbarát és gyulladáscsökkentő hatással bírnak, kellemesen hűsítenek, és hidratálják a bőrt. Enyhébb hatásuk miatt olyanoknál is lehetővé válik a gyógynövények erejének használata, akik egyébként az illóolajukra érzékenyen reagálnak, és legfőképpen a gyermekek esetében is nyugodtabban javasolhatók.

Használhatók azonos illóolajjal, így erősíthető a hatás. Amennyiben terápiát folytatunk, dicséretes, ha kombináltan használjuk (pl. rózsaolajat rózsavízzel, levendulaolajat levendulavízzel) a rendelkezésünkre álló anyagokat – természetesen előtte végezzünk allergiatesztet, és olvassuk el a figyelmeztetéseket. Sebkezelésnél is hasznukat vehetjük. Férfiaknak borotválkozás utáni arcvízként szintén jó szolgálatot tehetnek. Párologtató lámpában használhatjuk a kellemesebb illatúakat. Vasaláskor felfrissíthetjük velük a ruhát, és felüdíthetjük a lelkünket. A legtöbb hidrolátum alkalmazható belsőleg is, tarthatunk néhány hetes ivókúrát felhasználásukkal. Másfél liter vízhez adjunk 10 ml aromavizet, és ezt fogyasszuk el a nap folyamán.


Belsőleg is használható – némelyik

Ez esetben nagyon fontos körültekintően megválasztani az elfogyasztásra szánt terméket. Mindenképpen nézzük meg az összetételét, mivel csak a tiszta és kiváló minőségű aromavizet szabad elfogyasztani. A jó minőségű növényvizek nem tartalmazhatnak semmiféle adalékanyagot, tartósítószert (még alkoholt sem), és ha lehetséges, bio-minősítésűt válasszunk. A propilén-glikol tartalmúakat messziről kerüljük el, nem csak azért, mert nem ajánlott elfogyasztani, hanem mert szinte biztos, hogy hamisítvánnyal állunk szemben, mivel ezt az anyagot használják azon növényvizek esetében emulgeálószerként, amelyek vízből és illóolajból lettek előállítva.

Nagyon gondosan kell eljárnunk tartásukkal kapcsolatban, mert felbontás után ezek könnyen romlanak. Tartsuk sötét, hűvös helyen, és néhány héten belül használjuk fel. A kozmetikai célra beszerzett vizet se tartogassuk néhány hónapnál tovább. Ez esetben hasznunkra lehet, ha áttöltjük egy pumpás üvegcsébe, és így mindig higiénikusan tudjuk használni, anélkül hogy minden kinyitás alkalmával kórokozók fertőznék meg a vizünket. Egyáltalán nem olyan bonyolult, vagy körülményes, mint amilyennek először tűnik, de lényeges, hogy a saját érdekünkben megtanuljuk a felhasználásuk szabályait.

Következzen egy kis kalandozás az aromavizek világában, mely során kiderül, hogy milyen csodálatos gyógyító és szépítő hatásokkal rendelkeznek.

Borsmenta hidrolátum


Frissítő és élénkítő illatú. Pórusösszehúzó. Felfrissülést hoz a forró nyári napokon. Tonizálóan hat az izomzatra és a véredényekre. Hűsítő hatása van a duzzadt vénákra, visszerekre. Ajánlott a vérkeringés stabilizálására, a koncentráló képesség fenntartására. Csepegtessünk a hidrolátumból a tarkóra, majd gyors mozdulatokkal simítsuk fel a haj irányába. Hatásos, ha a kar- és a térdhajlatokba visszük fel. Napégés utáni borogatásokhoz is adhatjuk. Felerősödik a hatása, ha pár csepp borsmentaolajjal keverve használjuk. Várandóság idején és gyermekek esetében 6 éves kor alatt kerüljük a borsmentaolaj használatát. Belsőleg fogyasztva segít szédülés és alacsony vérnyomás esetében.

Citromfű hidrolátum


Nyugtatja, gyógyítja az irritált, érzékeny és gyulladt bőrt, valamint elősegíti normál működését. Alkalmas sebkezelésre, testápolásra, hüvelyfertőzése és kisebesedett babapopsi kezelésére. Ajánlott zsíros és tisztátalan bőrre arcvízként. Megfelelő hajvíznek és szájápolásra is. Férfiak használhatják arcvízként borotválkozás után, esetleg tölgymoha- és cédrusolajjal gazdagítható. Belsőleg vérnyomáscsökkentő, antidepresszáns, szorongásoldó.

Levendula hidrolátum


Nyugtat, hűsít, regenerál, tisztít. Gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású. Minden bőrtípusra, még a nagyon érzékeny bőrre is megfelelő. Számos bőrprobléma esetén kitűnő választás, mert enyhíti a bőr kisebb tökéletlenségeit. Nyugtató és tonizáló arcvíz „készíthető” belőle. Sötét üvegcsében tartsuk felcímkézve, dátummal ellátva. Hajvízként hetente 1-2 alkalommal masszírozzuk a fejbőrbe. A kisbabák bőrápolására és popsitörlésre szintén kiváló. Rovarcsípésre is tehetjük. Nagy felületű égési sérülések orvoslója önmagában, esetleg rózsavízzel és/ vagy borsmentavízzel keverve. Aki nehezen barátkozik meg az illatával, keverheti más növényvízzel. Virágokat is locsolhatunk vele, mert baktériumölő hatású, és távol tartja a kártevőket. Tarthatunk vele ivókúrát is.

Neroli hidrolátum


A száraz bőr frissítő, tisztító, hidratáló, regeneráló arcvize. Naponta többször permetezzük vele az arcot. Kitűnően ápolja az érett, érzékeny és zsíros bőrt. Visszaadja a bőr ragyogását. Mivel erős összehúzó hatással rendelkezik, ezért nagyon száraz bőrre csak 20%-ban levendulavízzel, rózsavízzel és gerániumvízzel keverve ajánlott. Használható vasalásnál, párologtathatjuk aromalámpából. Felhasználhatjuk kozmetikumok előállításánál (arckrém, testápoló, testpermet, parfüm, dezodor). Ha elfogyasztjuk, élvezhetjük antidepresszáns és szorongásoldó hatását. Fényérzékennyé teszi a bőrt, alkalmazása során kerüljük a napfényt.

Rozmaring hidrolátum


Frissítő, élénkítő, regeneráló tulajdonságú, fokozza a vérbőséget. Méregtelenít, serkenti a keringést, feszesíti a bőrt. Javallott zsíros, tisztátalan, élettelen bőrre. Szabályozza a faggyú kiválasztását, tisztítja az eltömődött pórusokat. Széppé és élettelivé teszi a bőrt és a hajat. Használhatjuk hajvízként, mert fokozza a fejbőr vérkeringését, serkenti a hajnövekedést, erősíti a hajat, kezeli a korpásodást. Jól kombinálható cédrusolajjal. Ivókúrája alacsony vérnyomás esetén ajánlható; méregtelenít, valamint hormonálisan kiegyensúlyoz. Gyermekeknek nem ajánlott.

Rózsa hidrolátum



Sejtregeneráló, hidratáló, feszesítő, ránctalanító, tisztító, pórusösszehúzó, kiegyensúlyozó hatással bír. Minden bőrtípusra alkalmas. Eredményesen használható ekcéma, akne, hüvelyfertőzés, kisebesedett babapopsi és mellbimbó kezelésére. Naponta többször spricceljük az arcra. A száraz, igénybe vett arcbőrt hidratálja és felfrissíti. Regenerálja a napégette bőrt. Borotválkozás után is hasznos. Használhatjuk vasalásnál, illetve párologtatható is. A túlerőltetett szemeknek áldást jelent a hidrolátummal átitatott pamutkorongos borogatás. Masszírozhatjuk a fejbőrbe. Ivókúraként alkalmazva depresszió, szorongás, stressz, álmatlanság esetén tehet jó szolgálatot, valamint hormonálisan kiegyensúlyoz. Kozmetikumokba keverve használhatjuk a vízfázist részben- vagy teljesen kiváltva vele.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Chili: gyógy- és fűszernövény is

A chili paprika érdekes helyet foglal el a kultúrnövények között. Rendelkezik gyógyhatással is, fűszer is, ám mégis élvezeti termékként tartjuk számon. Zöldségként termesztik, de nem...


Az újdonságok csak itthon újdonságok

Sok növény él a Földön, amelyek szóba jöhetnek kiskerti termesztésben itthon is A manuka (Leptospermum scoparium) leveleiből ízletes tea készíthető, és az külön előny, ha valami gyógynövény és...