Fűszernövények „tartósítása”

2021-10-14 19:47:40 | Módosítva: 2021-10-14 19:56:09

A gyógynövények hatóanyagainak egyik kivonatolási lehetősége a tinktúra, ahol az alkoholt, mint oldószert használják fel. Ehhez hasonló elven működik, ám a végeredmény mégis teljesen más, amikor borban áztatják a gyógynövényeket. Így a bor újabb íz- és hasznos hatóanyagokkal gazdagodik. De olajban és ecetben is tárolhatunk fűszernövényeket. Egy szó, mint száz: nem csak szárítással lehet fűszert tartósítani, csak azért mert az a legmegszokottabb.


Jót a jóval párosítva

A nyár folyamán a kertünkben megtermő fűszernövényeknek egy jó tartósítási módja, ha olajban, ecetben vagy alkoholban kivonatoljuk és eltarthatóvá tesszük őket. A bor gyógyhatását már Hippokratész is ismerte és alkalmazta, külsőleg és belsőleg egyaránt, és az akkori orvosok gyógy- és fűszernövényeket is adtak e nemes italhoz a hatás fokozása érdekében. A római Plinius a Historia Naturalis című könyvében több mint hatvanféle gyógyborról írt. Napjainkban a gyógyborok már kiszorultak a gyógyszerkönyvekből, a gyógyszertárakból és az orvosi javallatok közül is, aminek oka, hogy a korszerű gyógyszerekkel kapcsolatos alapvető elvárás a hosszú ideig eltarthatóság, stabil és állandó hatóanyag-tartalom, emiatt az egyszerűen kezelhető orvosságok felé tolódott a piaci igény.


Házilag azonban érdemes a régi módszereket is alkalmazni, hiszen egy gyógybor ajándéknak is kiváló, enyhébb betegségek kezelésére is alkalmas. A gyógyfüveket emellett nem csak borban, hanem olajban és ecetben is lehet áztatni hatóanyag és aromaanyag kivonás céljából. Mindhárom termék szinte ugyanúgy készül, az üvegbe tett gyógynövényekre bort, ecetet, vagy olajat öntünk, és sötét hűvös helyen tartva néha összerázogatva várjuk, hogy a növények hatóanyagai kiázzanak, és egyben egyedi ízt adjanak az italnak. Az így elkészült gyógybort magában is fogyaszthatjuk, az ecetet salátákra tehetjük az olajat pedig sütéskor használhatjuk föl.

Gyógyborok

A borokat az ókorban kezdték használni gyógyszerként és gyógyszer-alapanyagként. Az ókori Rómában gyakran áztattak koriandert, ánizst, mirtuszt és mentát a borba. Utána a középkorban – ami nem a jó higiéniai viszonyairól volt híres – a bor alkoholtartalmának és a benne áztatott növények baktériumölő tulajdonságának lett fontos szerepe, hiszen a középkorban a víz szennyezettsége miatt e készítményeknek jó szolgálatot tettek. Sok szerzetesrend foglalkozott ilyenek készítésével, hiszen ott a szőlészet, borászkodás és a gyógynövényekkel való munka már adott volt, csak össze kellett kapcsolni ezeket.

A Magyar Gyógyszerkönyv 1909-es kiadásában megtalálható a chinabor, pepszines bor és antimonos bor receptje. Egy későbbi, 1954-es kiadása a gyógyszeres bort így jellemzi: „A gyógyszeres borokat növényi drogokból fehérborban (vinum album) való áztatással, illetőleg egyéb gyógyszerekből oldással oly módon készítjük, hogy a kész gyógyszeres bor 13 v/v % alkoholt tartalmazzon.”

Igyekezzünk úgy kiválasztani a hozzávalókat, hogy a borhoz ízében, illatában és hatásában harmonizáló gyógynövények kerüljenek bele. A gyógyfüves borok macerációval készülnek, azaz a gyógynövényeket áztatni kell a hideg borban, ami minimum 5-8 napig tart. Közben érdemes kóstolni a terméket, mert egyes erősebb ízű növények kisebb adagban kellemes ízt adnak a bornak, nagyobb mennyiségben, vagy hosszasabb áztatás után ez kellemetlen ízűvé is válhat. A gyümölcsös jellegű ízek hamarabb, a kesernyések később kerülnek át a borba. A megfelelő íz elérése után szedjük ki a növényeket, és ülepítsük vagy szűrjük át a bort, hogy ne maradjanak benne apró növényi részek, ezt követően palackozható a bor.

Egy példa, egy korabeli füveskönyvből: ezerjófű vörösborban. Öt dkg szárított növényt egy liter félédes vörösborban vagy házi meggyborban áztatunk egy hétig. Szűrés után, napi 1-2 evőkanálnyit fogyasztunk belőle a főétkezés előtt. Kiváló étvágygerjesztő.

Nem csak egy-egy gyógynövény, hanem akár azok keveréke is használható gyógyborok készítéséhez, erre egy régi példa: 10 rész ezerjófű, 10 rész fehérüröm, 10 rész vidrafű, 20 rész kamilla, 20 rész borókabogyó keverékét két héten át minőségi borban áztatjuk, meleg helyen, majd átszűrjük. Erős hatású szer, étkezés előtt mindössze evőkanálnyit javasolt fogyasztani belőle.


A hársfa virága nagyon kellemes ízű, és meghűléses betegségek enyhítője. Nem csak teaként, gyógyborként is megkóstolhatjuk. De ennek volt egy erjesztett változata is, ahol nem kész borban áztatták, hanem négy liter vízben felforraltak fél kilogramm cukrot, felszeletelt citrom került ehhez, és 5-8 dkg hársvirágot tettek hozzá. Hűtés és szűrés után borélesztővel oltották, erjedés és letisztulás után lefejtették.

A kamillás gyógybor mindössze egy éjszaka alatt elkészül: egy liter édes fehérborba (almabor is jó hozzá) két evőkanálnyi kamillavirágot áztatunk, melyet reggel átszűrünk. Kiváló gyógyszere légzési, emésztési és reumatikus eredetű panaszoknak.

Gyógyhatású gyümölcsök is kerülhetnek a gyógyborba (az ágyas pálinkák mintájára). Vörös áfonyából bélfertőzés ellen, feketeáfonyából pedig hasmenésben szenvedőknek készítettek gyógybort. De zöldséget, az articsóka bimbóját is áztatták borban, ez a népi megfigyelések szerint az epeműködést serkentette.

Fűszerolajok

Nagyon értékes és egészséges ajándék a fűszerek zamatával gazdagított olaj. Szép üvegbe téve egyedi ajándék. Az olaj legyen a lehető legsemlegesebb ízű, mint a napraforgó, repce, mogyoró, rizs, vagy olívaolaj. Az ízesítő anyagok legyenek minél kisebb víztartalmúak, mert az olaj és a víz nem férnek össze. Az érlelést szűrés követi, ezután minél hamarabb fogyasszuk el, vagy tartsuk sötét, hűvös helyen. Ajánlatos inkább többször kisebb mennyiséget készíteni. 

Néhány példa


Bazsalikomos olívaolaj: egy kis csokor megtisztított bazsalikomra öntsünk 250 ml hidegen sajtolt olíva olajat. 2-3 hét érlelés után szűrjük le.


Fokhagymás olaj: szeleteljünk fel 3 db megtisztított fokhagymagerezdet, tegyük egy üvegbe, és öntsünk rá 0,5 liter hidegen sajtolt olajat. 2 hét áztatás után szűrjük le.


Narancsos-rozmaringos salátaolaj: 1 db bio-narancs héját hámozzuk le nagyon vékonyan, tegyük egy üvegbe, tegyünk mellé 1-2 rozmaring ágacskát, és öntsünk rájuk 250 ml extra szűz olíva olajat.



Chilis-citromos fűszerolaj: reszeljük le 2 db nagy, kezeletlen héjú citrom héját. Tegyük egy befőttes üvegbe, adjunk hozzá 2-3 db szárított chili paprikát és 1 db babérlevelet. Öntsük fel 0,5 liter hidegen sajtolt olajjal.


Fűszerecetek

Fűszerecet készítéséhez szinte bármelyik fűszernövény alkalmas, a friss zöldfűszerekből kellemesebb aromájú ecet lesz – de szárított fűszerekből is készíthető. A termék alapjául 6 százalékos alma- vagy borecetet szokás használni, tehát a boltban kapható 10 százalékost még hígítsuk. A megmosott, de már nem nedves növényeket tegyük egy üvegbe, öntsük rá az ecetet, és ledugózva érleljük két hétig. Amennyiben gázképződés tapasztalható, akkor néha nyissuk ki az üveget, majd zárjuk vissza.

A klasszikus fűszernövényeken kívül készíthetünk még virágeceteket is, például sarkantyúka, körömvirág, levendula virág felhasználásával. A kakukkfűre töltött ecet sok vasat és magnéziumot tartalmaz. Nagyon jó fertőtlenítő és köptető hatású, de jó a bélbetegségekre is. A zsályaecet torokfájás és fogínybetegségek ellen kiváló gargarizáló folyadék, mely fertőtlenítő és vérzéscsillapító hatású. Az oregánós ecet gyulladáscsökkentő hatású. Ez is antimikrobiális, ezért fertőtlenítő szerként lemosáshoz vagy belsőleg is használhatjuk. Megfázás vagy influenza esetén jótékony, de bőrgomba ellen is bevethető ecsetelő szerként. A rozmaringos fűszerecet a keringési rendszerre hat kedvezően, például jó az alacsony vérnyomásra.

Keverékeket is érdemes kipróbálni ecetben, például a rozmaring, zsálya, kakukkfű, citromfű összeállítást. Ez egy kellemes ízű, erős aromájú folyadék, megfázásos időszakban jót tesz. A lestyán, tárkony, borsikafű, izsóp keveréke ecetben elnyeletve kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító, ami az epekő oldásában is segítségünkre lehet. A menta, majoránna, metélőhagyma, kapor keverék ecetben áztatva szélhajtó hatású, és gyomorerősítő.

Érdemes otthon is kísérletezni a gyógynövényes borok, fűszerolajok és fűszerecetek készítésével, mert egyszerűen, nagyon változatos és egészséges íz kombinációkhoz juthatunk.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Zamatos zöldfűszerek

A fűszernövények ételeink ízesítésére használatosak, és többnyire gyógyhatással, emésztést segítő tulajdonsággal is rendelkeznek. A fűszereket használhatjuk szárítva, aprítva az ételre szórva,...


Növények balkonládákban

A balkonládák kedvelt díszítőeszközei az ablakoknak. Előnyük, hogy szép kilátást nyújtanak, díszítik az ablakot, a nyitott ablakból könnyen gondozhatók. Hátrányuk, hogy némileg vonzzák a...