A leggazdaságosabb fűtés átmeneti időszakban
Minden hőszivattyús elven működő berendezésre jellemző, hogy 1 kilowattóra áramból átlagosan 3-4 kilowattóra hőenergiát állít elő. Ezt azért tudja megtenni, mert a villanyáram ebben az esetben nem közvetlenül alakul fűtési energiává, hanem csak magát a hőszivattyút működteti, ami a környezet hőjét vonja ki, és alakítja lakásunk fűtésére szolgáló hőenergiává.
Egy normál split klíma ára beszereléssel együtt 300-600 ezer forint. Ez 25-30 m2 kifűtésére elegendő. Egy 80 négyzetméteres, három gázkonvektorral fűtött, évi 2200 köbméter gázfogyasztású lakásnál a fűtési számla két részből tevődik össze. Az 1729 m3-es éves limitid 102 Ft/m3, vagyis 176 ezer forint, az e feletti rész viszont már 747 Ft/m3, vagyis több mint 350 ezer forint, vagyis majdnem 530 ezer forint lesz. Egy három beltéri és egy kültéri egységből álló levegős hőszivattyú készülék ára megközelítőleg 1 millió forint, a telepítése közel 400 ezer forint, a H tarifa kiépítése pedig szintén legalább 300-400 ezer forint. A 1,7 millió forintos beruházás évi mintegy 75 000 forint mellett üzemeltethető, ami évente mintegy 400 ezres megtakarítást jelent.
A váltást fontolgatóknak elsősorban azt kell mérlegelniük, hogy pontosan mennyi a ház gázhasználata, illetve hogy belefér-e a kedvezményes átlagfogyasztás alatti díjszabásba az otthon. Az ingatlan energiahasználatát nagyban befolyásolja az energetikai állapota, így a szigeteltsége és a külső nyílászárók állapota. Split klíma esetében a hőszivattyúk számára létrehozott kedvezményes H tarifa akkor érhető el, ha szezonális fűtési jósági foka, az úgynevezett SCOP értéke eléri a minimális 3,4 értéket. Ezt ma már a legtöbb típus teljesíti. Az egyedi díjszabást a területileg illetékes villamos energia elosztói engedélyesnél lehet igényelni.