Szürkevíz hasznosítása a kertben

2024-05-30 08:07:53 | Módosítva: 2024-05-30 08:11:49

Bár egyelőre az áram és gázárak emelkedése sokkolta az embereket, előbb-utóbb ez a vízzel is bekövetkezhet. Érdemes lesz egyre inkább takarékoskodni azzal is. Ennek egyik módja a szürkevíz újrahasznosítása. A szürkevíz jellemzően mosásból és mosakodásból, esetleg mosogatásból származik, ez enyhén szennyezett víz, ami nem tartalmaz emberi ürüléket. A szürkevíz elnevezés nem annak a színére vonatkozik, hanem a fekete (erősen szennyezett, ürüléket is tartalmazó) és a fehér (ivóvíz) megjelölés közötti átmenetet jelzi.


Ebben patogén baktériumok csak nagyon kis mértékben fordulnak elő, emiatt az ilyen szennyvíz kezelése is könnyebb. Elővigyázatosan felhasználva közegészségügyi szempontból ártalmatlan, azonban egy napnál további tárolása során a baktériumok kockázatos mértékben elszaporodhatnak benne. A mosogató használatakor keletkező szennyvizet általában nem tekintik szürkevíznek, annak zsír-, olaj- és ételmaradék-tartalma miatt.


Ahhoz hogy normál életvitel mellett a háztartásban ürülékmentes használtvíz képződjön, két út vezet: vagy el kell különíteni például szeparált csatornavezetéssel a lakás vízöblítéses WC-jének elfolyó vizét a többi vízfelhasználó hely használtvizétől, a másik a leghatékonyabb elkülönítés pedig a száraz toalettek használata, ennek következtében minden keletkező használtvíz szürkevíz lesz. Egy átlagos háztartásban a teljes vízhasználatnak általában 30 százaléka a WC-hez kötődik, a többi, körülbelül 70 százaléka felhasználható lenne bizonyos célokra. Szürke szennyvíznek minősül az összegyűjtött esővíz is, lévén önmagában ez is szennyezett. A szürkevíz talán legegyszerűbb és leginkább kockázatmentes használata az öntözés, ami a nyári kánikula idején kimondottan előnyös, hiszen így spórolunk a vízzel, ami pénzben mérhető megtakarítást jelent.

A szürkevíz minősége igen különböző lehet

Öntözésre az esővíz a legjobb, mert a háztartási szürkevíz tartalmazhat detergenseket, szappanmaradékot, de ezek többsége a talajba kerülve hamar kiszűrődik, maradékuk pedig gyenge műtrágyaként is működhet, ha nem használunk túl erélyes szereket. Fehérítőt, erős hatású zsírtalanító szereket ne használjunk akkor, ha szürkevízként hasznosítjuk újra a mosogató, vagy mosóvizet! Amennyiben biológiai úton lebomló háztartási mosó-, tisztító- és kozmetikai szereket használunk akkor teljesen kockázatmentessé tehető a szürkevíz felhasználása a növénytermesztésben.

Esővizet gyűjthetünk a háztetőről, garázstetőről vagy bármilyen építmény tetejéről. A legegyszerűbb megoldás, ha egy hordót az esővízgyűjtő a csatorna kifolyója alá helyezünk. Az a praktikus, ha ezt a hordót egy állványra helyezzük, csappal látjuk el, így egy locsolókanna épp alátehető. Öntözőcső is szerelhető rá, így bár kis sebességgel, de ki tudjuk juttatni belőle a vizet. Amennyiben ciszternába gyűjtjük a vizet, és ott nagy mennyiség gyűlik össze, azt búvárszivattyúval lehet egyszerűen kitermelni. A szürkevizet (itt a háztartásira gondolunk nem az esővízre) a talajra juttassuk, ne a növényekre. A kert öntözésére használt esővíz és háztartási szürkevíz visszakerül a természetes körforgásba.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Bánjunk tudatosan a csapadékvízzel

A föld édesvízkészlete állandó, vízfogyasztásunk rohamosan növekszik. Avízfelhasználás kétszer gyorsabb ütemben nőtt az elmúlt száz évben, mint a föld népessége. A föld édesvízkészlete...


Öntözés esővízzel

Felhasználásának egyik legegyszerűbb módja, ha növények öntözésére fordítjuk, de a háztartásban is alkalmazhatjuk jó néhány dologra. Nagyobb esőzésekkor a lehulló vízmennyiség jelentős része nem...