Ebben patogén baktériumok csak nagyon kis mértékben fordulnak elő, emiatt az ilyen szennyvíz kezelése is könnyebb. Elővigyázatosan felhasználva közegészségügyi szempontból ártalmatlan, azonban egy napnál további tárolása során a baktériumok kockázatos mértékben elszaporodhatnak benne. A mosogató használatakor keletkező szennyvizet általában nem tekintik szürkevíznek, annak zsír-, olaj- és ételmaradék-tartalma miatt.
Ahhoz hogy normál életvitel mellett a háztartásban ürülékmentes használtvíz képződjön, két út vezet: vagy el kell különíteni például szeparált csatornavezetéssel a lakás vízöblítéses WC-jének elfolyó vizét a többi vízfelhasználó hely használtvizétől, a másik a leghatékonyabb elkülönítés pedig a száraz toalettek használata, ennek következtében minden keletkező használtvíz szürkevíz lesz. Egy átlagos háztartásban a teljes vízhasználatnak általában 30 százaléka a WC-hez kötődik, a többi, körülbelül 70 százaléka felhasználható lenne bizonyos célokra. Szürke szennyvíznek minősül az összegyűjtött esővíz is, lévén önmagában ez is szennyezett. A szürkevíz talán legegyszerűbb és leginkább kockázatmentes használata az öntözés, ami a nyári kánikula idején kimondottan előnyös, hiszen így spórolunk a vízzel, ami pénzben mérhető megtakarítást jelent.
A szürkevíz minősége igen különböző lehet
Öntözésre az esővíz a legjobb, mert a háztartási szürkevíz tartalmazhat detergenseket, szappanmaradékot, de ezek többsége a talajba kerülve hamar kiszűrődik, maradékuk pedig gyenge műtrágyaként is működhet, ha nem használunk túl erélyes szereket. Fehérítőt, erős hatású zsírtalanító szereket ne használjunk akkor, ha szürkevízként hasznosítjuk újra a mosogató, vagy mosóvizet! Amennyiben biológiai úton lebomló háztartási mosó-, tisztító- és kozmetikai szereket használunk akkor teljesen kockázatmentessé tehető a szürkevíz felhasználása a növénytermesztésben.
Esővizet gyűjthetünk a háztetőről, garázstetőről vagy bármilyen építmény tetejéről. A legegyszerűbb megoldás, ha egy hordót az esővízgyűjtő a csatorna kifolyója alá helyezünk. Az a praktikus, ha ezt a hordót egy állványra helyezzük, csappal látjuk el, így egy locsolókanna épp alátehető. Öntözőcső is szerelhető rá, így bár kis sebességgel, de ki tudjuk juttatni belőle a vizet. Amennyiben ciszternába gyűjtjük a vizet, és ott nagy mennyiség gyűlik össze, azt búvárszivattyúval lehet egyszerűen kitermelni. A szürkevizet (itt a háztartásira gondolunk nem az esővízre) a talajra juttassuk, ne a növényekre. A kert öntözésére használt esővíz és háztartási szürkevíz visszakerül a természetes körforgásba.